این مطلب برای تمام گربها صدق میکند فقط برای اینکه در متن اصلی تحریفی نباشد تغییر ندادم.

تغذیهء پرشین کت شاید مهم ترین قسمت از نگهداری اصولی و صحیح از این موجود زیبا باشه. صاحبان پرشین کت همیشه سعی می کنند بهترین خوراک ممکن را برای گربه های خود فراهم کنند و عموما در تلاش هستند که برای تغذیهء گربهء خود از هیچ چیزی دریغ نکنند. اما در تلاش برای تهیهء بهترین غذا ، متاسفانه بسیاری از صاحبین پرشین کت از مسیر تغذیهء اصولی و صحیح گربهء خود خارج میشند و به گمان اینکه با خرید گران بها ترین غذا ها ، بهترین غذاها را می خرند ، مبالغ هنگفتی را صرف هزینه های بیهوده و اساسا غیر ضروری می کنند.
یکی از سوء تفاهم هایی که برای بسیاری از صاحبین گربه های پرشین ایجاد شده اینه که باید به گربهء خود فقط غذاهای گران بهای کارخانه ای مثل غذای خشک و کنسرو بدند. دوستان عزیز توجه کنید. این یک باور از اساس غلطه.
متاسفانه در طی سالهای اخیر بارها و بارها با عزیزانی برخورد کردم که تغذیهء گربهء خود را صرفا بر پایهء غذا خشک و کنسروهای مخصوص گربه قرار دادند. جالب تر اینکه این دوستان به این کار خود افتخار می کنند و فکر می کنند با صرف هزینه های هنگفت برای گربهء خود ، بهترین ها را برای گربه فراهم کردند. عزیزان این باور غلطه!
نکته ای که من همیشه به اون تاکید کردم و اینجا بار دیگه بر اون پافشاری می کنم اینه. گربه ها پستاندار هستند و از حیث متابولیسم بدنی تفاوت چندانی با ما انسان ها ندارند. از همین روی بسیاری از مسائل تغذیه ای بین انسان ها و گربه ها مشترکه. حالا سوال من از شما اینه. آیا یک انسان می تونه برای تمام عمرش از غذاهای کنسروی استفاده کنه!؟ آیا یک انسان در شرایط عادی چند بار در هفته یا ماه اجازه داره که از غذاهای کنسروی استفاده کنه ؟! مگر غیر از اینه که تمامی پزشکان و متخصصین تغذیه بر تغذیهء طبیعی و از مواد تازه تاکید دارند و استفاده از غذاهای آماده و کنسروی را مضر می دونند؟ پس مطمئن باشید که این مسئله در مورد گربه ها هم کاملا صدق می کنه.
دوستان عزیز ، غذاهای کنسروی حاوی حجم بالایی از preservative ها (مواد نگهدارنده) هست. این مواد به شدت مضر هستند و خاصیت سرطان زایی دارند. این در مورد تمام موجودات زنده صدق می کنه. انسان هایی که حجم بالایی از preservative ها را وارد سیستم گوارشی خود می کنند به جسم خود آسیب می رسونند. گربه هایی که میزان بالایی preservative مصرف می کنند هم در معرض آسیب های جدی هستند. پس بدونید. خوراندن کنسروهای مختلف گربه، به پرشین کت شما ، افتخار نیست، بلکه عملی مضره.
این مطلب در مورد غذای خشک هم صدق می کنه. البته میزان مواد نگهدارنده در غذای خشک به علت میزان بسیار پایین آبی که در این غذا قرار داره، بسیار کم تر از میزان مواد نگهدارنده در کنسروهاست. اما غذای خشک زیاد هم مضرات خاص خودش را داره.
تغریبا ۸۰ درصد از غذای خشک را ذرت (Corn) تشکیل میده. اگر دوستان عزیز به خودشان این زحمت را بدند که پشت بستهء غذای خشک را با دقت مطالعه کنند ، می تونند با چشم خود ببینند که قسمت اعظم غذای خشک گربه ، ذرت هست. حالا ذرت چه مشکلی داره؟ ذرت یعنی هیدروکربنات. چیزی که گربه ها اساسا به عنوان یک موجود گوشتخوار به اون نیاز ندارند و یا نیاز بسیار کمی دارند. اما ما با خوراندن حجم بالایی از هیدروکربنات به گربه های خود ، متابولیسم و سیستم گوارشی اونها را از مسیر طبیعی منحرف می کنیم. چیزی شبیه دوستی خاله خرسه ! جدای از این ، غذای خشک و غذای کنسروی از حیث طبقه بندی غذاها هر دو جزء Processed foods (غذاهای فراوری شده) هستند، و واقعیت اینه که امروزه در ممالک پیشرفتهء جهان و در میان اقشاری که به سلامت خود اهمیت میدند Processed foods دیگه هیچ جایگاهی نداره کم کم داره از بشقاب غذای خانواده حذف میشه. هر روز در سطح مقالات و مطالب علمی در باب تغذیه ، مطلبی جدید از مضرات Processed foods منتشر میشه.
پس دوستان عزیزی که با افتخار اعلام می کنند که گربهء اونها فقط غذای خشک فلان کمپانی را میخوره و هیچ چیز دیگری نمی خوره بدونند که این روش تغذیهء آنها کاملا اشتباهه.
حالا چاره چیه؟ آیا باید غذای خشک و کنسروها را کاملا از بشقاب غذای گربهء خود حذف کنیم؟ قطعا نه.
غذای خشک اگرچه معایت انکارناپذیری داره اما اگر اصولی و به اندازه مصرف بشه فوائد خاص خودش را هم داره. غذاهای خشک مخصوصا غذاهای خشک مرغوب عموما غنی شده از ویتامین ها و املاح مورد نظر گربه هستند. این املاح را ممکنه گربه از تغذیهء طبیعی و غذاهای خانگی نتونه تماما به دست بیاره. پس غذای خشک باید بخشی از دایرهء غذایی گربه را تشکیل بده ، اما نه همهء این دایره را.
تغذیهء صحیح چیه؟ ترکیبی از مواد تازه و پروتئین های حیوانی تازه ، در کنار غذای خشک با تاکید بر مواد تازه. یعنی چی؟ یعنی شما هم به گربه پرشین خود غذاهای تازه و خانگی بدید هم غذای خشک ، اما تاکید اصلی شما بر روی غذاهای خانگی و تازه باشه ، نه غذای خشک و کنسرو. این تعریف یک تغذیهء اصولی و صحیح برای گربه پرشین هست. و اگر تغذیهء گربهء شما بر پایهء غذای خشک و کنسروهاست بدونید که این تغذیه اساسا اشتباه و غیراصولی هست.

منبع: بچه گربه پرشین کت