نام انگلیسی : Mond protected area
نام فارسی : منطقه حفاظت شده مند

منطقه حفاظت شده مند در استان بوشهر بين5/27 تا 10/28 عرض شمالي و 15/51 تا 6/51 طول شرقي واقع شده است. مساحت آن 49951 هكتار مي باشد.
پوشش گياهي: حرا, گز و* كهور.
پرندگان : گيلانشاه خالدار و هوبره .
منطقه حفاظت شده حله :
منطقه حفاظت شده حله در استان بوشهر بين4/29 تا 17/29 عرض شمالي و 30/50 تا 15/55 طول جغرافيايي واقع شده است. مساحت آن در 44708 هكتار مي باشد.
پوشش گياهي: ني و نخل مرداب.
پرندگان : پليكان پا خاكستري ,اردك مرمري , گيلانشاه خالدار,* درنا, انواع مرغابي سانان,* اگرتها,*حواصيلها,*كاكاييها و پرستوهاي دريايي .


منطقه حفاظت شده مند با وسعت ‪ ۴۶‬هزار و‪ ۵۰۰‬هكتار با دو اكوسيستم آبي و خشكي در كنار بخش بردخون از توابع شهرستان دير واقع در ‪ ۱۸۰‬كيلومتري جنوب شرقي بندر بوشهر قرار دارد.

مند منطقه*اي جلگه*اي كويري است كه داراي دو فصل زمستان نسبتا خشك و تابستاني گرم است.

چهار جزيره خان، تهمادون، نخيلو و ام*الكرم به زيبايي منطقه حفاظت شده مند در سواحل زيباي خليج فارس افزوده*اند.

رودخانه زيباي مند پرآب*ترين رودخانه استان بوشهر تنها منبع آبي تامين آب شرب حيات وحش منطقه ياد شده است.

پوشش*مناسب گياهان*نادري چون*انوكنمون سودامبوليس،دامبارنكيما، هالوكاريس، ساريكورينا، و درختان حرا، گز، كهورپاكستاني و كنار و ساحلي بودن اين منطقه مكان زيست و مهاجرت انواع پرندگان، آبزيان، خزندگان و حيوانات را فراهم كرده است.

نخل، نماد زيبايي سواحل خليج فارس نيز در قالب نخلستان*هاي پراكنده در منطقه حفاظت شده مند به چشم مي*خورد.

رويش بيش از‪ ۸۰‬نوع گياهان ماندآبي كه يكي ازبااهميت*ترين اكوسيستم*هاي زمين*است زيستگاه سفره*اي بسيار مناسبي را براي انواع گونه*هاي جانوري بويژه گونه*هاي مختلفي از لاك پشت*ها را در اين منطقه فراهم كرده*است.

در تمام جهان تنها هفت گونه لاك پشت دريايي شناسايي شده كه به علت شكار بي رويه نسل انواع لاك پشت*ها در معرض خطر انقراض قرار گرفته است.

لاك پشت دريايي نوك عقابي،خزنده*اي با بيش از‪ ۱۵۰‬ميليون سال سابقه پيدايش از نادرترين نوع لاك پشت*هاي دنيااست كه بيش از انواع ديگر لاك پشت*ها، نسل آن در خطر انقراض است اما منطقه حفاظت شده مند محل تخم*گذاري و تكثير نسل اين لاك پشت است.

منطقه حفاظت شده مند از دير باز زيست گاه مهم آهو بوده كه در دسته*هاي كوچك و بزرگ، زيبايي طبيعت اين منطقه را دو چندان كرده*اند.

انواع ديگري از حيوانات شامل خرگوش، روباه، گراز، كفتار، گرگ و جوجه تيغي نيز به وفور در منطقه حفاظت شده مند به چشم مي*خورند.

گونه*هاي مختلف پرندگان بيش از هر چيز ديگري حيات وحش منطقه مند را زيبا كرده طوري كه بيش از ‪ ۶۰‬گونه پرنده مهاجر و بومي درمند بسر مي*برند.

باكلان، اگرت ساحلي، فلامينگو، چكاوك، ماهي خورك، زنبورخوار،دراج، پرستوي دريايي و نمونه*هاي متعدد ديگري از پرندگان مند را مملو از آواز زيباي خود كرده*اند.

يكي از پرندگان بسيار با ارزش و زيباي طبيعت درنا است كه از اواخر فصل پاييز تا اوايل فروردين را در منطقه مند مي*گذراند.

زيباترين صحنه*هاي حيات وحش منطقه حفاظت شده مند مربوط به ده*ها هزار پرستوي كاكلي كوچك و بزرگ دريايي است كه در جزاير منطقه حفاظت شده مند و بر روي شن*هاي داغ ساحل تخم*گذاري مي*كنند.

منطقه حفاظت شده مند از جاذبه*ها گردشگري با ارزش كشور است كه نقش مهمي در حفظ و نگهداري نسل انواع پرندگان و حيوانات و آبزيان كشور دارد.

گردآورنده: HEAVENLY