نام انگلیسی: Gorab Spring
نام فارسی : چشمه گراب

این چشمه دارای آب معدنی با خواص درمانی فراوان می*باشند. آب این چشمه از دسته آب*های کلروره سدیک آهن*دار و هیپوترمال با باقی*مانده خشک زیاد و اسیدیته زیاد می*باشد. وجود املاح کلر و سولفات فراوان و نیز ترکیبات به حد اشباع در آب نشان*دهنده ارتباط آب با منابع غنی زیرزمینی از این مواد می*باشد. این نوع ترکیبات بیش*تر در زمین*های دوره تریاس در دریاها باقی مانده*اند. این نوع آب*ها افزاینده ادرار (مُدِر)*اند، و در نتیجه به دفع مواد زاید کمک می*کنند. ازدیاد ترشحات بزاق، معده، صفرا و پانکراس (لوزالمعده) از دیگر خاصیت*های درمانی این آب*ها است. هم*چنین این آب*ها در درمان بیماری*های مفصلی سودمندند.

چشمه گراب در حدود ۵۰ کیلومتری جنوب مشهد و در مسیر جاده قدیم مشهد به نیشابور و به طور دقیق تر به فاصله یک کیلومتری از جنوب این جاده و در موقعیت جغرافیایی 35° 59' 15.20" N 59° 38' 11.45" E واقع شده*است. در واقع امر چشمه گراب متشکل از چندین چشمه با فواصل تقریبی ۵۰۰ متر از یکدیگر می*باشد که اغلب دارای دهانه*های مخروطی و مرتفع تر از سطح زمین می*باشند. مظهر اصلی چشمه گراب که بر روی تپه مخروطی شکلی به ارتفاع متوسط ۳۰ متر واقع است و به نظر می*رسد که سطح پیزومتری آن نیز حدود ۱۰ متر بالاتر از سطح دشت و اراضی منتهی به کالشور می*باشد.

مردم محل از آب این چشمه به عنوان دارو و برای التیام زخم*های سطحی استفاده می*کنند. توپونیم گراب واژه*ای فارسی است که مرکب از دو جزء «گر» و «آب» می*باشد. در لغت نامه دهخدا برای معنای واژه گَر(gar) بیماری کچلی آمده*است. در عربی بدان جرب و در ترکی هم به آن قوتور می*گویند. واژه آب (ãb) نیز در غالب موارد به همین معنی متداول در فارسی امروزی است. در گستره سرزمینی ایران واژه گراب (معادل انگلیسی Mange Water) عموماً اشاره*ای به چشمه*ها یا چاه*های آب معدنی گوگرد دار می*باشد. از نظر زمین شناسی طبق بررسی*های انجام شده به نظر می*رسد که مجموعه چشمه*های تراورتن ساز منطقه گراب در مجاورت گسل سنگ بست- شاندیز و در بخش جنوبی آن قرار می*گیرد. این موضوع البته نشان دهنده این است که منطقه دنباله طبیعی رون بینالود نیز به شمار می*رود.

گردآورنده: HEAVENLY
منبع: http://www.irandeserts.com