نام انگلیسی: Bakhtegan national park
نام فارسی : پارک ملی بختگان

پارك ملي بختگان در استان فارس بين 15/53 الي 15/54 طول شرقي و 11/29 الي 51/29 عرض شمالي واقع شده است. مساحت آن در * حدود 000, 160هكتار مي باشد.

پوشش گياهي: انواع دياتومه ها وجلبكها,انواع گياهان شورپسند گز و *ني ودرمناطق خشكي ارس ,*بنه,*تنگس,*قيچ ,*بادام كوهي ,* آويشن ,* كاكوتي و باريجه مي باشد.

پستانداران : كل و بز و قوچ و ميش , گربه وحشي ,* گرگ , *پلنگ ,** كفتار ,*روباه ,* شغال و در دشتها آهو.

پرندگان : فلامينگو ,*پليكان ,*انواع غازها,* مرغابيها ,*حواصيلها,كشيمها, *كاكايي ها, پرستوهاي دريايي, ماهي خوركها,* انواع گنجشكسانان ,عقابها, *سنقرها ,* هوبره ,**بلدرچين , *درنا, لك لك,* * كبك,*چلچله ,*داركوب پري ***** ,* دال ,* بحري ,* بالابان ,*شاهين ,* ليل و*دليجه .


بخشی از مجموعه حفاظتی بختگان است که در شمال غرب منطقه حفاظت شده بختگان قرار دارد. این پارک بخشی از شمال دریاچه بختگان را در بر می*گیرد.
در واقع مجموعه حفاظتی بختگان دو بخش مجزا به نام منطقه حفاظت شده بختگان و پارک ملی بختگان را شامل می*گردد.
ویژگی های این پارک نظیر منطقه حفاظت شده بختگان است.
پارك ملي بختگان در استان فارس بين 15/53 الي 15/54 طول شرقي و 11/29 الي 51/29 عرض شمالي واقع شده است. مساحت آن در * حدود 000, 160هكتار مي باشد.
ارتفاع:
دامنه*ی تغییرات ارتفاعی این عرصه نیز بین ۱۶۰۰ تا ۲۹۰۰ متر از سطح دریا متغیر است.
نوع آب و هوا:
دامنه ارتفاعی یكهزار و 560 تا دو هزار و 960 متر بارندگی و دمای متوسط سالانه 230 میلی*متر و 15 درجه سانتیگراد، منطقه را دارای اقلیم خشك بیابانی معتدل كرده است.

پارک ملی و پناهگاه حیات وحش بختگان با وسعت هر یک به ترتیب 117047 هکتار و 242223 هکتار درآباده طشک فارس واقع گردیده است. دریاچه های طشک و بختگان از بزرگ ترین و پرآب ترین دریاچه های کشور محسوب می شوند. این دو دریاچه در سال های پر باران گسترش یافته و به هم می پیوندند. طشک و بختگان و مناطق کوهستانی محاط بر ان ها و جزایر متعددی که در این دو دریاچه وجود دارند مجموعه طبیعی بسیار با ارزشی را به وجود آورده اند که هم از نظر تنوع زیستی و هم از منظر زیبا شناختی بی نظیر می باشند. آب و هوای این منطقه خشک سرد و بارندگی آن حدود 120 میلیمتر می باشد.
تاریخچه منطقه:
بختگان اولین بار در سال 1347 به عنوان منطقه حفاظت شده اعلام گردید، سپس در سال 54 به عنوان پناهگاه حیات وحش و در سال 1374 بخشی از ان شامل مجموعه دریاچه های بختگان، طشک و تالاب های موجود در ورودی زهکش ها به انضمام ارتفاعات شمال دریاچه بختگان به عنوان پارک ملی تعیین شد. تالاب های طشک و بختگان نقش بسیار مهمی در بقاء تنوع ژنتیکی و اکولوژیکی کشور ایفا می کنند و به همین دلیل این دو تالاب در فهرست تالاب های بین المللی کشور قرار گرفته است.

جاذبه های جانوری:
پستانداران : كل و بز و قوچ و ميش , گربه وحشي ,* گرگ , *پلنگ ,** كفتار ,*روباه ,* شغال و در دشتها آهو.

پرندگان : فلامينگو ,*پليكان ,*انواع غازها,* مرغابيها ,*حواصيلها,كشيمها, *كاكايي ها, پرستوهاي دريايي, ماهي خوركها,* انواع گنجشكسانان ,عقابها, *سنقرها ,* هوبره ,**بلدرچين , *درنا, لك لك,* * كبك,*چلچله ,*داركوب پري ***** ,* دال ,* بحري ,* بالابان ,*شاهين ,* ليل و*دليجه .

جاذبه های گیاهی:
انواع دياتومه ها وجلبكها,انواع گياهان شورپسند گز و *ني ودرمناطق خشكي ارس ,*بنه,*تنگس,*قيچ ,*بادام كوهي ,* آويشن ,* كاكوتي و باريجه مي باشد.
پارک ملی و پناهگاه حیات وحش بختگان به واسطه وجود دو تالاب طشک و بختگان و ارتفاعات موجود در آن، از تنوع رویشگاهی زیادی برخوردار است. بهگونه ای که بیش از 400 گونه گیاهی در قالب 47 تیپ در آن شناسایی شده اند که از این مجموعه حدود 30 گونه فهرست سرخ IUCN قرار دارند. گونه های درختی بارز منطقه عبارتند از: پسته وحشی، بادامک، انجیر، پسه، کلخونگ،تنگرس و ... .

به طور کلی مجموعه بختگان (پناهگاه حیات وحش و پارک ملی) را می*توان به سه بخش اصلی تقسیم کرد:

1. دریاچه*ها و تالاب*ها
2. مناطق دشتی و کوهستانی واقع در بین دریاچه*های بختگان و طشک و اراضی مجاور آن
3. مناطق کوهستانی واقع در جنوب دریاچه بختگان
مجموعه این سه بخش ساختار کلی سیمای محیط طبیعی منطقه را به تصویر می*کشند.

منشا آب دریاچه :
رودخانه ی کوچک «سیوند» در دره ای به نام «سیوند» یا («تنگه بلاغی») جریان دارد. «سیوند» نام روستایی بزرگ و خوش*آب و هوا در مسیر راه شیراز به اصفهان (در میانه راه تخت جمشید به پاسارگاد) می*باشد. سیلاب رود «سیوند» در انتهای مسیر خود به رود «كُر» پیوسته و از آن جا به دریاچه «بختگان» می ریزد.

کاهش میزان آب ورودی :
هم اکنون میزان ورودی آب رودخانه كُر به دریاچه بختگان بسیار اندك و حتی گاهی به صفر می*رسد (مقداری از آب كُر در گذشته به دلیل ساختن سد «درود زن» كم شده است)، در نتیجه ورودی آب دریاچه تنها محدود به سیلاب*های منطقه (آباده طشک،شهرستان بختگان، خیر، نی ریز ، خرامه و ارسنجان) می باشد.

اثرات زیست*محیطی :
به دنبال این رویداد، پیوستگی میان دو دریاچه طشك و بختگان برای همیشه از یبن خواهد رفته و نتیجه آن خشك شدن دریاچه بختگان خواهد بود. اندكی پس از آن دریاچه طشك هم به خاموشی فرو خواهد رفت؛ چرا كه هم اكنون شوری دریاچه طشك به ۱۲۰۰ واحد رسیده است كه حدود ۴ برابر سال*های پرآب گذشته می*باشد.

دریاچه*ی بختگان به دلیل برخورداری از 3 ویژگی ارزشمند، یکی از 105 منطقه*ی مهم زیست پرندگان در کشور هم محسوب می*شود.
این ویژگی*ها عبارتند از:


  1. به طور منظم تعداد قابل توجهی از گونه*های در خطر تهدید جهانی را نگهداری می*کند.
  2. به طور منظم یک درصد از گونه*های منطقه* جغرافیای زیستی یا مسیر مهاجرت یا جمعیت خاورمیانه (تنها پرندگان آبزی و دریایی) را نگه می*دارد .
  3. به طور منظم 20 هزار (و یا بیشتر) از پرندگان آبزی را نگه می*دارد.عوامل تهدید کننده:


  • جلوگیری از ورود آب از بالا دست به منطقه؛
  • وجود مستثنیات و تغییر کاربری اراضی؛
  • وجود معادن و همچنین شکار و صید غیر مجاز نام برد.
گردآورنده: HEAVENLY
منبع: http://www.irandeserts.com