دوستان اکثرا می دونند که من همیشه بر روی استفاده از غذاهای خانگی برای گربه های پرشین تاکید می کنم، و همیشه اصرار دارم که بهترین غذا برای گربه ها غذای خانگی است ، نه غذاهای صنعتی. اما ظاهرا عده ای از دوستان دچار سوء برداشت شدند و غذای خانگی را با غذای انسانی اشتباه گرفتند. اخیرا با عزیزانی صحبت کردم که با ذوق و شوق برایم تعریف می کردند که به گربه های خود جوجه کباب ، خورش قیمه با پلو، قورمه سبزی و اینگونه غذاهای انسانی می خورانند. وقتی بهشون اعتراض کردم در جواب گفتند ” مگه شما خودت در سایت ننوشتی که غذای خانگی بهترین غذاست!؟” دوستان عزیز دقت کنید. بین غذای خانگی و غذای انسانی تفاوت وجود داره.
واقعیت اینه که خوراک های انسانی ( غذاهایی که ما انسان ها در شبانه روز به عنوان وعده های غذایی مصرف می کنیم.) برای گربه ها به هیچ روی مناسب نیستند. این غذاها اکثرا حاوی موادی هستند که برای گربه مضر هستند. انواع ادویه ها ، سیر ، پیاز، و … مخصوصا خوراک های ما ایرانی ها که اکثرا حاوی ادویه هاست و تغریبا پیاز در همهء غذاهای ما موجوده. این غذاها برای یک انسان ممکنه مفید باشند اما با متابولیسم گربه سازگاری ندارند.
مثلا وقتی شما به گربهء خود جوجه کباب میدید ، این جوجه برای ساعت ها در پیاز مخلوط بوده و عصارهء پیاز وارد بافت آن شده. پیاز برای گربه مسمومیت ایجاد می کنه. همچنین سیر. یا زمانیکه شما به گربهء خود (مثلا) پلو با خورشت قیمه میدید ، این غذا حاوی میزان بالایی زرچوبه هست و زرچوبه دشمن کلیه های گربه ست. پس شما باید از خوراندن غذاهای انسانی به گربهء خود اجتناب کنید.
غذای خانگی آری ; غذای انسانی نه. غذای خانگی یعنی چی ؟ یعنی مرغ آب پز . ساده و بدون کوچک ترین ادویه یا مادهء افزودنی. غذای خانگی یعنی چی؟ یعنی ماهی و غذاهای دریایی به صورت بخارپز یا آب پز یا پخته شده در فر و مایکروفر. بدون حتی اندکی زرچوبه ، پیاز، پیاز داغ، و …
البته افزودن مقدار کمی حبوبات یا سبزیجات تازه که حاوی فیبر هستند قطعا مفید خواهد بود و مضر نیست.
پس لطفا دقت کنید. بین خوراک انسانی و خوراک خانگی برای گربه ، تفاوت هست. بهترین غذا برای گربه غذاهای خانگی هستند ، اما غذاهای انسانی عموما برای گربه ها مشکل زا هستند.

منبع: بچه گربه پرشین کت