نام انگلیسی: Bakhtegan protected area

نام فارسی :
پناهگاه حيات وحش بختگان

پناهگاه حيات وحش بختگان در استان فارس بين 15/53 الي 15/54 طول شرقي و 11/29 الي 51/29 عرض شمالي ,* واقع شده است .مساحت آن در حدود 200404 هكتار مي باشد.
پوشش گياهي: انواع دياتومه ها و جلبكها انواع گياهان شورپسند گز و *ني و در مناطق خشكي ارس ,*بنه ,*تنگس ,*قيچ ,*بادام كوهي ,* آويشن ,* كاكوتي و باريجه مي باشد.
پستانداران : كل و بز و قوچ و ميش , گربه وحشي ,* گرگ , *پلنگ ,** كفتار ,*روباه ,* شغال و در دشتها آهو.
پرندگان : فلامينگو ,*پليكان ,*انواع غازها ,* مرغابيها ,*حواصيلها ,كشيمها , *درنا , لك لك ,* كاكايي ها , پرستوهاي دريايي ,* ماهي خوركها ,* هوبره ,**بلدرچين ,* كبك ,*چلچله ,*داركوب پري ***** و انواع گنجشكسانان ,عقابها ,* دال ,*سنقرها ,* بحري ,* بالابان ,*شاهين ,* ليل ,*دليجه .

پناهگاه حیات وحش بختگان با مساحتی بالغ بر 242223 هکتار طی مصوبه شماره 142 مورخ 6/7/1374 شورایعالی محیط زیست به مجموعه مناطق تحت مدیریت سازمان پیوست.

موقعیت جغرافیایی:
این اثر با 3232375 تا 3303164 عرض جغرافیایی و 715387 تا 809288 طول جغرافیایی در زون39 در شمال شهر استهبان و در شرق استان فارس واقع گردیده است.

ویژگیهای منطقه:
این منطقه که جزو رامسر سایتها میباشد به دونیمه شمالی و جنوبی تقسیم گردیده است و دریاچه طشک هم در این منطقه واقع است. تالابها و جزیره های این پناهگاه زیستگاه مناسبی برای پرندگان به شمار می آید. این پناهگاه با 323 گونه جانوری از تنوع زیستی جانوری بالایی برخوردار است. از گونه های مهم گیاهی میتوان از ارس؛ بنه؛ ارژن ؛ کیکم؛ گز ؛ قیچ؛ نی؛ لویی و از گونه های مهم جانوری میتوان از بز و پازن؛قوچ و میش؛ آهو؛ پلنگ؛ گربه شنی؛ کاراکال؛ پلیکان؛ قلامینگو؛ درنا؛ حواصیل؛ ؛ مار گورخری و میگوی آرتمیا نام برد.
درياچه طشك با عمق متوسط 5/0 متر و آبي لب*شور در اين پناهگاه واقع است و در سال*هاي پرباران به درياچه مجاور آن، درياچه بختگان، متصل مي*شود. تالاب*ها و جزيره*هاي اين پناهگاه زيستگاه*هاي مناسبي براي پرندگان به شمار مي*رود. دامنه ارتفاعي يكهزار و 560 تا دو هزار و 960 متر بارندگي و دماي متوسط سالانه 230 ميلي*متر و 15 درجه سانتيگراد، منطقه را داراي اقليم خشك بياباني معتدل كرده است.
دریاچه ملی بختگان در اثر کم آبی ناشی از احداث چندین سد در بالادست منابع تامین کننده آب دریاچه بختگان در آستانه نابودی و وقوع بزرگترین فاجعه زیست محیطی کشور قرار دارد و بخش قابل توجی از این پناهگاه با ارزش حیات وحش به نمکزار تبدیل شده است.

عوامل تهدید کننده:
از مهمترین عوامل تهدید میتوان؛ جلوگیری از ورود آب از بالا دست به منطقه؛ وجود مستثنیات و تغییر کاربری اراضی؛ وجود معادن و همچنین شکارو صید غیر مجاز نام برد.

جاذبه های جانوری:
مجموعه پارک ملی و پناهگاه حیاط وحش بختگان به واسطه شرایط جغرافیایی خاص وجود دو دریاچه اب شور به نامهای بختگان و طشک ارتباط این دو دریاچه با تالابها و چشمه های اب شور و اب شیرینوجود مناطق دشتی تپه ماهور ها و مناطق کوهستانی نسبتا مرتفع تنوع کم نظیر از فون و فلور را در این منطقه به وجود اورده است بر اساس بررسیهای انجام شده از میان حیاط وحش مهره دار تعداد 46 گونه از رده پستانداران . تعداد 218گونه از رده پرندگان و تعداد 36 گونه از رده خزندگان و تعداد 36 گونه از رده دوزیستان و تعداد 23 گونه از رده ماهی ها در پارک ملی و پناهگاه حیاط وحش بختگان زندگی میکنند این تعداد 13 گونه از پستاندران و24 گونه از پرنده و 3 گونه خزنده و 4 گونه ماهی در فهرست سرخ iucnضمیمه کنوانسیون citesو فهرست گونه های در معرض تهدید و حمایت شده ملی درج شده است .قوچ و میش کل و بز کاراکال گربه جنگلی گربه شنی پلنگ فلامینگو و کفچه نوک و هوبره کبک تیهو اگرت کوچک و کاکایی صورتی از گونه های قابل مشاهده دراین منطقه هستند.
جاذبه های گیاهی:
پارک ملی و پناهگاه حیات وحش بختگان به واسطه وجود دو تالاب طشک و بختگان و ارتفاعات موجود در ان از تنوع رویشگاهی زیادی برخوردار است به گونه ای که بیش از 400 گونه گیاهی درقالب 48 تیپ در ان شناسایی شده است که از این مجموعه حدودا 30 گونه در فهرست سرخ iucnوجود دارد گونه های درختی بارز منطقه عبارتند از:پسته وحشی بادامک انجیر پسته کلوخک تنگرس و غیره است.
مکان مشاهده پرندگان:
جزایر واقع در تالابهای طشک و بختگان از مکانهای امن برای زاد اوری پرندگان میباشد پرندگانیی نظیر کفچه نوک اگرت کاکایی صورتی در جزایر طشک لانه گذاری میکنند و در فصل بهار چهره بدیعی از تداوم حیات را میافرینند تمامی سواحل این تالاب ها در فصل حظور پرندگان مهاجر جلوه های زیبایی از تنوع و شففتی خلقت را به رهگذران هدیه میکنند.گردآورنده: HEAVENLY
منبع: http://www.irandeserts.com