نام انگلیسی: Abbasabad wetland hunting prohibited area

نام فارسی :
منطقه شکار ممنوع استخر عباس آباد

منطقه شکار ممنوع تالاب استیل در 3 کیلومتري شهرستان آستارا و در ارتفاع 69 متری از سطح دریای آزاد واقع گردیده است . این تالاب بدلیل برخورداري از امتیازات فراوان از جمله امنیت نسبی ، کمی عمق آب هرساله پذیراي پرندگان مهاجر می باشد.
مساحت این منطقه در حدود 142 هکتار بودهو حجم آب این استخر به طور تقریبی یک میلیون مترمکعب و آب آن نیز عمدتا از نزولات جوي تامین می گردد. چون منبع تأمین آب آن نزولات جوي است هرگونه نوسان در آن تأثیر مستقیمی در کاهش یا افزایش سطح استخر می گذارد. این تالاب از شمال به روستاي غلام محله و شالیزارهاي روستاي عباس آباد از جنوب به روستاي دربند از شرق به جاده آستارا به تالش و از غرب به دامه هاي کوه آستارا منتهی می گردد . پوشش گیاهی این منطقه عمدتاً شامل درختان توسکاي قشلاقی به همراه نی و گیاهان علفی می باشد . تالاب از درختان متعددي پوشیده شده که منظره دلپذیري را به آن بخشیده است .
این منطقه بدلیل تجمع تعداد زیادي از پرندگان مهاجر بویژه پرنده حمایت شده قو در سال 1372 پیرو درخواستهاي مکرر مردم آستارا منطقه شکار ممنوع اعلام گردید. در این سال بیش از 3000 قو از انواع گنگ و فریادکش تالاب استیل و مناطق همجوار آن را بعنوان زیستگاه زمستان گذرانی انتخاب نموده بودند . مناسبترین زمان بازدید از این منطقه در تابستان و بهار و همینطور ایام نوروز می باشد . ضمناً مناظر بدیع و زیباي تجمع پرندگان در فصول مهاجرت دیدنی و تماشایی می باشد . اهمیت اکوتوریستی این تالاب از نظر نزدیکی به جاده ، تنوع چشم انداز هاي طبیعی همچون کوهستان ، جنگل وکشتزارهاي اطراف دوچندان می شود .این تالاب علاوه بر اهمیت زیست محیطی داراي ارزشهاي اقتصادي و اجتماعی بسیاراست . قرار گرفتن بین جاده و کوه استیل و همجواري با هتل بین المللی و جاذبه هاي توریستی آن است . تالاب در فصل مهاجرت پرندگان، پذیراي هزاران پرنده مهاجر به این آبگیر است که ارزش هاي پرنده نگري را نیز به آن می افزاید. حاشیه تالاب با پوشش درختان توسکا احاطه شده که بر زیبایی آن افزوده است. پیشروي انسان به سمت تالاب و ازدحام جاده باعث کاهش مهاجرت پرندگان شده است. این تالاب به فاصله 177 کیلومتر از مرکز استان واقع است .جزء 61 منطقه مصوب سازمان میراث فرهنگی ،گردشگري و صنایع دستی استان گیلان می باشد . در این طرح در مساحت 300 هکتار با سطح بین المللی جزء منطقه نمونه گردشگري شناخته شده است و مطالعات آن توسط مشاور در دست انجام می باشد.گردآورنده: HEAVENLY
منبع: http://www.irandeserts.com