نام انگلیسی: Kani Barazan wetland hunting prohibited area

نام فارسی :
منطقه شكار ممنوع تالاب کانی برازان

اين تالاب در 30 كيلومتري شمال شهرستان مهاباد و مابين روستاهاي بفروان، قره داغ و خورخوره واقع گرديده است. تالاب کاني برازان در جنوب درياچه اروميه در مسير مياندوآب - نقده قرار گرفته است. تالاب كاني برازان در حومه شهرستان مهاباد و در حوزه اكولوژي جنوبي درياچه ي اروميه قرار دارد اين تالاب با وسعت 907 هكتار جزء زيباترين تالابهاي غرب ايران به شمار مي رود و وجود انواع پرندگان بومي و مهاجر و ... جذابيت آنرا دو چندان نموده است.
آب اين تالاب از رودخانه مهاباد تامين شده و اين رودخانه که از سد مهاباد جاري مي شود پس از سيراب کردن تالاب کاني برازان راه خود را به درياچه اروميه ادامه ميدهد. اين تالاب از مهمترين زيستگاههاي استان آذربايجان غربي بوده و به لحاظ گوناگوني و فراواني گونه هاي زيستي جاي داده در خود رتبه اول را در اين استان داراست و به همين دليل به عنوان اولين سايت پرنده نگري ايران نيز انتخاب شده است. همچنين در بين پرنده نگران ايراني نام بهشت پرندگان ايران را به خود اختصاص داده و از اهميت خاصي برخوردار است.
بخش جنوبي تالاب در دامنه كوه قره داغ (سياه كوه) واقع گرديده و كوه مذكور و تپه بابا*حيدر بر آن مشرف هستند. به دليل موقعيت توپوگرافي و وجود توده*هاي ني*زار، پذيراي بيشترين جمعيت پرندگان مهاجر آبزي و كنار آبزي از جمله گونه در خطر انقراض اردك سر*سفيد و گونه*هاي حمايت*شده اردك مرمري، پليكان، قو، فلامينگو، حواصيل عقاب تالابي و همچنين ساير پرندگان همچون انواع غاز، انواع مرغابي، آنقوت و ... مي*باشد.
یکی از مهمترین ارزش های این تالاب زیست پرندگان آبزی و کنار آبزی در آن است که از این طریق جذابیت و آرامش مثال زدنی را برای علاقمندان به طبیعت فراهم آوره است و بر اساس آخرین بررسی ها تعداد 75 گونه پرنده متعلق به 11 خانواده در این تالاب شناسایی شده و با احتساب گونه های خشکی زی این تعداد به بیش از 180 گونه می رسد که همین امر اهمیت تالاب را بیش از پیش آشکار می کند.
تعدادی از گونه های مهم پرندگان این تالاب عبارتند از: اردک سر حنایی، اردک ارده ای، اردک تاج دار، تنجه، گیلار، فیل وش، آن قورت، انواع کاکایی، زرد پر تالابی، فلامینگوgreater flamingo، چنگر coot، اردک بلوطیferruginous duck،اردک سر سفید white headed duck، حواصیل خاکستری gray heron، پرستوی دریایی tern، اردک مرمری marbled duck، باکلان کوچک pygmy cormorant، پلیکان سفید white pelican، چوب پا black winged stilt، کشیم بزرگ great crested، grebe، کشیم کوچک، عروس غازd breasted goose و ...
گردآورنده: HEAVENLY
منبع: http://www.irandeserts.com