نام انگلیسی: Ghorigol wetland hunting prohibited area

نام فارسی :
منطقه شكار ممنوع تالاب قوری گل

قوری*گل (تالاب خشک) در 30 کیلومتری جنوب شرق تبریز و در 15 کیلومتری غرب شهر بستان*آباد و بین ۴۴/۴۶ تا ۴۲/۴۶ طول شرقی و ۵۵/۳۷ عرض شمالی قرار گرفته*است . منابع تأمین*کنندهٔ آب این تالاب از آب*های جاری ناشی از برف و باران و تعدادی چشمه*های زیرزمینی است که در کف آن جریان دارند.
با توجه به این که دریاچه قوریگل جزء تالابهای بین*المللی ثبت شده در کنوانسیون رامسر می*باشد و نیز برای شماری از پرندگان مهاجر آبزی و حمایت شده از نظر زیستگاهی حائز اهمیت ملی و بین*المللی است . حفاظت از آن به عنوان یک هدف اولیه و اصلی بر سایر بهره وریهای مقدم می*باشد . دریاچه قوریگل با توجه به دارا بودن قابلیتهای مختلف مینواند در بر گیرنده اهدافی چون حفاظت از تنوع زیستی و آموزشی و تحقیقات و اکوتوریسم و غیره می*باشد.
در سال ۱۳۵۴ به عنوان تالاب بین*المللی در کنوانسیون رامسر به ثبت رسیده و در سال ۱۳۷۳ جزء مناطق شکار ممنوع مدیریت می*شود. یکی از ویژگی های این تالاب آب شیرین آن است. این تالاب از دیدگاه جهانگردی و سیاحتی نیز از جاذبه*های مهم استان آذربایجان شرقی است و به علت داشتن شرایطی چون وجود چشم انداز مناسب تنوع پرندگان آبزی و دسترسی به مراکز شهری و وجود علاقه عمومی به تفرج و گذراندن اوقات فراغت در طبیعت آن از قابلیتهای ویژه*ای برخوردار بوده و به علت قرار گرفتن در جاده ترانزیتی تهران- تبریز مسافران زیادی را پذیرا می*باشد.
در دهه*های قبل این مناطق محل عبور و زیستگاه قوچ و میشهای ارمنی بوده که به قوچ و میشهای منطقه سهند در ارتباط بودند ولی به علت توسعه شهری و ایجاد صنایع در مسیر این ارتباط قطع شده*است.
از حیات وحش این منطقه می*توان به پستاندارانی چون جربیل ایرانی و موش کشتزار و موش مغان و گرگ و روباه و سمور سنگی اشاره نمود . حدود ۹۲ گونه پرنده نیز در این تالاب شناسایی شده که می*توان به اردک سرسفید و اردک مرمری و اردک بلوطی اشاره نمود این گونه*ها طبق تقسیم بندی Iucn در کلاس در حال تهدید طبقه بندی شده*اند.
از خزندگان تالاب می*توان به مارمولکهای تالاب قوریگل و مارها و گرزه مار و مار پلنگی و کور مار و مار چلیپر اشاره کرد.
دوزیستان تالاب شامل pelobates syriacus و قورباغه bufo viridis و قورباغهhyla savignyi و قورباغه rana ridibunda و قورباغه rana camerani اشاره نمود و ماهی تالاب و ماهی کپور معمولی یا cyprinus carpio می*باشد.
بیش از ۲۸۰ گونه گیاهی در منطقه تشخیص داده شده*است که ٪۸۹ از گونه*های گیاهی در حوزه قوریگل و حدود ٪۱۱ از گیاهان آبزی دریاچه و حوزه بلافصل آن تشکیل شده*است . که شامل: گونه*های گیاهی حوزه آبریز از جمله بومادران و شنگ و [[گل گندم و آلبالوی وحشی و زنبق کوهی و شیرین بیان و نسترن و گیاهان آبزی تالاب شامل نی و لوئی و عدسک آبی گیاهان غوطه ور در آب شامل بارهنگ آبی و آلاله آبزی و قوشاب شانه*ای و انواع جلبک و فیتو پلانکتون می*باشد.
گردآورنده: HEAVENLY
منبع: http://www.irandeserts.com