نام انگلیسی: Choghakhor wetland hunting prohibited area
نام فارسی : منطقه شكار ممنوع تالاب چغاخور

این تالاب با مساحتی حدود 2300 هکتار در دامنه ارتفاعات برآفتاب در شمال و کلار در جنوب در نزدیکی شهر بلداجی و در مسیر جاده شهرکرد- خوزستان قرار گرفته است.عمق آب تالاب چغاخور در بهترین شرایط و موقعیت بارندگی، به 3 متر می*رسد. این تالاب را مرغزاری با مساحت حدود 700 هکتار در بر گرفته است. این مرغزار در ماه*های اردیبهشت تا مهر که سطح آب رو به کاهش می*گذارد، از این هم وسیع*تر می*شود.
آب و هواى تالاب چغاخور متاثر از چهار نوع توده هوا شامل توده*هاى هواى قطبى و پرفشار از سمت اروپا، توده*هاى هواى مدیترانه*اى، توده*هاى هواى قطبى از شمال کشور و توده*هاى هواى حاره بحرى است.اعتدال هوا در تابستان یکى از جذابیت*هاى تفریحى این ناحیه است. منابع آبى تالاب عمدتاً از طریق نزولات جوى و چشمه*هاى حاشیه کوه کلار تامین مى*شود. پوشش گیاهی تالاب را گونه*های حاشیه*ای، نم پسند، شناور و غوطه ور همچون؛ بید، مرغ جگن، پتامژتون، پلی گونیوم، ساز و غیره تشکیل می*دهند.
این ناحیه آب و هوایی معتدل و زمستان*های سرد دارد و از نقاط ییلاقی استان چهارمحال و بختیاری محسوب می*شود. از پائیز تا بهار هر سال هزاران پرنده بومی و مهاجر در این تالاب به سر می*برند و تخم*گذاری می*کنند. از انواع پرندگان دائمی یا مهاجر این تالاب می*توان به انواع غاز و اردک، مرغابی، آنقوت، لک لک سفید، چنگر و انواع حواصیل، کشیم، باکلان، فلامینگو، شکاری*ها، پلوه، اکراس، قو، سلیم، کاکایی*ها و خروس کولی اشاره کرد.
یگر گونه*های جانوری این منطقه عبارتند از: خزندگانی چون انواع مارها، لاک پشت آبزی، بزمجه*ها و پستاندارانی نظیر گراز، شغال، سمور سنگی، روباه، گرگ، خرگوش، شنگ و انواع قورباغه*ها. ماهی های تالاب چغاخور نیز عبارتند از: ماهی گورخری، زرده پر، عروس، و ماهیان تحمیل شده به تالاب مانند کپور، فیتوفاک، آمور و شیر ماهی.
ویژگی منحصر به فرد تالاب چغاخور وجود نوعی ماهی از خانواده گامبوزیا (کپور دندان) در آب*های آن است. مناسب*ترین زمان برای دیدن این تالاب فصل بهار و تابستان است. این منطقه زیبا و پر جاذبه برای طبیعت*گردان دارای راه دسترسی آسفالته، آب آشامیدنی، سرویس بهداشتی، فضای سبز، سکوی نشیمن، دسترسی به واحد اقامتی و پذیرایی، پارکینگ است.
راه*هاى دسترسى به تالاب از طریق جاده آسفالته بروجن، ناغان و شهرکرد، ناغان در ضلع شرقى و شمال غربى و راه آسفالته سرد روستاهاى حاشیه در ضلع غربى در جنوب شرقى تالاب امکان پذیر است.گردآورنده: HEAVENLY
منبع: http://www.irandeserts.com