فروش غذا و لوازم حیوانات خانگی و طوطی سانان

دانلود APP پارسی پت برای گوشی های Android و Apple

واگذاری بچه گربه ۶ ماهه فوری

تشکر تشکر:  3
لایک لایک:  0
مخالفت مخالفت:  0
نمایش نتایج: از 1 به 2 از 2

موضوع: موزه تاریخ طبیعی؛ گنجینه ای پنهان در کنج همدان

 1. #1
  موسس میهن پت Pars آواتار ها
  نام و نام خانوادگی
  محمد
  محل سکونت
  شهر باران
  علایق
  حیوانات ، مطالعه ، موسیقی
  تخصص
  بهداشت مواد غذایی
  حیوان خانگی
  ماهی زینتی
  تاریخ عضویت
  Apr 2011
  شماره عضویت
  1
  میانگین پست در روز
  2.35
  نوشته ها
  4,717

  New2 موزه تاریخ طبیعی؛ گنجینه ای پنهان در کنج همدان

  موزه تاریخ طبیعی؛ گنجینه ای پنهان در کنج همدان


  دیده بان حقوق حیوانات: موزه تاریخ طبیعی همدان با وجود برخورداری از غنای بسیار هنوز ناشناخته است و حتی بسیاری از اهالی این استان نیز از وجود چنین ظرفیتی مغفول مانده اند.
  به گزارش خبرنگار مهر در همدان، متاسفانه معرفی موزه ها در استان همدان کمتر مورد توجه قرار گرفته و تبلیغی شایسته در این خصوص انجام نشده است.
  پر واضح است که وجود موزه ها در شهرهای تاریخی از امکاناتی بشمار می آید که به آشنایی بیشتر دیدارکنندگان با تاریخ و سابقه مدنیت آن شهر کمک می کند.
  موزه‌ها از معدود مراکز حافظ یادگاران نسل گذشته و فرزندان هنر و تاریخ هستند به طوریکه هریک از اشیا داخل موزه در عین بی زبانی به هزار زبان سخن گفته و اسناد معتبری از هنر، فرهنگ و تاریخ را ارائه می‌دهند.
  غنای موزه های همدان در جهان زبانزد است
  استان همدان که به پایتخت تاریخ و تمدن ایران زمین شهرت یافته است به لحاظ بهره مندی از موزه های تاریخی حرف های بسیاری برای گفتن دارد و وجود سه موزه در مرکز این استان و در شهر همدان موید این مطلب است.
  موزه هگمتانه، موزه تاریخ طبیعی و باغ موزه بی نظیر دفاع مقدس در همدان هریک به تنهایی گنجینه ای ارزشمند از دوران های مختلفند که باید برای شناساندن آنها در کشور و حتی دنیا تلاش کرد.
  اما آنچه در این گزارش به آن پرداخته می شود گذری بر ویژگی های موزه تاریخ طبیعی همدان است تا از این باب تلاشی در راستای معرفی هر چه بیشتر آن صورت گیرد.
  موزه تاریخ طبیعی همدان در خاورمیانه حرف برای گفتن دارد
  بنا بر اظهار نظر کارشناسان موزه تاریخ طبیعی همدان با بهره گیری از الگوها و استانداردهای بین المللی طراحی و تکمیل شده و این گنجینه نه تنها در ایران بلکه در خاورمیانه و جهان نیز حرف برای گفتن دارد.
  وجود انواع ماهیان و آبزیان، خزندگان، پستانداران تاکسیدرمی شده و نمونه های کانی و فسیلی برخی جانوران، این موزه را بسیار دیدنی و جذاب ساخته است به طوری که رنگارنگی طبیعت و حیوانات و محیط پیرامون آنها را می توان در آن به نظاره نشست و لذت برد.

  در لابه‌لای این مجموعه اعجاب‌انگیز که هم‌اینک به عنوان یکی از گرانبهاترین سرمایه‌های ملی و بستری برای مطالعات دانش پژوهان و اهل تحقیق شناخته شده است، هزاران نمونه زنده، سنگواره و تاکسی درمی شده از گونه‌های گیاهی و جانوری به شیوه‌های مدرن و علمی نگهداری می‌شود.
  تاسیس موزه در سال ۱۳۵۱شمسی و با هدف تامین اهداف علمی- آموزشی و پژوهشی دانشگاه بوعلی سینا و در محل دانشکده کشاورزی همین دانشگاه با زیربنای دو هزار متر مربع انجام شده است.
  در توضیح چگونگی شکل گیری این موزه چنین عنوان شده که در خرداد ماه سال ۱۳۵۱ این موزه در ساختمانی قدیمی که مربوط به یکی از خوانین همدان و در اجاره مدرسه عالی کشاورزی بود با زیر بنایی حدود ۶۰ متر مربع تاسیس شد.
  فضای موزه تاریخ طبیعی همدان باید گسترش یابد
  این موزه در آن زمان سومین موسسه دانشگاهی در نوع خود در ایران بود که بعد از آن با چهار بار تغییر مکان به ساختمانی با زیر بنایی دو هزار متر تبدیل شد.
  نظیر این موزه در دانشگاههای اروپا کمتر دیده می شود و اگر این موزه کمبود فضا و مکان را به صورت مدرن جبران کند پتانسیل آنرا دارد که در سطح آسیا سرآمد باشد.
  موزه تاریخ طبیعی همدان در خاورمیانه بی‌نظیراست و براساس نظر مسنولان مربوط درحال حاضر ‪ ۵۰‬ درصد از گونه‌های پستانداران و ‪ ۷۰‬ درصد از گونه‌های پرندگان بومی پهنه وسیع ایران در کنار صدها نمونه از گونه‌های حیوانی و گیاهی عرصه گیتی در این موزه جلوه‌گری می‌کند.
  پرنده های در حال انقراض در موزه همدان نگهداری می شوند
  همچنین از شناسنامه موزه که در دسترس قرار دارد چنین برمی‌آید که بیش از ۵۰۰ نمونه پرنده و ‪ ۱۴۰‬ نمونه از پستانداران متعلق به دوره‌های کهن تا عصر حاضر مختص اقلیم ایران که نسل بسیاری از آنان تاکنون منقرض شده یا در حال انقراض است را می‌توان در موزه تماشا و مطالعه کرد.
  چنانچه با نگاه پرسش گرانه و حوصله و دقت چندین ساعته موزه تاریخ طبیعی همدان را تماشا کنیم، گونه‌هایی مختلف از پرندگان و پستانداران بومی جای جای ایران و نمونه‌هایی از گونه‌های حیوانی شناخته شده در نقاط مختلف جهان را خواهی یافت که نگهداری آن مختص همین موزه است.
  در این موزه نادر نمونه‌هایی از حیوانات و گونه‌های آبزی به صورت زنده و فسیل نگهداری می‌شود که برای اولین بار در همین موزه به پژوهشگران معرفی شده است.
  در موزه تاریخ طبیعی همدان برای نمایش نمونه‌های حیوانی، گیاهی و کانی صحنه آرایی‌های متفاوتی مطابق با شرایط زیست محیطی جانوران ایجاد شده است که موزه را به محیطی کم نظیر در آسیا و قابل مقایسه با موزه‌های مشابه در اروپا و آمریکا تبدیل کرده است.
  بهترین کلکسیون صدف های ایران در موزه همدان موجود است
  سالن نخست این موزه، سالن خلیج فارس است که در آن انواع دو کفه ایها، گاستروپودها، حلزونها، سخت پوستان، مرجان ها و اسفنج های خلیج فارس نگهداری می شود و علاوه بر آن از مجموعه های خارجی بخشی نیز به نمونه های ایرانی ملحق شده که جمع این دو مجموعه خارجی و ایرانی بهترین کلکسیون صدف های ایران موجود در موزه است.
  سالن دوم نیز به سالن حشرات اختصاص دارد و در آن زیباترین پروانه های دنیا و ایران و حشرات متنوع جا داده شده است.
  سالن سوم مخصوص پستانداران و پرندگان است و مجموعه پرنده ها و پستانداران ایران که خود از ارزش و اعتبار ویژه ای برخوردارند در این سالن قرار داده شده است.
  سالن چهارم، سالن آبزیان، خزندگان و دوزیستان است که در آن مجموعه عظیمی از آبزیان که شامل ماهی های استان، ماهی های دریای خزر، ماهیان خلیج فارس و دریای عمان، انواع خزندگان، انواع دوزیستان و آکواریوم هایی جلوه های زیباست خودنمایی می کند.
  کاملترین مجموعه کانیها در موزه همدان جمع آوری شده است
  در سالن پنجم سنگها، کانیها و فسیلها قرار گرفته که این سالن نیز در نوع خود در سطح جهان از نمونه های ایرانی منحصر بفرد است و زیباترین و و کاملترین مجموعه فسیل ها و کانیها که برای حتی هر بیننده عامی جذابیت خاص خود را دارد، قرار گرفته است.
  موزه تاریخ طبیعی همدان به واقع مجموعه ای کم نظیر در دنیاست که حفظ و نگهداری آن نیازمند همت بلند مردان این دیار است.
  موزه تاریخ طبیعی همدان گنجینه کاملی از وسعت طبیعت پیدا و پنهان جهان است که با مشکلات چندی همراه است و از جمله اصلی‌ترین آن مهجوری در گوشه‌ای از شهر بزرگ همدان و بی‌توجهی متولیان و اغلب شهروندان به این گنج پنهان است.
  با این تفاسیر همیشه جای این سئوال وجود دارد که همدان به عنوان پایتخت تاریخ تمدن ایران با شخصیت‌های جهانی نظیر بوعلی سینا چرا نباید موزه‌ای درخور نام و در استانداردهای جهانی داشته باشد.
  کمبود نیروی کمکی و تخصصی، تنگی و فرسودگی مکان فعلی موزه، فشرده بودن مکان نمایش نمونه‌ها و در اوج احتیاج، برخورداری از یک ساختمان مناسب و مدرن نیازی است که هر از چندگاهی برای این موزه مطرح می شود که تامین آن نیازمند حرکتی همگانی است.  به دوستان خود بگویید... میهن پت Mihanpet.ir


 2. #2
  کاربر فعال kazemt آواتار ها
  محل سکونت
  غرب
  علایق
  ماشین و حیوانات
  تخصص
  حرفه ای اذاد
  تاریخ عضویت
  May 2011
  شماره عضویت
  35
  میانگین پست در روز
  0.15
  نوشته ها
  301


  یه شعرم دارن که من با زبون محلی میگم خودشون میگن ها

  همدان شهر منه یک تومن یی تومنه

  البته همدانی ها به دل نگیرن من خودم همدانی هستم

  و گنجنامه و تپه عباس اباد رو بیشتر از همه جا دوست دارم


  کسی شما را به خاطر خشمگین شدنتان مجازات نمیکند
  همین خشم است که شما را به کیفر میرساند


اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

موضوعات مشابه

 1. کمک**نگهداری 10 روزه از بچه گربه شیرخوار در کرج یا تهران**کمک
  توسط mihalism در انجمن آرشیو حیوانات واگذار شده
  پاسخ: 3
  آخرين نوشته: 17th February 2012, 04:43 PM
 2. دلفینها هم اتفاقات روزمره خود را خواب میبینند
  توسط Melika در انجمن مقالات مرتبط با حیوانات
  پاسخ: 1
  آخرين نوشته: 13th February 2012, 01:24 PM
 3. مرگ تنها راه نجات این گوزن بیچاره+عکس
  توسط AR@SH در انجمن اخبار مرتبط با حیوانات
  پاسخ: 5
  آخرين نوشته: 13th February 2012, 01:23 AM
 4. گوزن زرد ایرانی به کرمانشاه می آید
  توسط AR@SH در انجمن اخبار مرتبط با حیوانات
  پاسخ: 1
  آخرين نوشته: 20th January 2012, 01:17 PM
 5. پاسخ: 2
  آخرين نوشته: 23rd October 2011, 12:17 PM

علاقه مندی ها (Bookmarks)

علاقه مندی ها (Bookmarks)

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •  
کشتار گنجشک ها به قصد لذت را متوقف کنید
تبلیغات متنی : کیف لپ تاپ
درود شما به صورت میهمان وارد شده اید. جهت استفاده از امکانات لازم است عضو شوید
از انجمن حامیان حقوق حیوانات میهن پت حمایت کنید