شما یک مطلب قدیمی از آرشیو میهن پت را مشاهده میکنید..مطلب بروز شده درباره ی موضوع مورد نظرتان در لینک زیر از همین سایت موجود است.
http://mihanpet.ir/thread21422.html
در صورتی که لینک غیر فعال است،آن (نوشته ی قرمز) را کپی (copy) کنید و در قسمت آدرس بار(نوار آدرس) پیست(paste) کنید.یا مستقیما از بخش بیماری های جوندگان و خرگوش سانان-بیماری های اختصاصی همستر-به تاپیک همسترم مریضه!..چیکار کنم؟!(wet tail دم خیس) مراجعه کنید.

موفق باشید.


خیس بودن دم همستر از بیماری های جدی است که باید مورد بررسی فوری قرار بگیرد. دم همستر به علت خیس بودن و جذب گرد و خاک و .... کثیف به نظر می رسد.بطور معمول این بیماری در سنین3تا 6 ماهگی ممکن است در همستر رخ دهد.ولی در سنین دیگر نیز امکان مبتلا شدن با درصد کمتر وجود دارد.و البته در همسترهای دم بلند نیز این بیماری بیشتر دیده شده است.



علت:


این بیماری توسط تماس دهان حیوان با مدفوع حاصل می شود.زمانیکه غذا و آب حیوان با فضله آلوده شده باشد حاوی بکتری های خطرناکی می شود که باکتری Lawsonia intracellularis یکی از آنهاست.

از عواملی که بدن همستر را بیشتر مستعد این بیماری می کند استرس زیادی است که در دوران شیردهی , حمل و نقل و جابه جایی , شلوغی و ازدحام اطراف قفس , عمل جراحی و تغییرات سریع در رژیم غذایی بر حیوان وارد می شود .


علایم:


علاوه بر کثیف و مرطوب بودن دم و اطراف مقعد علایم دیکری در حیوان مشاهده می شود که عبارتند از:

سستی و بی حالی
از دست دادن اشتها
مدفوع شل
ادرار زیاد و از دست دادن آب بدن
چشمان کسل و خیس
بداخلاقی
درد در شکم
بی علاقگی به نظافت و آراستن خود
بیرون ردن مقعد در هنگام دفع
در مواقع جدی خون در مدفوع یا اطراف مقعد



درمان:


اگر به خیس بودن دم همستر خود مشکوک شدید باید فورا به دامپزشک مراجعه کنید غفلت در این بیماری باعث مرگ همستر خواهد شد.باید کمتر از 48 ساعت همستر به دامپزشک رسانده شود تا شانس زنده ماندنش بیشتر شود.
در این دوره همستر بازم است آنتی بیوتیک های لازم داروهای ضد اسهال و مایعات تزریقی برای مبارزه با از دست دادن آب بدن دریافت کند.

علاوه بر موارد دارویی که توسط دامپزشک انجام می شود باید حیوان را گرم و تمییز نگه دارید.فورا حیوان را از سایر همسترها جدا سازید و قفس قبلی را نیز برای جلوگیری از انتقال بیماری ضد عفونی کنید.



پیشگیری:


متاسفانه هیچ راه و روش قطعی برای جبوگیری از مبتلا شدن حیوان به بیماری دم خیس وجود ندارد ولی با اینجال لازم است در آوردن همسترهای جدید و بیمار نزد همستر های خود اجتناب کنید تا زمانیکه از سلامت همستر جدید مطمئن نشدید نزد همسترهای دیگر قرار ندهید.

همیشه قفس همستر را تمییز نگه دارید لازم است فضله های حیوان بوطر روزانه از قفس خارج شوند و بطور هفتگی کل قفس ضد عفونی شود.


زمانیکه تازه همستر را به خانه می آورید تا با محیط آشنا شود به او استرس وارد نکنید. دست زدن به حیوان را محدود کنید و تا مدتی غذای سابق او را بهش بدهید و تغییر رژیم غذایی باید به آرامی باشد.
قبل خرید رفتار و حرکات همه همستر ها را زیر نظر داشته باشید یک همستر مریض در جعبه سلامت سایر همسترها را نیز تهدید می کند.


Drs. Foster & Smith Educational Staff
ترجمه:شهرزاد
کپی برداری بدون ذکر منبع مجاز نیست