نام علمی:Dipsosaurus dorsalis
خانواده:ایگونا
سایز بزرگسالی: 14-20 اینچ
سرزمین: جنوب آریزونا , کالیفرنیا و مکزیک
زیستگاه: مناطق تخت با پوشش گیاهی کم و بیابانی


ایگونا کویر از گیاهخوارن می باشد که به گل های رنگارنگ و برگ های تازه برای خوردن علاقه زیادی داشته و به سرعت جذبشان می شود. در سخره نوردی و گذر از تپه های شنی برای رسیدن به گل ها بسیار ماهر می باشد.

ایگونا کویر به گرما علاقه زیادی دارد و حداقل 8 ساعت از روز را زیر نور مستقیم آفتاب سپری می کند و به اصطلاح حمام های آفتاب طولانی می گیرد

آکواریوم برای نگه داری ایگونا کویر باید به اندازه 100 گالن یا بیشتر باشد. کف آکواریوم با سنگ های زمینی و تمییز پوشیده شود تقریبا معادل 25کیلو بسته سنگ های سخت نیاز خواهید داشت و به عمق 3 اینچ باید ریخته شود شن و ماسه را می توان ماسه های درشت تر و سنگ های بزرگتر مخلوط کرد توجه داشته باشید سنگ ها باید به خوبی تمییز شده باشند. سنگ های صاف و تخت برای بالا رفتن ایگونا و همچنین اسکلت کاکتوس برای بالا رفتن یا پنهان شدن مفید می باشد باید 2 مخفی گاه ساخته شود یکی از قسمت گرم آکواریوم و دیگری در قسمت سرد و جهت فرار از گرما. وجود مخفی گاه به کاهش استرس سوسمار نیز کمک شایانی می کند .در صورت استفاده از سنگ های بزرگ طوری رو کف شن ها قرار دهید که امکان برگشتن رو ایگونا نباشد بهتر است بوسیله چسب سنگ مخصوص تپه و غارها را بهم بچسبانید.

ظرف آب کوچکی در گوشه آکواریوم قرار دهید حیوانات کویر در پیدا کردن منابع کوچک آب بسیار ماهر می باشند.
.بهتر است ظرف آب همیشه در اختیار ایگونا بوده و در قسمت سرد آکواریوم گذاشته شود در صورتیکه در قسمت گرم گذاشته شود آب تبخیر شده و فضای آکواریوم مرطوب می شود.


ترجمه:شهرزاد