فروش غذا و لوازم حیوانات خانگی و طوطی سانان

دانلود APP پارسی پت برای گوشی های Android و Apple

واگذاری بچه گربه ۶ ماهه فوری

تشکر تشکر:  40
لایک لایک:  14
مخالفت مخالفت:  0
صفحه 1 از 3 123 آخرینآخرین
نمایش نتایج: از 1 به 10 از 21

موضوع: جنسیت ، جفت گیری و تخم گذاری در ایگوآنا

 1. #1
  sara6493 آواتار ها
  نام و نام خانوادگی
  سارا رجایی
  محل سکونت
  اصفهان
  تخصص
  نماینده بیمه
  حیوان خانگی
  همستر.سگ
  تاریخ عضویت
  Aug 2012
  شماره عضویت
  3617
  میانگین پست در روز
  0
  نوشته ها
  0

  جنسیت ، جفت گیری و تخم گذاری در ایگوآنا

  جنسیت
  تشخیص جنسیت در ایگوآناهای جوان بسیار دشوار است. در سن 6 ماهگی تفاوتهای جسمی ظاهر شده و به سادگی می توان نر و ماده بودن این خزنده را از هم تفکیک داد.  نرها: به طور عمومی سایز و وزن نرها از ماده ها بیشتر است و در مناطق مختلف متفاوت است. نرها در زیر گونه برجستگی بزرگی دارند که به آن فلس بشقابی می گویند و تا 3سالگی رشد نمی کند.
  جمجمه و فک نرها نسبت به ماده ها بزرگتر می باشند.


  در زیر رانهای آنها خلل و فرج های برجسته ای به چشم می خورد که در مجاور مخرج قرار دارند که در دوران جفت گیری مادۀ مومی شکل و بو داری از آنها خارج می شود که به وسیله آن ایگوآنای نر بر روی شاخه ها و صخره ها علامت گذاری کرده و نظر ماده ها را به سمت خود جلب می کند.


  غبغب گاوی در نرها بلند تر و بزرگتر است. آلت تناسلی در نرها از 14 تا 16 ماهگی شروع به رشد کرده و قابل رویت می شود، قبل از این زمان برای تشخیص جنسیت می توانید در 11 ماهگی با لمس کردن زیر دم در قسمت آلت تناسلی برجستگی کوچکی را احساس کنید که دال بر نر بودن ایگوآنا است. ایگوآناها تیغ هایی در پشت گردن دارند که به تاج پشتی معرف است این تاج در نرها بلند تراست. در ایگوآناهایی که از سوء تغذیه رنج میبرند این تاج از رشد خوبی برخوردار نمی باشد. کیست چربی که بر روی سر قرار دارد در ایگوآنای نر برجسته تر می باشد.  ماده ها: ماده ها دارای جثه، جمجمه، کیست چربی و فلس بشقابی کوچکتری نسبت به نرها می باشند و در زیر ران خلل و فرج ندارند. تاج پشت گردن و غبغب گاوی در ماده ها کوتاه است و یا فاقد آن می باشند.  مرحلۀ بلوغ جنسی

  بلوغ جنسی در ایگوآنا از 1 سالگی آغاز می شود، در این دوران شرایط محیطی بسیار تاثیر گذار می باشد. در طبیعت ایگوانا ها زود تر به سن بلوغ می رسند در صورتی که در اسارت بلوغ طولانی تری دارند زیرا رطوبت و گرمای مناسب و نور کافی کمتر در این شرایط برای ایگوآناها مهیا می شود. در این زمان ایگوآناها آمادۀ جفت گیری می شوند. بلوغ جنسی همراه با تغیرات زیادی می باشد. این تغیرات هم جسمی است و هم رفتاری. و صاحبان ایگوآنا باید در بارۀ این تغییرات اطلاعات کافی داشته، خود و شرایط محیطی را برای این تغییرات آماده سازند.


  ایگوآنای نر در فصل جفت گیری

  در این زمان دارندگان ایگوآناهای نر باید خود را برای یک سری مشکلات آماده سازند، یکی از این مشکلات خشمگین شدن بیش از حد این خزنده می باشد صاحبان باید بدانند که بعد از بالغ شدن، ایگوآنای آنها هر هفته یا هر ماه و هر سال این رفتار خشن را از سرمی گیرد و صاحبان می توانند با مهیا ساختن شرایطی مناسب پرخاشگری آنها را تحت کنترل در آورند. یکی از دلایل این سختگیری و بد رفتاری در نرها به علت تغییرات داخلی در فصل جفت گیری است. بعضی از نرها در این فصل خیلی خطرناک و آسیب رسان می شوند و این را با حرکات تند و سریع بدن، حمله کردن، گاز گرفتن، چنگ زدن و با دم شلاق زدن نشان می دهند. دلیل دیگر این خشونت حساس شدن بیش از حد ایگوآنای نر نسبت به محافظت از ایگوآنای ماده و حفظ و توسعه قلمرو می باشد.  زمانی که ایگوآنای نر در حال جفت گیری است از پشت پوست گردن ایگوآنای ماده را گاز می گیرد که این گاز گرفتن عصبی نبوده بلکه نوعی ابراز علاقه به ایگوآنای ماده می باشد.
  باید دارندگان ایگوانا این مطلب را بپذیرند که این خزنده در اصل به حیات وحش تعلق دارد و این رفتار جزئی از طبیعت و غریزه این حیوان می باشد.
  اگر دارندگان ایگوآنا ارتباط خوبی با حیوان خود برقرار سازند و اطمینان ایگوآنا را بدست آورند و در فصل جفت گیری محیطی امن و دور از صدا های ناگهانی و ایگوآناهای نر دیگر برای آن فراهم سازند در به آرامش رساندن این حیوان بسیار موثر خواهد بود. البته ممکن است تمام این امکانات برای ایگوآنایی فراهم باشد و باز رفتار خشونت آمیز از خود نشان دهد، به این نکته توجه داشته باشید که هر ایگوآنای نر در هر دورۀ جفت گیری توانایی بارور سازی 15تا18 ایگوآنای ماده را دارا می باشد (معمولاً یک روز جفت گیری می کنند و یک روز استراحت ) و نداشتن ماده یکی دیگر از دلایل خشونت این حیوان می باشد شما برای حل این مشکل احتیاج به 15 ایگوآنای ماده ندارید بلکه می توانید عروسکی هم جثه آن در اختیار ایگوآنا قرار دهید.


  شایان ذکر است تعداد زیادی از ایگوآناهای نر در فصل جفت گیری هیچ خشونتی از خود نشان نمی دهند و بسیار آرام و مطیع رفتار می کنند اما بهتر است صاحبان این مطالب را دانسته و خود را برای این شرایط آماده سازند.
  صاحبان وقتی متوجه این حالات در ایگوانای خود می شوند ممکن است به عقیم کردن آن فکر کنند ولی باید به آنها توصیه کنم که اصلا به این موضوع فکر نکنند زیرا این عمل عملی بسیار سخت و مخاطره آمیزی برای ایگوانا محسوب می شود و بیشتر دامپزشکان آن را انجام نمی دهند. و باید این مطلب را بدانید که در بسیاری از ایگوآناهای نر عمل عقیم سازی همراه با خشونت بیشتری بوده زیرا غدد جنسی ایگوآناها هورمون تست سترون تولید نمی کند و حیوان نمی تواند بر اعصاب خود کوچکترین کنترلی داشته باشد.
  تغیرات دیگری که در ایگوانای نر در این فصل مشاهده می شود، تغییر رنگ بدن کاهش آب بدن، بی اشتهایی و کاهش وزن است و اختلال در انجام عمل دفع، که به علت کاهش مصرف آب و غذا و فراموشی موقتی که در این دوران برای ایگوآنا به وجود می آید عمل دفع در دراز مدت صورت می گیرد و حجم زیادی از روده اشغال شده و در هر با ر دفع مزاج، فضای زیادی از محیط زندگی خود را آلوده می سازد که صاحبان باید به این شرایط توجه داشته و محیط را پاکیزه سازند.

  ایگوآنای ماده در فصل جفت گیری

  ایگوآنای ماده ای که از لحاظ جسمانی در سلامت کامل باشد حتی اگر جفتی نداشته باشد باز عمل تخم گزاری را انجام می دهد. در مدت آبستنی غذای ایگوآنای ماده کم می شود و این بی اشتهایی باعث لاغر شدن موضعی دم و دست و پای حیوان می شود و شکم بعلت رشد تخمها متورم و برجسته شده و شکم شکل کروی به خود می گیرد در این زمان صاحبان باید به آهستگی شکم حیوان را لمس کنند زیرا کوچکترین فشار می تواند باعث شکسته شدن تخمها در فضای شکم شده و موجب عفونت و مرگ ایگوآنای ماده گردد. بهتر است در این زمان مکان زندگی ایگوآنای ماده را با بستری نرم بپوشانید تا در زمان خواب و استراحت به شکم حیوان فشار وارد نشود.


  فصل تخم گزاری

  آغاز تخم گزاری ایگوآنای ماده در 18 ماهگی است و در هر تخم گزاری 30تا 60 تخم تولید می شود، تخمها نارنجی روشن بوده و 5/1 سانتیمتر می باشند. ایگوآنای ماده تخمها را در خاک دفن کرده و بر روی آن می خوابد و بعد از 2 ماه و 10 روز نوزادان از تخم بیرون می آیند و با مدفوع ایگوآنای مادر تغذیه می شوند، این تغذیه برای ایگوآناهای نوزاد بسیار حیاتی است و باعث ایمن سازی بدن آنها در برابر باکتریها و انگل ها می باشد. این تخم گزاری هر سال در فصل تابستان آغاز می شود. صاحبان ایگوآنا باید به این نکته توجه داشته باشند که تغییرات ناگهانی آب و هوا، شهر یا کشور و نا مناسب بودن شرایط زیست محیطی و تغذیه، فشار های عصبی و بیماری می تواند باعث تاخیر در زمان تخم گزاری گردد.
  در عکسهای زیر وضع ظاهری حفرۀ شکم را در ایگوآنای ماده مشاهده می کنید. عکس اول در اوایل آبستنی گرفته شده است و عکس سمت دوم در اواخر آبستنی گرفته شده و نشان می دهد که تخمها حجم وسیعی از شکم را احاطه کرده اند .


  در بیشتر ایگوآناهای ماده تغییرات فیزیکی به خوبی قابل رویت هستند اما در بعضی از ایگوآناها ممکن است تغییرات شکم دیده نشود در این زمان به علت اشغال شدن حجم وسیعی از حفرۀ شکم حیوان به صورت محسوسی بی اشتهایی و لاغر شده و می توان به آبستنی ایگوآنا پی برد، بهتر است در زمان مشاهدۀ این تغییرات ظاهری با دامپزشک مشورت کرد و به طور دقیق از آبستن بودن ایگوآنا آگاه گردید.
  در زمان آبستنی ایگوآنای ماده برای ساخته شدت پوست تخمها به کلسیم زیادی احتیاج دارد و امکان به وجود آمدن بیماری (MBD ) در این زمان برای ایگوآنای ماده بسیار زیاد است. مصرف کلسیم و مولتی ویتامین مینرال بسیار توصیه می شود.صاحبان در این زمان باید تغییراتی در جیرۀ غذایۀ ایگوآنای آبستن ایجاد کنند، در این دوران بهتر است حجم غذا افزوده و از گیاهان و میوه های آبدار و دارای کلسیم بالا بیشتر استفاده گردد.

  لانه گزینی

  در زمان آبستنی، صاحبان مشاهده خواهند کرد که ایگوآنای ماده پی در پی در حال پنجه کشیدن به اطراف محل زندگیش می باشد و این عمل به علت ساخت غریزی لانه می باشد. ایگوانا دوست دارد در این زمان در خاک تونل حفر کرده و تخمها را در آن دفن کند به همین سبب ساعتها به این کار می پردازد تا لانه ای مناسب مهیا سازد. بهتر است صاحبان در این زمان جعبه ای محکم و پلاستیکی به طول 5/91 تا 183 سانتیمتر و عمق 65 سانتیمتر را از خاک نرم و یا ماسه پر کرده و در اختیار ایگوآنای ماده قرار دهند، لبه های جعبه نباید تیز و برنده باشند و خاک باید تمیز و عاری از هر گونه آلودگی و یا اشیاء تیز و برنده باشد.
  ممکن است بعضی از دارندگان ایگوآنا که مایل به تکثیر این حیوان نیستند به این فکر برسند که اگر آشیانه مناسب برای ایگوآنای آبستن فراهم نکنند ایگوآنای آنها از تخم گزاری صرفه نظر کنند، بله این تصور کاملاً درست می باشد و بسیار خطرناک است زیرا ایگوآنای ماده تخمها را در شکم نگاه می دارد و تخمها در بدن فاسد شده و باعث مرگ حیوان می شود.

  مشکلات تخم گزاری

  زمان تخم گزاری در ایگوآنا ساعتها به طول می انجامد در این زمان تخمها با فاصله ای کم از بدن ایگوآنا خارج می شوند. در بعضی از مواقع دیده شده که یک تخم در بدن ایگوآنا چرخیده و مانع خروج تخمهای دیگر شده در این زمان فشار زیادی توست ایگوآنا برای خروج تخمها وارد می شود که برای حیوان خطرناک بوده و باعث شکسته شدن تخم در بدن و یا در رفتگی استخوان لگن میشود و همراه با مرگ کاذب(رخوت و بی تحرکی ) می باشد. در این شرایط هرچه سریع تر باید به دامپزشک مراجعه شود و با انجام عمل عقیم سازی و خارج کردن تخمدانها ایگوآنا را از مرگ نجات داد. این عمل بسیار مهم و مخاطره آمیز می باشد به همین دلیل باید از دامپزشکی کمک خواست که متخصص خزندگان است و در این زمینه مهارت کافی را دارا باشد.
  اگر فردی از ایگوآنای ماده عقیمی نگهداری میکند باید این را به خاطر داشته باشد که هر ساله در زمان تخم گزاری ایگوانایش آبستنی کاذب خواهد داشت که همراه با تمام حالات و تغییرات آبستنی می باشد.
  در تصویر زیر ایگوآنای ماده ای را مشاهده می کنید که دوره آبستنی سختی داشته و عمل عقیم سازی بر روی آن انجام گرفته و بخوبی برش و بخیه را بر روی شکم دیده می شود. و در تصویر دیگر تخمها را در دو تخمدان مشاهده می کنید که به علت بالا بودن تعداد و جثۀ کوچک ایگوآنا از بدن خارج شده است.


  منبع:http://khazandegan.******.com


 2. #2
  کاربر فعال reza آواتار ها
  تاریخ عضویت
  Aug 2011
  شماره عضویت
  362
  میانگین پست در روز
  0.11
  نوشته ها
  210
  شما ایگوانا گرفتی اینجا رو بستی به رگبار ایگوانا؟!
  نه گذشته از شوخی خوبه!
  رضا سلطاني

 3. #3
  sara6493 آواتار ها
  نام و نام خانوادگی
  سارا رجایی
  محل سکونت
  اصفهان
  تخصص
  نماینده بیمه
  حیوان خانگی
  همستر.سگ
  تاریخ عضویت
  Aug 2012
  شماره عضویت
  3617
  میانگین پست در روز
  0
  نوشته ها
  0
  نقل قول نوشته اصلی توسط reza نمایش پست ها
  شما ایگوانا گرفتی اینجا رو بستی به رگبار ایگوانا؟!
  نه گذشته از شوخی خوبه!
  آقا رضا ایگوانا داشتم اما فرصت نمیکردم بهش برسم واگذارش کردم

  خیلی خزنده آروم و دوست داشتنی هستش.

  ظاهرش ترسناکه اما خیلی ماهه

 4. #4
  کاربر میهن پت morteza33 آواتار ها
  نام و نام خانوادگی
  مهم نیست !!!!
  محل سکونت
  افسریه ><لواسون
  علایق
  بسکت .حیوانات .فوتبال.ماشین سواری
  تخصص
  فعلا الافم نه کلا الافم ..24 ساعته
  حیوان خانگی
  ماهی . خرگوش .خوکچه! بلدرچین الان اینان
  تاریخ عضویت
  Jul 2012
  شماره عضویت
  2875
  میانگین پست در روز
  0.69
  نوشته ها
  1,090
  کجا واگذار میکنید این حیوونانات جیگرو که ما نمیبینیم .. نمیدونم طوطی . ایگوانا . فلاورو ... بعد تو واگذاریا همش سگو گربه هست که من نمیتونم نگه دارم ...
  خداییش ایگوانا فوق العادس ... من عاشقشم میتونم تو چشماش 3 روز نگاه کنم انقدر که کم بیاره ...
  نتونستم بخرمش به دلیلی قیمت فوق العادش ... 80 ت بود شد 120 الان شده 200 جالبه ...
  بابت مطلب هم مرسی خوب بود همرو نخوندم ولی خوندم قسمتاییشو ...

 5. #5
  sara6493 آواتار ها
  نام و نام خانوادگی
  سارا رجایی
  محل سکونت
  اصفهان
  تخصص
  نماینده بیمه
  حیوان خانگی
  همستر.سگ
  تاریخ عضویت
  Aug 2012
  شماره عضویت
  3617
  میانگین پست در روز
  0
  نوشته ها
  0
  نقل قول نوشته اصلی توسط morteza33 نمایش پست ها
  کجا واگذار میکنید این حیوونانات جیگرو که ما نمیبینیم .. نمیدونم طوطی . ایگوانا . فلاورو ... بعد تو واگذاریا همش سگو گربه هست که من نمیتونم نگه دارم ...
  خداییش ایگوانا فوق العادس ... من عاشقشم میتونم تو چشماش 3 روز نگاه کنم انقدر که کم بیاره ...
  نتونستم بخرمش به دلیلی قیمت فوق العادش ... 80 ت بود شد 120 الان شده 200 جالبه ...
  بابت مطلب هم مرسی خوب بود همرو نخوندم ولی خوندم قسمتاییشو ...
  مرتضی جان نگهداریش واقعا سخته و مامانم هم میترسید ازش مجبور شدم به یکی از دوستام بدمش

  اما انگار میخواد واسش جفت بگیره.اگه اینکارو کرد میتونم یکی از بچه هاشو بدم به شما

 6. #6
  کاربر میهن پت morteza33 آواتار ها
  نام و نام خانوادگی
  مهم نیست !!!!
  محل سکونت
  افسریه ><لواسون
  علایق
  بسکت .حیوانات .فوتبال.ماشین سواری
  تخصص
  فعلا الافم نه کلا الافم ..24 ساعته
  حیوان خانگی
  ماهی . خرگوش .خوکچه! بلدرچین الان اینان
  تاریخ عضویت
  Jul 2012
  شماره عضویت
  2875
  میانگین پست در روز
  0.69
  نوشته ها
  1,090
  سلام بچه بده که انقدر خاطر خواه پیدا میکنه که پوست تخم بچه هاشم به من نمیرسه البته اگه تخم گزاره والا اینو نخوندم نه میدونم ...
  خیلی دوس داشتنیه ... فوق العادس ..
  یکی از بچه های سایتم قرار بود 4 ماه پیش خوکچه هاش بچه دادن به من خوکچه بده ... اووووو اصلا نمیدونم کجاست هرجا هست خودشو خوکچه هاش سلامت باشن همین


  • رفتم خوندم تخم گذارند ..... جیجینگ
  ویرایش توسط morteza33 : 12th October 2012 در ساعت 08:32 PM

 7. #7
  sara6493 آواتار ها
  نام و نام خانوادگی
  سارا رجایی
  محل سکونت
  اصفهان
  تخصص
  نماینده بیمه
  حیوان خانگی
  همستر.سگ
  تاریخ عضویت
  Aug 2012
  شماره عضویت
  3617
  میانگین پست در روز
  0
  نوشته ها
  0
  نقل قول نوشته اصلی توسط morteza33 نمایش پست ها
  سلام بچه بده که انقدر خاطر خواه پیدا میکنه که پوست تخم بچه هاشم به من نمیرسه البته اگه تخم گزاره والا اینو نخوندم نه میدونم ...
  خیلی دوس داشتنیه ... فوق العادس ..
  یکی از بچه های سایتم قرار بود 4 ماه پیش خوکچه هاش بچه دادن به من خوکچه بده ... اووووو اصلا نمیدونم کجاست هرجا هست خودشو خوکچه هاش سلامت باشن همین
  من بهت خبر میدم اگه جفتش انداخت و بچه دار شد

 8. #8
  کاربر میهن پت morteza33 آواتار ها
  نام و نام خانوادگی
  مهم نیست !!!!
  محل سکونت
  افسریه ><لواسون
  علایق
  بسکت .حیوانات .فوتبال.ماشین سواری
  تخصص
  فعلا الافم نه کلا الافم ..24 ساعته
  حیوان خانگی
  ماهی . خرگوش .خوکچه! بلدرچین الان اینان
  تاریخ عضویت
  Jul 2012
  شماره عضویت
  2875
  میانگین پست در روز
  0.69
  نوشته ها
  1,090
  یه اصفحان افتادیم پس ... بیام شهرتونم ببینم بچه بودم امدم اصفحان نصف جهان

 9. #9
  کاربر موثر HEAVENLY آواتار ها
  نام و نام خانوادگی
  ALI
  محل سکونت
  Azərbaycan
  علایق
  Discus Fish
  حیوان خانگی
  Discus
  تاریخ عضویت
  Apr 2012
  شماره عضویت
  1886
  میانگین پست در روز
  0.63
  نوشته ها
  1,027
  نقل قول نوشته اصلی توسط sara6493 نمایش پست ها
  من بهت خبر میدم اگه جفتش انداخت و بچه دار شد
  به به پس خودمو برای ایگوانا دار شدن آماده کنم منم میخواما سارا خانوم...  اگر با گرگ ها زندگی میکنی زوزه کشیدن را بیاموز

  من در دنیایی زندکی میکنم که فقط خدایش از پشت خنجر نمیزند

 10. #10
  sara6493 آواتار ها
  نام و نام خانوادگی
  سارا رجایی
  محل سکونت
  اصفهان
  تخصص
  نماینده بیمه
  حیوان خانگی
  همستر.سگ
  تاریخ عضویت
  Aug 2012
  شماره عضویت
  3617
  میانگین پست در روز
  0
  نوشته ها
  0
  نقل قول نوشته اصلی توسط HEAVENLY نمایش پست ها
  به به پس خودمو برای ایگوانا دار شدن آماده کنم منم میخواما سارا خانوم...

  چشم علی جان.حتما

صفحه 1 از 3 123 آخرینآخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

موضوعات مشابه

 1. انواع تعیین جنسیت در جانوران
  توسط RAMIN در انجمن نکات/دانستنی ها
  پاسخ: 0
  آخرين نوشته: 12th July 2012, 02:52 PM
 2. تعیین جنسیت در مارها
  توسط reza torabi در انجمن مارها
  پاسخ: 6
  آخرين نوشته: 8th July 2012, 01:53 AM
 3. حساسیت یا الرژی غذایی سگ و گربه
  توسط S&M در انجمن بیماری های مشترک در سگ و گربه
  پاسخ: 1
  آخرين نوشته: 10th March 2012, 11:30 PM
 4. تعیین جنسیت کاسکو (اختصاصی میهن پت)
  توسط farspet در انجمن طوطی های آفریقایی African Parrots
  پاسخ: 0
  آخرين نوشته: 8th March 2012, 10:30 AM
 5. سندرم آسیت در پرندگان
  توسط reza torabi در انجمن بیماری پرندگان
  پاسخ: 2
  آخرين نوشته: 13th August 2011, 01:20 AM

علاقه مندی ها (Bookmarks)

علاقه مندی ها (Bookmarks)

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •  
کشتار گنجشک ها به قصد لذت را متوقف کنید
تبلیغات متنی : کیف لپ تاپ
درود شما به صورت میهمان وارد شده اید. جهت استفاده از امکانات لازم است عضو شوید
از انجمن حامیان حقوق حیوانات میهن پت حمایت کنید