علل اهلی کردن ایگوآنا:شاید این سئوال برای دارندگان ایگوآنا مطرح شود که چرا باید به اهلی کردن این خزنده بپردازند؟
اهلی و رام کردن ایگوآنایی که در کنار انسانها زندگی می کند الزامی می باشد. در غیر این صورت شما باید ایگوآنای خود را در محیطی خارج از منزل و یا دور از دسترس افراد و کودکان قرار دهید.
دیده شده است افرادی که سعی به نگهداری از ایگوآناها به صورت وحشی داشته اند از سمت این حیوان آسیبهای جدی دیده اند و این روش از نگهداری بسیار خطرناک و نادرست می باشد.
بیاد داشته باشید: ایگوآناها حیواناتی وحشی، پرقدرت، پرخاش گر و در بعضی مواقع بسیار خطرناک می باشند و این حالات بیشتر در ایگوآناهای نر دیده می شود که کاملاً این رفتار غریزی بوده زیرا این حیوان برای محافظت از خود و قلمرو در حیات وحش وابسته به این گونه رفتار پرخاشگرانه می باشد تا بتواند به زندگی ادامه دهد. یکی دیگر از علل خشونت ایگوآناها ورود به فصل جفت گیری می باشد این دوران برای ایگوآنای نر همراه با فشار عصبی بالا بوده و حالت تهاجمی بیشتری در این زمان دارند. تغییرات ناگهانی محیط زیست ایگوآنایی که در کنار انسانها زندگی می کند می تواند باعث تغییر رفتار و پرخاشگری در حیوان شود زیرا ایگوآناها به خوبی این تغییرات را تشخیص می دهد. این خزنده تمام سعی خود را برای مقابله در برابر اهلی شدن انجام می دهد. اما صاحبان این خزنده عظیم جثه می توانند با داشتن صبر و حوصله و فراهم کردن یک برنامۀ آموزشی این حیوان را از حالت وحشی خارج کرده و به حیوانی رام و خانگی تبدیل کنند. ایگوآناها خزندگانی باهوش هستند و می توانند به خوبی به آموزشها پاسخ دهند. در تمام مراحل آموزش صاحبان باید رفتاری دوستانه داشته باشند و با حفظ آرامش به حیوان احساس امنیت را انتقال دهند و از انجام رفتارهایی همراه با هیجان و خشونت خودداری کنند تا موجب ترس و یا ایجاد فشار عصبی در حیوان نشود.

توجه:
رام کردن ایگوآنا احتیاج به برنامه ای روزانه و مرتب دارد تا حیوان به صاحب و روش آموزش عادت پیدا کند. و در صورت ایجاد وقفه در زمان آموزش ایگوآنا به رفتار و خوی وحشی خود:باز میگردد و تمام تلاش صاحبان برای اهلی کردن حیوان بی نتیجه می ماند.


روش آموزش ایگوآنا


بهترین زمان برای آغاز آموزش ایگوآنا در 2سالگی می باشد.
دفع: صاحبان می توانند از 1سالگی این حیوان را با حمام روزانه آشنا سازند تا ایگوآنا به شنا عادت پیدا کند و با این روش می توان عمل دفع حیوان را کنترل کرد.همانطور که در مبحث استحمام اشاره شد ایگوآناها زمانی که در آب نیمه گرم قرار می گیرند روده ها فعال شده و عمل دفع آسانتر و سریعتر انجام می شود. و با استحمام روزانه ایگوآنا به دفع در آب عادت پیدا کرده و در زمانی که به رشد کامل میرسد دیگر محیط زیست خود را به مدفوع آلوده نخواهد ساخت و عمل دفع را در حوضچه ای که در محیط زیست حیوان قرار دارد انجام می دهد.
نام: ابتدای ترین آموزش شناساندن نام ایگوآنا به آن می باشد. و بهتر است اسامی که برای حیوان انتخاب می شود از یک یا دو بخش تشکیل شود. و زمانی که غذا را در اختیار حیوان قرار می دهید حیوان را با نام صدا زده تا ایگوآنا با شنیدن این نام از خود عکس العمل نشان دهد. و زمانی که ایگوآنا به این رفتار روزانۀ شما در هر وعدۀ غذایی عادت پیدا کرد می توانید تکه ای از غذا را در دست گرفته و با صدا زدن نام حیوان آن را تشویق به گرفتن غذا از دست خود کنید. هیچگاه غذا را به اجبار به حیوان ندهید.( با چسباندن غذا به دهان و یا با زدن آن به صورت حیوان) بلکه اجازه دهید ایگوآنا خود برای گرفتن غذا به سمت شما بیاید.نوازش: یکی از بهترین روشها برای آموزش ایگوآنا عادت دادن حیوان به نوازش کردن
می باشد و می توان این روش را از دورانی که ایگوآنا کوچک است آغاز کرد. شما نباید توقع داشته باشید که ایگوآناها مانند
سگ، گربه و دیگر حیوانات خانگی به سادگی اجازه دهند آنها را نوازش کنید. بهتر است این آموزش زمانی صورت گیرد که حیوان از فعالیت کمتری برخوردار می باشد.(صبح، هنگامی که ایگوآنا تازه از خواب بیدار شده است و یا شب هنگام که حیوان آمادۀ خوابیدن می باشد(
زمانی که ایگوآنا هنوز به این رفتار عادت نکرده است باید این آموزش در محیط زندگی ایگوآنا و یا در زمان استحمام صورت گیرد. ایگوآناها از نوازش شدن توسط انسانها لذت می برند و این عمل را با بستن چشمها نشان می دهند. شما می توانید پشت گوش، زیر چانه و روی سر حیوان را نوازش کنید و برای ایجاد رابطه ای دوستانه، در این زمان به آرامی با حیوان صحبت کنید، زیرا صدای
.آرام و دوستانه شما به حیوان آرامش و امنیت را هدیه می دهد.
منبع:http://khazandegan.******.com