فروش غذا و لوازم حیوانات خانگی و طوطی سانان

دانلود APP پارسی پت برای گوشی های Android و Apple

واگذاری بچه گربه ۶ ماهه فوری

تشکر تشکر:  6
لایک لایک:  3
مخالفت مخالفت:  0
نمایش نتایج: از 1 به 3 از 3

موضوع: مقاله اختصاصی: بررسي غده ها و برجستگي ها روي بدن مار

 1. #1
  کاربر فعال tila-tania آواتار ها
  محل سکونت
  tehran
  حیوان خانگی
  سگ و گربه
  تاریخ عضویت
  Feb 2012
  شماره عضویت
  1141
  میانگین پست در روز
  0.16
  نوشته ها
  274

  مقاله اختصاصی: بررسي غده ها و برجستگي ها روي بدن مار  يك مار سالم براق, متقارن از بيني تا نوك دم, صاف و داراي عضلاتي محكم است.چشمشهايش به وسيله ي فلس روشني پوشش داده شده است كه به ان عينك ميگويند.اندام داخلي مار به يكديگر متصل است و به دم كه نزديك ميشويم اين اندام باريكتر ميشود.اين اناتومي منحصر به فرد مربوط به مار است.
  هركدام از ارگانها محل خاص خود را دارند.اندامهاي داخلي خزنده ي زيبا شما بايد هرساله بوسيله ي يك دامپزشك ماهر و باتجربه با مهارت خاصي لمس و معاينه شود.شما بايد اجازه دهيد دامپزشك با اگاهي كه از اناتومي مار دارد اندامهاي مار را ارزيابي كند تا از هرگونه تغيير در اندام طبيعي مار باخبر شود.
  از دست دادن حالت طبيعي و خطوط صاف بدن مار اغلب به مشكلات بهداشتي مربوط ميشود مارها بايد هرروز از لحاظ هرگونه تغيير در رفتار و ظاهر مورد بررسي قرار گيرند.
  علاوه بر اين بايد بطور منظم چشم, دهان, پوست و منافذ پت دقيقا بررسي شود.شما هنگامي كه مار خود را در اغوش ميگيريد و نوازش ميكنيد بايد به بافت بدن او توجه داشته باشيد و عضلات بدن مار را بادقت بادست لمس كرده تا ازوجود هرگونه سفتي و توده ي غيرمعمول اگاه شويد. اگر توده يا برامدگي كه قبلا در زيرپوست يا داخل بدن مار وجود نداشته احساس كرديد بلافاصله بايد دامپزشك خزنده ي شمارا معاينه كند.  توده ي خارجي

  گاهي وجود برامدگي بر روي سطح پوست توسط كنه ها يا ساير انگلهاي خارجي ايجاد ميشود اين كنه ها و انگلها اغلب در اطراف چشم و يا لبها و حركت انها با ذره بين و گاهي با چشم غيرمسلح نيز قابل رويت است كنه ها و انگلها ميتوانند ناقل بيماري هاي باكتريايي و ويروسي باشند.انواع ساس و كنه ميتوانند انقدر از خون بدن مار تغذيه كنند كه منجر به كم خوني مار شود.برخي انگلهاي كرم مانند ظاهري مثل كيستهاي زير پوستي دارند كه ممكن است مثل ابسه به نظر برسند اين در حالي است كه درمان اين دوبيماري كاملا متفاوت است و براي رسيدن به تشخيص درست بايد ازمايش و بررسي لازم انجام شود گاهي براي درمان بيماري هاي انگلي نياز به عمل جراحي و درمانهاي پزشكي است.  ابسه
  ابسه محل تجمع عفونتهاي باكتريايي است كه در مارها ممكن است به صورت يك توده ظاهر شود عفونت تشكيل شده در محل ابسه جامد است برخلاف عفونت در پستانداران كه مايع است.اين عفونتها را نميتوان براحتي تخليه كرد و براي درمان نياز به عمل جراحي است.دمل چركي ميتواند تنها يك يا دو ميلي متر يا بزرگتر باشد.
  ممكن است روي اين ابسه زخم وجود داشته باشد اين عفونت باكتريايي ميتواند در عمل نيش طعمه زنده يا امپول و يا انگلها ايجاد شود.همچنين معمول است كه اين عفونت باكتريايي در زير پوست گسترش پيدا كند اگر عفونت از طريق ضربه خارجي مانند نيش, خراش يا زخم و سوختگي ايجاد شده باشد حتما عفونت وارد بدن نيز شده است
  عفونتي كه روي پوست ظاهر ميشود ميتواند يك مشكل جدي داشته باشد مثل پستي سر يا مسمويت خون باشد.در اين موارد باكتري كه باعث ابسه شده است در سراسر بدن منتشر ميشود هرچند ما اين عفونت را فقط روي پوست ميبينيم منبع باكتري ممكن است خود مار يا شكار او باشد.اكثر باكتري ها در بدنهايي كه سيستم ايمني ضعيفي دارند ايجاد عفونت و بيماري ميكند.
  برخي ازين باكتري ها حتي در بدن يك مار طبيعي و سالم و قوي ميتواند خطرناك باشد.سالمونلا يكي از اين باكتري ها است.باكتري هاي خطرناك در دهان دستگاه گوارش و مدفوع مار يافت ميشود و برخي در جريان خون مار وجود دارد زماني كه مار در محيطي مناسب و تميز نگهداري شود سلامت او نيز حفظ ميشود و سيستم ايمني بدن مار قوي ميشود و ميتواند با اين باكتري ها مبارزه كند
  يك مهاجم ثانويه نيزوجود دارد.قارچها! اين شرايط شرايط پيچيده اي است عفونتهاي باكتريايي و قارچي بايد توسط دامپزشك درمان شود.


  تاول

  تاول يك بيماري است كه زندگي مار را تهديد ميكند .تاول غده هايي پر از مايع است كه زير فلسها به وجود مي ايد پوست اطراف فلس ممكن است غيرطبيعي و به رنگ صورتي يا قرمز و مرطوب باشد.
  اين تاولها دردناك هستند و علل ورود باكتري ها و قارچها هستند بيماري تاول بيشتر به دليل نگهداري نادرست بوجود مي ايد معمولا اگر مار در محيطهايي كه بيش از حد گرم و مرطوب و يا خيلي كثيف نگهداري شود به بيماري تاول مبتلا ميشود برخي از عفونتهاي باكتريايي يا ويروس باعث التهاب رگهاي خوني ميشود و گردش طبيعي خون را دچار اختلال ميكند.
  مايع ساخته شده در زير پوست شبيه به بيماري تاول است اين موضوع بسيار مهم است و بايد به دقت بررسي شود درين مناطق از پوست, پوست رنگ طبيعي نداردو محل تاول صاف نيست و برامدگي ان از برامدگي شكم بزرگتر است.  سرطان
  سرطان رشد غير طبيعي بافت هاي بدن بوده است كه توسط مكانيزم بدن و در حالي كه هيچ هدف فيزيولوژيكي را دنبال نميكند تعريف شده است و اين كاملا به ضرر حيوان است و ممكن است هر يك از بافت ها از جمله پوست را تحت تاثير قرار دهد سرطان ميتواند به اشكال مختلف از جمله غده در داخل بدن يا در زير پوست تاول و زخم غير طبيعي بودن پوست يا عوض شدن رنگ ان ظاهر شود. ازمايش براي تشخيص سرطان حتما بايد انجام شود . بعضي از غده هاي سرطاني ممكن است با جراحي يا بدون جراحيدرمان شود و بلكه ممكن است به دليل پيشرف بيماري درمان نشود .
  بر اساس سن مار ممكن است دامپزشك تشخيص شروع يك بيماري خاص را بدهد مقعد مار شما بايد تميز و صاف باشد . تورم در ناحيه مقعد با توجه به نوع مدفوع ميتواند نشان بيماري در دستگاه تناسلي ويا در روده بزرگ باشد.
  مار ها هر روز بايد ازنظر فيزيكي و رفتاري بايد به دقت مورد بررسي قرار گيرد و با مشاهده هر گونه تغيير مخصوصا در پوست و در مدفوع و ادرار مار خود بايد به دامپزشك مراجعه كرد .

  ادامه دارد ...
  مترجم:tila-tania
  ویرایش توسط tila-tania : 9th October 2012 در ساعت 10:57 PM

 2. #2
  کاربر فعال tila-tania آواتار ها
  محل سکونت
  tehran
  حیوان خانگی
  سگ و گربه
  تاریخ عضویت
  Feb 2012
  شماره عضویت
  1141
  میانگین پست در روز
  0.16
  نوشته ها
  274
  اسكلت
  انحرافات و يا برامدگي در ستون فقرات ميتواند بدليل نقص مادرزادي باشد.در برخي موارد سوتغذيه ي شدي ميتواند باعث اين انحرافات و برامدگيها شود.شرايط متابوليك و احتمالا ويروسي در مارها ميتواند باعث بدشكلي ستون فقرات شود.ورم استخوان در مارها شبيه بيماري پاژه است كه در انسان ديده ميشود تورم استخوانها ميتواند در دنده و يا احتمال زياد در اممتداد ستون فقرات ديد.محل تورم ممكن است دردناك باشد.ويا در حركت مار اختلال ايجاد كند و يا اينكه مار اصلا تمايلي به حركت نداشته باشد.معاينه توسط دامپزشك سن مار و راديوگرافي اولين گام در تعيين ماهيت تورم استخوان است.

  غده يا ورمهاي داخلي
  مارها به ويژه مارهاي لاغر وقتي احساس گرسنگي ميكنند اقدام به شكار ميكنند.معده مار اواسط بدن بين سر و مقعد قرار گرفته است.تورم و برامدگيها در دستگاه گوارش غيرطبيعي است.اگر غذا هضم نشود ميتواند باعث ورم معده شود.گاهي مار ممكن است دچار انسداد روده شود انگلها اجسام خارجي تومور ابسه گرانولوم و غده هاي باكتريايي و قارچها و يا طعمه بيش از حد بزرگ ميتواند عامل ايجاد انسداد روده باشند.
  گاهي ممكن است بدن مار دچار كم ابي مزمن شود و مبتلا به يبوست شود.مارهايي كه اجابت مزاج ندارند ممكن است توده هاي مدفوعي داخل روده انها قابل لمس باشد.مارهاي ماده درحال رشد ممكن است فوليكولهاي بزرگ درحال توسعه در تخمدان داشته باشند كه اين فوليكولها توسط افراد باتجربه قابل لمس هستند.
  در بيشتر موارد توصيه ميشود كه پشت سرهم به مار دست نزنيد چون همين دست زدنهاي زياد و پشت سرهم ممكن است باعث ايجاد فوليكولهاي بسيار ظريف شود.گاهي در شكم مارهاي جوان زنده زا يا تخم گذار تورم ديده ميشود.كه اين تورم ممكن است بچه يا تخم باشد كه در مارهاي تخم گذار راحتتر احساس و شناخته ميشود.
  تورم در ناحيه ي دستگاه تناسلي نيز ممكن است غيرطبيعي باشد اين تورم ممكن است در رابطه با تخم و كيسه حفظ جديد و يا تومور و يا عفونت باشد.بزرگ شدن كبد و كليه و ساير اندامهاي داخلي ممكن با مهارت خاص قابل لمس باشد كه ممكن است عفونت سرطان كيست و ژنراتيو يا بيماري متابوليك باشد.
  چاقي مشكل شايع در ميان مارهايي است كه به عنوان پت نگهداري ميشوند.چاقي علاوه بر خطرات بهداشتي چربي هاي اضافه مانع لمس دقيق ارگانها شده و اين خطرناك است زيرا اين چربي ها گاهي به صورت توده ذخيره ميشود.
  تقريبا تمام ارگانهاي داخلي ممكن است به بيماري مبتلا شوند اما برخي بيماري ها نسبت به ساير بيماري ها شايعتر است ابسه هاي داخلي گرانولوم و كيست در مارها بيشتر ديده ميشود و اگر اين توده ها خيلي بزرگ باشند بطور مستقيم توسط مالكان و يا دامپزشكان قابل تشخيص است.ارگان با كل بافت كه درگير بيماري شده است ممكن است بصورت فيزيكي به عنوان يك جرم داخلي كه بزرگ شده است قابل شناسايي و تشخيص باشد.
  علت اين بزرگ شدن بافتها ممكن است باكتريايي ويروسي و يا متابوليك باشد.وجود تومورها و يا سرطان در مارها غير معمول نيست مشكلات پوستي عضلاني كبدي كليه دستگاه تناسلي استخوان و چشم در مارها بسيار ديده ميشود

  مراقبتهاي دامپزشكي
  مارهايي كه در خانه نگهداري ميشوند بايد روزانه از لحاظ تغييرات فيزيكي و يا رفتاري با دقت بررسي بيشتري شوند زماني كه يك مار با يك غده مواجه ميشود حتما بايد به دامپزشك مراجعه شود و بايد تا رسيدن به تشخيص دقيق كليه مراحل را براي تشخيص درست دنبال كنيد.
  سن و ظاهر مار مهم است دانستن سن مار به تشخيص بيماري كمك ميكند همچنين دامپزشك درمورد رژيم غذايي و محيط نگهداري و درجه حرارت محل زندگي كه پت در ان نگهداري ميشود از شما سوال ميكند.سپس پت شمارا معاينه ميكند و برخي موارد دامپزشك با معاينه ميتواند بيماري را تشخيص دهد و گاهي نياز به اطلاعات بيشتري دارد.دامپزشك ممكن است ازمايش خون انجام دهد اين ازمايش براي ارزيابي عملكرد ارگانهايي مانند كبد كليه است.
  بررسي گلبولهاي قرمز و سفيد خون ميتواند وجو كم خوني و يا مشكلات ديگر را ننشان دهد كه از ان بي اطلاع هستيد.در برخي شرايط ازمايش خون وجود باكتري ويروس و يا قارچ را مورد ارزيابي قرار ميدهد در مورد توده هاي پوستي توده از لحاظ باكتريايي و قارچي مورد بررسي قرار ميگيرد.درين موارد مشكوك به عفونت است كه دامپزشك نمونه اي از محتويات داخل غده را ارزيابي ميكند و اين بهترين روش براي تشخيص و درمان است.دربرخي موارد نياز به راديوگرافي و اشعه ايكس است.

  راديوگرافي برايارزيابي اندازه ي اندامهاي داخلي و تغييرات انها استفاده ميشود.راديوگرافي همچنين تغييرات اسكلت را نشان ميدهدو نيز وجود تخم و يا جنين يا اجسام خارجي يا توده هاي ديگر را نشان ميدهد.اگر توده اي در دستگاه گوارشش به صورت ماده ي سفيد رنگ در راديوگرافي ديده شود ممكن است انسداد روده و يا هنجاري ديگر باشد گاهي نياز به ازمايش مدفوع و يا شستو شوي معده است كه اين ازمايشها وجود انگلها كه بطور مستقيم يا غيرمستقيم باعث تورم دستگاه گوارش ميشود بررسي ميكند.
  در ازمايش مدفوع حتما بايد نمونه تازه باشد كه در چند نوبت بايد اين ازمايش تكرار شود انگلها بيشتر در مدفوع مارهاي ازاد ديده ميشود.

  ادامه دارد ...
  مترجم:tila-tania

 3. #3
  کاربر فعال tila-tania آواتار ها
  محل سکونت
  tehran
  حیوان خانگی
  سگ و گربه
  تاریخ عضویت
  Feb 2012
  شماره عضویت
  1141
  میانگین پست در روز
  0.16
  نوشته ها
  274
  اندوسكوپي
  احتمال دارد براي تشخيص بيماري نياز به اندوسكوپي باشد.براي انجام اندووسكوپي يك ميكروسكوپ بسير كوچك در انتهاي يك ميله ي باريك وارد دهان و بعد وارد سيستم گوارش ميشود.گاهي ممكن است يك برش كوچك در بدن مار ايجاد شود و ازين طريق ميتوان ميزان مشكل را بررسي كرد و از پيشرفت بيماري جلوگيري كرد

  اسپيراسيون سرنگ ظريف
  در توده ي نسبتا بزرگ چند ميلي از بافت و يا فقط چند سلول از طريق سرنگ بدست مي اوريم و زير ميكروسكوپ مورد بررسي قرار ميدهيم اين ازمايش حتما بايد توسط دامپزشك و يا يك پاتولوژيست دامپزشكي انجام شود اسپيراسيون اغلب از پوست و ساير توده هاي سطحي صورت ميگيرد.اسپيراسيون نوعي جراحي است.
  براي مثال يك مار با تورم شكم مراجعه ميكند كه راديوگرافي بزرگي كبد را نشان ميدهد كه با جراحي قابل درمان است.كلا هدف جراحي اين است كه بدانيم منشا تورم چيست گاهي منشا تورم ميتواند جسم خارجي و يا ابسه باشد.كه هردو مورد قابل درمان است. اگر توده ي خارجي تورم كبد باشدبايد يك نمونه كوچك ازكبد و يبوست مورد برسي قرار گيرد كه به يك تشخيص درست براي درمان برسيم.
  خلاصه اينكه وجود توده در بدن مار خانگي غير معمول نيست. تغييرات در بدن مر شما كه ميتواند توده بر روي پوست و يا در داخل بدن كماكان طبيعي است . بازرسي منظم و دقيق ميتواند به شما اين امكان را بدهد كه اين تغييرات را به سرعت شناسايي كنيد . علت غده ها و تورم ها متعدد و متنوع است . خزنده شما بايد توسط يك دامپزشك معاينه شود زيرا بعضي ازين تغييرات ممكن است جدي و خطرناك باشد .
  در برخي موارد دامپزشك با معاينه ميتواند بيماري را تشخيص دهد اما گاهي براي تشخيص نياز به انجام ازمايش است . گاهي وضعيت پيچيده و جديتر ميشود دامپزشك خزنده شما بايد قادر به طرح يك تحقيق دقيق و گام به گام براي تشخيص دقيق بيماري باشد .
  دامپزشكي خزندگان در سال هي اخير پيشرفت قابل ملاحظه اي داشته است . انجام ازمايش و تشخيص درست نشان از دانش علمي دامپزشكي خزندگان دارد اما بدون شك هنوز بيماري هايي هستند كه كشف نشده اند . خزندگان نياز به مراقبت هاي گام به گام علمي براي بهبود و درمان دارد و بهترين گزينه يك دامپزشك ماهر است .

  پايان

  مترجم:tila-tania

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

موضوعات مشابه

 1. پرنده‌هاي شهري قوي تر از پرنده‌هاي روستايي هستند
  توسط Mahdi-MA در انجمن اخبار مرتبط با حیوانات
  پاسخ: 0
  آخرين نوشته: 26th April 2012, 12:52 AM
 2. استفاده از روبات‌ها در بررسي توسعه زبان در ميان حيوانات
  توسط AR@SH در انجمن اخبار مرتبط با حیوانات
  پاسخ: 0
  آخرين نوشته: 7th January 2012, 02:16 AM
 3. پاسخ: 1
  آخرين نوشته: 5th August 2011, 06:22 AM
 4. پاسخ: 0
  آخرين نوشته: 10th June 2011, 02:45 PM
 5. دستگاه تنفس و بيماريهايه تنفسي
  توسط Jblaq در انجمن بیماری های اختصاصی سگ
  پاسخ: 0
  آخرين نوشته: 29th April 2011, 01:52 PM

علاقه مندی ها (Bookmarks)

علاقه مندی ها (Bookmarks)

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •  
کشتار گنجشک ها به قصد لذت را متوقف کنید
تبلیغات متنی : کیف لپ تاپ
درود شما به صورت میهمان وارد شده اید. جهت استفاده از امکانات لازم است عضو شوید
از انجمن حامیان حقوق حیوانات میهن پت حمایت کنید