گردن زرافه او را قادر میسازد تا دور ترین شاخه های درختان را بگیرد و با عقب کشیدن سر خود از جوانه ها و برگ های ان تغذیه کند. گیاهان تیغ دار ، که زرافه نمیتواند انها را بجود،نخست مستقیما به معده چهار قسمتی او میرود،سپس انها را از معده به دهان بر می گرداند و دوباره غذا را میجود و سرانجام ان را هضم کرده و به قسمت های دیگر معده میفرستد. نکته ی جالب در این روند وجود دارد این است که در این سفر نسبتا طولانی ، غذا باید مسافتی 3 تا 4 متری را در طول گردن زرافه طی کند اما بعید ایت که غذا به خودی خود این روند را طی کند!
در گردن زرافه یک سیستم بالابر وجود دارد که رساندن غذا به دهان زرافه را امکان پذیر میکند. زرافه در حال خوابیدن گردن را به طرف بدن متمایل میکند. تنها در عرض چند دقیقه زرافه در این وضعیت بر روی پاهایشان میخوابند.
همه زرافه ها در طی زمان خواص به خواب نمیروند و یکی از انها برای حفاظت از دیگران بیدار میماند.
احتمال دارد که اکثر مردم هرگز درباره چگونگی خم شدن زرافه و اب خوردن بدون دردسر او فکر نکرده باشند.
نخست باید بگوییم که در هنگام نوشیدن اب ، یک مشکل عمده برای زرافه وجود دارد برای درک این موضوع باید به خاطر داشته باشیم؛ایا میتوانید تصور کنید زمانی که سعی میکنید به صورت به صورت وارونه روی دستهایتان بایستید چه اتفاقی رخ خواهد داد؟؟ صورت شما قرمز خواد شد.به این علت که خون به دلیل نیروی جاذبه به سر رفته و فشاری بر رگها وارد میکند که فشار خون نامیده میشود. این امر ان چیزی است که در هنگام اب خوردن زرافه رخ میدهد با این وجود تصور میکنید این موضوع میتواند یک مشکل جدی باشد.
از انجا که زرافه دارای قد بلندی است فشار خون در سر هنگام خم شدن از چنین ارتفاعی بسیار بالا است. اگر چنین فشاری در سر انسان وجود داشته باشد مغز او سریعا منفجر خواهد شد!!!!
نکته ی جالب انجاست که دریچه های کوچکی در رگهای گردن زرافه وجود دارد و زمانی که ارتفاع سر زرافه تغییر میکند این دریجه ها شروع به فعالیت می کنند و به این شکل از ایجاد فشار خون بالا در سر این حیوان جلوگیری میشود


گرد اوری :
pulad
منبع : دنیای حیوانات
کپی برداری با ذکر منبع مجاز است