تکثیر چینچیلا

تکثیر چینچیلا یک مسئولیت بسیار بزرگ است. پس در صورتی که دانش و توانایی لازم برای انجام این کار را ندارید آن را به زمان بهتری موکول کنید.
این موضوع خیلی مهم است که قبل از تولد بچه ها خانه آینده آنها را در نظر بگیرید. و بدانید پس از زمانی که به سن ترک خانه رسیدند قرار است کجا زندگی کنند.چینچیلاهایی که برای تکثیر انتخاب میکنید نباید به هیچ عنوان دارای سابقه پزشکی باشند که روی زایمان تاثیر بگذارد . هر دو والدین باید دارای وزن مناسب و سلامت کامل هنگام و قبل از تکثیر باشند. تکثیر چینچیلاها هیچ گاه نباید دارای ژن های مرگ آور باشد این موضوع میتواند باعث به خطر افتادن جان مادر و بچه ها شود. این موضوع به این معنی است که چینچیلاهای غیر هم نژاد نباید با یکدیگر جفت گیری کنند. در غیر این صورت بچه هایی که به دنیا می آیند معمولا دارای این ژنهای خطرناک هستند و در این شرایط غالبا تعداد بچه ها 25% کمتر است. بچه های نجات یافته ضعیفتر و دارای سلامتی کم تری هستند و نیاز به مراقبت بیشتری نسبت به بچه های معمولی دارند.
چینچیلاها نباید قبل از سن 9 ماهگی اقدام به جفتگیری کنند البته این موضوع به بلوغ جنسی آنها مربوط است. در غیر این صورت بارداری و زایمان میتواند باعث استرس زیاد برای مادر شود و هم چنین باعث به دنیا آمدن بچه هایی با میزان سلامت پایینتر میشود.
معمولا چینچیلای ماده تا قبل از آمادگی کامل اقدام به جفتگیری نمیکند این موضوع میتواند 2سال طول بکشد تا او کاملا بالغ شود. تا زمانی که آماده نشده باشد چینچیلای نر را از خود میراند به این شکل که صداهایی از خود تولید کرده ، روی دو پای عقب می ایستد و به چینچیلای نر ادرار میکند. اگر بعد از این اتفاق چینچیلای نر چینچیلای ماده را تنها نگذاشت چینچیلای ماده به او حمله میکند . در این شرایط در صورتی که چینچیلای نر مکانی برای مخفی شدن نداشته باشد میتواند دچار آسیبهای جدی شود. پس قفس چینچیلاها باید دارای فضای کافی برای این شرایط و هم چنین برای تولد بچه ها داشته باشد.
چینچیلای ماده معمولا هر 30 تا 40 روز بعد از ترشح واژینال فحل میشود. بعد از این زمان شما مشاهده میکنید که چینچیلای نر نسبت به قبل لجوج تر میشود ، دم خود را مدام تکان میدهد و هیجانی تر میشود. چینچیلای ماده تا زمانی که آماده نشده در برابر جفتگیری مقاومت کرده و بیشتر سر و صدا میکند. اما بعد از مرحله آمادگی جفتگیری را شروع میکند. جفتگیری معمولا خیلی سریع اتفاق می افتد و ممکن است شما شاهد خشونت نر در این زمان باشید. در صورت مشاهده مقداری مو در اطراف قفس نگران نشوید. این موضوع طبیعی است. چینچیلاها در زمان جفتگیری نباید از یکدیگر جدا شوند مگر اینکه چینچیلای ماده چینچیلای نر را زده و او دچار خونریزی شود.
به دلیل اینکه چینچیلاها معمولا مقابل شما جفتگیری نمیکنند این موضوع خیلی مهم است که چینچیلای نر به صورت مداوم تحت نظر پزشک باشد.

مشکلات تکثیر
مشکلات زیادی میتواند در اثر تکثیر برای چینچیلاها و مخصوصا چینچیلاهای جوان و بی تجربه و یا چینچیلاهایی که دارای مشکلات سلامتی هستند اتفاق بیافتد. این موضوع خیلی مهم است که چینچیلایی را که میخواهید برای تکثیر به خانه بیاورید قبل از جفتگیری به خوبی معاینه کنید تا از هر نظر سالم بوده و در صورت بارداری و زایمان دچار مشکلات سلامتی نشود. یکی از دلایل نازایی میتواند عقیم بودن چینچیلا باشد. دلایل دیگر میتواند شامل عفونتهای اندام تناسلی باشد. به صورت خیلی نادر ممکن است لوله های رحمی باز نشوند یا ممکن است در اثر التهاب دچار چسبندگی شوند. این شرایط هم چنین میتواند در اثر عفونت رحم که نتیجه جنینهای مرده یا فاسد شده درون آن است به وجود آید . این مشکل معمولا در اثر جفتگیری 2 چینچیلا که دارای ژنهای کشنده میباشند به وجود آید.جنینهای ناهنجار معمولا توسط مادر سقط میشوند ، در غیر این صورت مسمومیت خونی میتواند پیشرفت کرده و مایع بدن جنین کاملا توسط خون جذب شده تا مومیایی شود. این شرایط علت اصلی مشکلات لقاح است چرا که اسپرم چینچیلای نر نمیتواند وارد لوله های بسته یا نوک رحم شود. رژیم غذایی نا مناسب میتواند یکی دیگر از دلایلی باشد که منجر به تکثیر ناموفق میشود. رژیم نامتعادل ، کمبود ویتامینهای لازم ، تغذیه بیش از حد از یک ماده غذایی یا تغذیه با علوفه کیفیت پایین میتواند در لقاح نر و ماده مشکل ایجاد کند.

دلایل اصلی ناباروری در چینچیلاها شامل موارد زیر میباشد:
*عوامل ژنتیکی ( مخصوصا عواملی که در تکثیر دخالت دارند)
*کمبودهای تغذیه ای
*اسپرمهای کند
*عدم تعادل در هورمونها
*جنینهای مومیایی شده در رحم مادر
*جفتگیری بدون ایجاد فواصل زمانی مناسب بین آنها
*عفونت رحم
اگر چینچیلایی دچار مشکلات لقاح باشد باید برای معاینه کامل و اشعه x در ناحیه شکمی نزد دامپزشک جراح برده شود. اگر هر نوع عفونتی در زمان مناسب تشخیص و درمان شود چینچیلای مبتلا بعد از مدتی میتواند به بارداری بدون مشکل ادامه دهد.