نظافت و حمام شن چینچیلا

چینچیلا خز انبوهی دارد . در طول زمان چربی و رطوبت در خز انها تجمع می کند . در طبیعت ، چینچیلا راهی جز غلتیدن در خاکستر اتشفشانی که نقش جاذب را ایفا می کند ندارد . چینچیلاها در اب نمیروند . هرگز نباید چینچیلایتان را در اب حمام کنید . این کار باعث می شود چربی طبیعی پوست چینچیلا که از پوستش محافظت می کند و دمای بدنشان را تنظیم می کند نیز از بین برود . به جای ان ، می توانید یک ظرف را از خاک مخصوص پر کنید تا در ان بغلتند . تکرار این حمام بستگی به اب و هوایی که شما در ان زندگی می کنید دارد . چینچیلا در هوای خشک نسبت به چینچیلایی که در هوای مرطوب زندگی می کند نیاز کمتری به حمام خاک دارد .حمام خاک باید حدود 20-30 دقیقه برای چینچیلا گذاشته شود . بیشتر از ان نگذارید زیرا قبل از اینکه زمان حمام تمام شود حمام کردن خود را متوقف می کنندهمچنین شما باید مراقب پوست خشک و پوسته پوسته شدن پوستش باشید . اگر این علائم را مشاهده کردید ، زمان بیشتری را برای حمام خاک در نظر بگیرید .
اگر شما مانند ما،از دیدن غلت خوردن چینچیلایتان در خاک لذت می برید ، ظرف شیشه ایی برای حمام انها تهیه کنید . ظرف پلاستیکی خش میفتد و به مرور در دید شما اختلال ایجاد می کند . از محکم بودن ظرف شیشه ای و ثابت بودن جایش اطمینان حاصل کنید . اگر ظرف شیشه ای ثابت نباشد یا اگر شیشه نازک باشد اخرین چیزی که می بینید غلتیدن چینچیلایتان در خرده های شیشه شکسته است . در نهایت ، حمام خاک نباید در قفس صورت گیرد زیرا ممکن است به جای ظرف توالت اشتباه گرفته شود . همچنین ، قرار گرفتن دائم در معرض خاک ممکن است منجر به التهاب یا عفونت چشم یا پلک های چینچیلا شود(ورم ملتحمه) .چینچیلاها هر 3 ماه دچار ریزش مو میشوند . موهای چینچیلا با سرعتی درست مثل ریزش موی ما میریزند. با این تفاوت که ما به ازای هر فولیکول حداکثر 3 تار مو داریم اما چینچیلا به ازای هر فولیکول بالای 80 تار مو دارد که باعث ریزش موی شدید آنها میشود.ریزش مو کاملا طبیعی است و هم چنین باعث میشود تا پوشش در بهترین شرایط ممکن بماند. پوشش جدید معمولا از سر شروع به رویش میکند و تا پشت کناره های بدن میرود و در آخر به دم میرسد. این پوشش جدید روی پوشش قدیم رشد کرده و روی یک خط مشخص میروید که با نام خط اولیه شناخته میشود. این خط باعث تشخیص پوشش قدیم از جدید میشود. وقتی خط اولیه به دم چینچیلا میرسد پوشش او به شرایط نخستین خود بازمیگردد به همین دلیل به آن خط اولیه میگویند. شما ممکن است همیشه متوجه خط اولیه نشوید چرا که پوشش هر چینچیلا مربوط به خود اوست. در بعضی از آنها پوشش به صورتی تعویض میشود که خط اولیه مشخص نمیشود ولی در برخی دیگر خط اولیه کاملا مشخص است.چینچیلاها دارای مقدار ریزش موی متفاوتی میباشند پس اگر دیدید پس از ناپدید شدن خط اولیه چینچیلا دوباره شروع به ریزش مو کرد نگران نشوید. شرایط آب و هوا و ژنتیک هر دو در تحت تاثیر قرار دادن چرخه ریزش موی چینچیلا نقش دارند ممکن است یک چینچیلای بالغ در فصل گرما سریع تر شروع به ریزش مو کند. دوره ریزش مو حداکثر 2 هفته طول میکشد و پوشش به مدت چند هفته به شرایط ابتدایی خود برمیگردد (بهترین شرایط پوشش) . ریزش مو نباید با ریختن موها هنگام ترس یا در دست گرفته شدن اشتباه گرفته شود . این 2 مورد کاملا متفاوت میباشند.

نظافت

زمانی که چینچیلا در حال ریزش مو میباشد مهم است که شما قفس را تمیز و خالی از موهای ریخته شده نگه دارید. شما میتوانید چینچیلا را در هنگام ریزش مو نظافت کنید ولی هیچ لزومی ندارد و در طبیعت نیز این اتفاق نمی افتد.
نظافت چینچیلا معمولا توسط تکثیر کنندگان انجام میشود چرا که ظاهر آنها در این شرایط بسیار مهم است.
اگر قصد نظافت چینچیلا را دارید باید با احتیاط این کار را انجام دهید برای مثال موهای چینچیلا را زمانی که آمادگی ریزش مو ندارد نکشید. اگر از شانه هایی با دندانه های سخت استفاده میکنید مواظب باشید که در زمان تقلای چینچیلا پوست او را نخراشید. چینچیلاها معمولا خودشان را تمیز میکنند اما اگر احساس میکنید که به نظافت شما نیاز دارند این کار نیازمند صبر و زمان است هیچگاه مستقیما پس از حمام شن چینچیلای خود را تمیز نکنید شانه میتواند باعث باقی ماندن دانه شن روی پوست شده و در آینده باعث شکافتن پوست شود. بنابراین عاقلانه است که قبل از تمیز کردن چینچیلا چند روزی حمام شن را قطع کنید تا مانع خطرات احتمالی شوید. میتوانید قبل از حمام شن چینچیلا را نظافت کنید تا بین موها فاصله ایجاد شود و دانه های شن به پوست برسند. برای تمیز کردن چینچیلا شما به 2 شانه احتیاج دارید یک شانه با دندانه های متوسط و یک شانه با دندانه های ریز. شانه اول باعث ایجاد فضا بین موها شده و موهای ریخته شده را به خوبی از بین موهای دیگر جدا میکند. شانه دوم معمولا برای نمایش چینچیلاها مورد استفاده قرار میدهد و برای تمیز کردن لازم نیست. چینچلا را روی یک حوله قرار داده و محکم بگیرید او را یا از قسمت انتهایی بدن یا از جلوی سینه گرفته و تا وقتی که آرام نشده نگه دارید.
از عقب بدن به آرامی شروع کنید و با شانه دندانه متوسط قسمتهای کوچکی از مو را جدا کرده و شانه کنید. خیلی مراقب باشید که پوست او را نخراشید چون میتواند باعث عفونت شود. این کار را تا زمانی ادامه دهید که به گردن برسید. نیازی نیست که صورت او را شانه کنید. میتوانید شانه کردن را از شکم هم شروع کنید ولی این کار به دلیل اینکه چینچیلا به پشت نمیخوابد سخت است. اگر موفق به انجام این کار شدید مثل قبل قسمتهای کوچکی از مو را جدا کنید .
پس از اتمام این کار میتوانید کل پروسه شانه زدن را با شانه دندانه ریز شروع کنید . این کار باعث برداشتن موهای مرده از سطح دیگر موها میشود. این کار را تنها زمانی انجام دهید که مطمئن هستید چینچیلا از آن لذت میبرد.

هشدار:
اگر متوجه توده ای از موهای شانه نشده در پشت چینچیلا (روی ران) شدید میتواند یکی از نشانه های اساسی اختلالات دندانی باشد و شما باید سریعا چینچیلای خود را برای معاینات دندانی به دامپزشکی ببرید.

حمام شن چینچیلا

جالب است بدانید که چینچیلاها به جای آب در خاکسترهای آتشفشانی حمام میکنند. حمام های شن مخصوص چینچیلا به جای خاکسترهای آتشفشانی ساخته شده اند و تنها جایگزین مناسب آنها میباشند. این شنها باعث تمیز شدن پوشش شده و آن را از اختلالات پوستی و آلودگیها پاک نگه میدارد. دانه های شن به چربیها و کثیفیهای روی پوست چینچیلا میچسبند و آن را متراکم میکنند . در نتیجه راحت تر از پوشش جدا میشوند.بدون حمام شن منظم چربیها روی پوست متراکم شده و باعث جذب کثیفیهای پوست میشود این مورد مینواند باعث مشکلات پوستی شده و پوشش چینچیلا را چرب کند. شما باید در روز 5 تا 10 دقیقه حمام شن را برای چینچیلا فراهم کنید مخصوصا در شرایط گرم و مرطوب. عمق شن باید حد اقل 2 اینچ باشد و سطح آن باید به اندازه ای بزرگ باشد که چینچیلا بتواند کاملا در آن غلت بزند.

چند اقدام احتیاطی باید برای حمام شن در نظر گرفته شود:
در روز زمانی را برای چک کردن پوست چینچیلای خود اختصاص دهید در صورت مشاهده هر گونه خشکی یا قرمزی پوست مارک شن چینچیلای خود را تغییر دهید.
اگر حمام شن را مدت زیادی در دسترس چینچیلا قرار دهید او در آن ادرار کرده و آن را تبدیل به توالت میکند.
اگر چینچیلا درون حمام شن خود دستشویی نکرده است میتوانید از آن دوباره استفاده کنید. بعد از استفاده چینچیلا از حمام شن آن را الک کرده و هرگونه ماده اضافی را از آن خارج کنید. در این شرایط میتوانید از شن دوباره استفاده کنید. بعد از هر 3 بار استفاده از حمام شن آن را با یک حمام شن جدید تعویض کنید. اگر از یک حمام شن چندین بار استفاده کنید سلولهای مرده متراکم شده و باعث ایجاد مشکلات پوستی میشود.

هشدار:
اگر چینچیلا مدت زمان زیادی حمام شن نکند این عادت را از یاد برده و دیگر این کار را نمیکند.
روش غلت زدن داخل حمام شن چیزی است که مادر به فرزندان خود یاد میدهد. اگر چینچیلا حمام شن را نمیپذیرد ممکن است مدت زمان زیادی باشد که این کار را انجام نداده یا اینکه از کودکی این کار را یاد نگرفته است.
اگر چینچیلا از نظافت خودداری کرد شما میتوانید خودتان به صورت دستی به او یاد بدهید که چه کاری باید انجام دهد.
یک حوله با مقداری شن مخصوص چینچیلا بر رویش را روی پارچه ای قرار داده و چینچیلا را روی آن قرار دهید. مقداری شن را در دست گرفته و آن را به آرامی جلوی چینچیلا بگیرید تا آن را بو کند. میتوانید مقداری شن روی زمین بریزید خود چینچیلا زمانی که در حال رد شدن از روی آن است متوقف شده و روی آن غلت میزند. اگر این اتفاق نیافتاد ظرف عمیقی را پر از شن مخصوص کنید و آن را سر راه چینچیلا قرار دهید . مطمئنا کنجکاوی او را به سمت ظرف شن کشیده و دوباره شروع به استفاده از آن میکند.
چین چیلا ها مانند بقیه پت ها نیستند ،انها علاقه زیادی به حمام شن دارند .
اینکه شما به نسبت انها را از این علاقه محرم کنی بسیار بد است .چین چیلا ها عاشق حمام ساده هستند و شما با دیدن انها میتوانید لذت زیادی ببرید پس لطفا برایشان این حمام را فراهم کنید .
اب نه !
چین چیلا ها حمام با اب را اصلا دوست ندارند . حمام شن چین چیلا از یک ظرف با در غلتان ساخته شده است که از شن پر شده و چین چیلا داخل ان حمام میکند شن ها باید مخصوص باشند روغنی که شن دارد باعث سالم و براق بودن شن میشود ولی گاهی اوقات حمام زیاد باعث خشک شدن پوست هم میشود !

خطرات اب :

یک تصور معمولی و غلطی وجود دارد که چین چیلا ها که نمیتوانند خیس بشوند و درصورت خیس شدن خز خود را از دست میدهند .

چین چیلا ها میتوانند خیس شوند اما باید سریعا خشک شوند . هنگامی که موهای انها بعد از خیس شدن بهم میچسبد زمان طولانی میبرد تا خشک شوند و رطوبت ان مدت طولانی میماند .

این رطوبت هنگامی که در محیط گرم قرار گیرد باعث ایجاد قارچ میشود .مدت درمان قارچ بسیار طولانی است و چین چیلا خیلی اذیت میشود پس حمام شن به نظر میرسد که بسیار بهتر از حمام با اب است . حمام های شن مخصوص چین چیلا ساخته شده هستند ،اما هر حمام پلاستیکی در بالای خود تیزی دارد که باعث زخم شدن بدن چین چیلا میشود پس باید مراقب چین چیلای خود در زمان حمام کردن بیار باشید .