پیش فرض در دست گرفتن چینچیلا


زمانی که چینچیلا به محیطش عادت کرد ، مواردی کمی پیش می اید که شما بتوانید اورا در دست بگیرید . چینچیلای ما در رفتن به داخل قفس کمی چالاک است . اگر شما بتوانید یک برنامه ریزی منسجم داشته باشید ، میبینید که چینچیلا بی هیچ درنگی کاری که شما می خواهید را انجام میدهد . برای ما این یعنی اینکه در ساعت خواب انها داخل قفسشان می روند و منتظر تشویقی شبانه خود می شوند . (برای مثال کشمش)
اگرچه ، سخت است که در برابر وسوسه در دست گرفتن چینچیلا و لمس خز نرمش مقاوت کرد . پس اگر می خواهید چینچیلایتان را در دت بگیرید باید این کار را از با روش صحیح انجام دهید . و ان روش اینست ، همیشه انها را از پایین بگیرید و از پاهای عقب ان ها مراقبت کنید . همچنین باید انها نزدیک به بدن خود نگه دارید تا نتوانند بپرند
کاری که هرگز نباید انجام دهید: گرفتن انها از طریق دم ، فشردن بیش از حد بدن ، گرفتن انها از گوش و یا گردن (مانند گربه) ، یا نزدیک کردن دست هایتان از سمت بالا به انها است . تمام این حرکات چینچیلای شما را تحریک می کند وممکن است موجب اسیب رسیدن به او شود . همچنین متذکر می شویم که انها حافظه خوبی از موقعیت های پر استرس دارند و 1 تا 2 روز طول می کشد تا دوباره به شما اعتماد کنند .

اگرچه چینچیلاها موجودات آرامی نیستند و معمولا دوست ندارند در دست گرفته شوند اما گاهی اوقات پیش می آید که دوست دارند در دستان شما باشند. زمانی که برای اولین بار چینچیلا میخرید شما باید او را معاینه کنید و برای این کار نیاز دارید که او را در دست بگیرید. در دست گرفتن زمانی که میخواهید او را پیش دامپزشک ببرید و یا برای برقراری ارتباط لازم است.
زمانی که میخواهید چینچیلا را در دست بگیرید مهم ترین نکته ای که باید از آن آگاه باشید این است که نباید او را توسط نیم یا قسمتی از دم بگیرید و بکشید. گرفتن و کشیدن نوک دم چینچیلا باعث میشود که به راحتی کنده شود.
اولین باری که چینچیلا میخرید یا در برخورد با چینچیلایی که تا بحال با شما روبرو نشده اگر به آرامی سعی در گرفتن او نکنید آنها به گوشه هایی فرار کرده و خود را مخفی میکنند. خیلی آرام به قفس نزدیک شوید و در آن را باز کنید. اول دست خود را داخل قفس ببرید و پس از چند لحظه چینچیلا به سمت دست شما می آید . در این زمان سعی نکنید او را بگیرید چرا که یا شما را گاز میگیرد یا اگر ماده باشد روی دست شما ادرار میکند. چینچیلا سعی میکند انگشتهای شما را بو کند و اگر مدت زیادی در همین حالت باقی بمانید روی دست شما میپرد و شروع به کشف آن میکند.
راه های زیادی برای در دست گرفتن چینچیلا وجود دارد اما بهترین راه این است که آرام و محکم با دو دست او را بگیرید اما توجه داشته باشید که چینچیلا بسیار سریع میباشد و به راحتی میتواند از دست شما بیرون بپرد.
اولین بار که چینچیلا را در دست میگیرید او را به سینه تان نزدیک کنید این کار باعث میشود راحت تر او را در دست بگیرید و از میزان تقلای احتمالی او بکاهید.
چینچیلاها دوست ندارند آویزان باشند پس مطمئن شوید به خوبی او را در دست گرفته اید. با یک دست قسمت بالای بدن او را نگه دارید و با دست دیگر که آزاد است میتوانید او را معاینه یا نوازش کنید.

راه دیگری که شما میتوانید چینچیلا را در دست بگیرید ( با اینکه زیاد راحت و دوستانه نیست) این است که یک دست را جلوی چینچیلا نگه دارید و با دست دیگر پشت او را پوشش دهید و سعی کنید که محکم او را از ناحیه پشت نگه دارید. این بهترین راه برای گرفتن چینچیلا نیست چون باعث میشود احساس آویزان شدن کنند که هم خودشان از این راه متنفر هستند هم برای چینچیلاهای باردار خطرناک است. وقتی که چینچیلایی را در دست گرفته اید تمام مدت باید مواظب باشید. اگر چینچیلا احساس کند که میتواند بپرد خیلی سریع این کار را میکند. اگر چینچیلا از ارتفاع بلند به زمین بیافتد میتواند دچار اختلالات دندانی مانند Malocclussion ، ضربه به سر ، ترک خوردن استخوان فک ، پارگی یا آسیبهای جدی دیگر شود. برای تشویق چینچیلا جهت لذت بردن از در دست گرفته شدن و هم چنین برای کمک به تکرار این رفتار خوب است که تکه هایی از غذایی که دوست دارند را بعد از اینکه روی زمین قرار داده شدند در اختیارشان قرار دهید.


در دست گرفتن چینچیلای باردار
بهتر است تا حد ممکن از در دست گرفتن چینچیلای باردار خودداری کنید. چینچیلای ماده ای که قبل از بارداری به در دست گرفته شدن علاقه داشته ممکن است هنگام بارداری زیاد از این کار خوشش نیاید.اگر باید چینچیلای ماده را در دست بگیرید خیلی با احتیاط این کار را انجام دهید. قبل از بلند کردن او را با دقت در دست بگیرید و پشت او را کامل پوشش دهید. او را به سینه تان نزدیک کنید و ترجیحا در حالتی او را در دست بگیرید که انگار نشسته است.هیچ وقت به شکم چینچیلای ماده فشار وارد نکنید مطمئن شوید که او را آرام و در عین حال محکم در دست گرفته اید. اگر چینچیلای باردار از فاصله مرتفعی به زمین افتاد باید سریعا نزد دامپزشک جراح مراجعه کنید تا مطمئن شوید که جنینها هنوز زنده هستند.

هشدار:
هیچ وقت چینچیلای باردار را از دمش بلند و آویزان نکنید. اگر او را از پایین به بالا بلند کنید میتواند باعث سقط جنین شود

در دست گرفتن چینچیلای بیمار
زمانی که یک چینچیلا مریض است معمولا دوست دارد تنها باشد اما گاهی اوقات ممکن است به معاینه احتیاج داشته باشد. پس خیلی مهم است که طوری او را در دست بگیرید که باعث استرس در او نشود.
چینچیلای مریض دوست ندارد در دست گرفته شود پس زمانی که میخواهید او را بلند کنید تمام درهایی را که ممکن است از طریق آنها فرار کند ببندید. خیلی آرام دستهای خود را سمت او ببرید و به چشمهایش نگاه نکنید. در حالی که با دو دست در حال گرفتن او هستید با او حرف بزنید. مطمئن شوید هنگامی که او را در دست گرفته اید احساس امنیت میکند ( توسط نزدیک کردن آنها به سینه تان) . هم چنین زمانی که میخواهید او را به معاینه دامپزشکی ببرید کف جعبه حمل او یک حوله نرم قرار دهید که بوی آشنا بدهد.
تمام چینچیلاها اگر به طرز نادرستی در دست گرفته شوند تقلا میکنند و صدای زیادی از خود ایجاد میکنند. هم چنین در این زمان ممکن است یک لایه از موهای ریخته شده چینچیلا لباس شما را بپوشاند. این ریزش مو بهFur slip معروف است. یک مکانیسم دفاعی برای چینچیلاهای وحشی.

ریزش مو یا Fur slip
fur slip یک عمل خودکار است که باعث آزاد شدن ریشه مو زمانی که به طرز اشتباهی در دست گرفته شده است میشود. این شرایط نباید با ریزش موی طبیعی اشتباه گرفته شود.
چینچیلاها در طبیعت از این عمل به عنوان یک مکانیسم دفاعی زمانی که توسط شکارچی گرفته میشوند استفاده میکنند. با آزاد شدن ناگهانی موها چینچیلا میتواند شانس فرار را به دست آورد در حالی دهان شکارچی پر از مو شده است. در اسارت زمانی که چینچیلا میخواهد از در دست گرفته شدن فرار کند از این مکانیسم استفاده میکند. دلیل دیگر میتواند دعوا با یم چینچیلای دیگر باشد. برای جلوگیری از این عمل باید از گرفتن ناگهانی چینچیلا خودداری کرده و مطمئن شوید که به شما اعتماد دارد. همیشه زمانی که میخواهید چینچیلا را در دست بگیرید به آرامی با او حرف بزنید و غذایی که دوست دارد را به او بدهید. چینچیلاهای پرخاشگر را دور نگه دارید و مطمئن شوید که زمان فرار امکان اینکه با چیزی برخورد کند کم است. fur slip هیچ ضرری برای چینچیلا ندارد فقط باعث تخریب ظاهر او میشود که ظرف 6 ماه به حالت اول برمیگردد.