اون موقع که گوگل ویو اومده بود، با خودم میگفتم این لیبرال ترین سرویسیه که تا به حال دیدم ولی الان که توی جیمیل BUZZ فعال شده تازه میگم اون ویو بیچاره خیلی بهتر بود. اقلا اینکه همون اول عمومی نشد برای همه فعال نشد و بدتر اینکه توی خود اینباکس جیمیل ظاهر نمیشد. مشکل اکثر سرویسهای گوگل اینه که در همون ابتدا فکری به حال پرایوسی شون نمیشه. البته این قضیه پرایویسی بیشتر برای ما ایرانیها مهمه. مثلا توی فرندفید یا توئیتر کمتر کاربران خارجی رو میبینید که اکانتشون پرایویت هست. اما گوگل باز دیگه واقعا خیلی بازه!! چون حتی لیست تماسهای شما رو هم واسه خلق الله نشون میده!

* یکی از بزرگترین مشکلات باز اینه که کانتکت ها (لیست تماس) شما میتونن براحتی نوشته های خودمانی شما رو بخونن و یا اینکه سرویسهایی رو که توی پروفایل گوگل تون اد کردین رو ببینید که خوب در اغلب موارد خوش آیند نیست که مثلا همکاران شما یا دوستان غیر صمیمی تر اینها رو ببینند. مخصوصا در مورد گوگل ریدر که به دلیل شایعات فراوانی که حول و حوشش هست، ملت اکثرا شرد آیتمزهاشون رو پرایویت کردن ولی توی باز بدون توجه به این مورد، نمایش داده میشن. جالبتر اینکه برای کسانی که در لیست فالوی شما نیستند هم میتونید لایک بذارید و یا کامنت! توجه کنید که فالورهای باز همون فالورهای گوگل ریدرتون نیستند ولی میتونن شرد آیتمزهای شما رو ببینند!

* حالا خوب یکسری تمهیدات هست که میشه گوگل باز رو تا حدی ایمن کرد! اولش اینه که پروفایلتون رو پابلیک نکنید (یعنی در لیست اعضای گوگل قابل سرچ نباشه) اینکار رو میتونید با حذف برخی اطلاعات در پروفایلتون انجام بدید. راستش در این مورد خیلی مطمئن نیستم اما همانطور که حتما در لیست فالورهاتون دیدین، عده ای رو نمی تونید ببینید و نوشته چون پروفایلشون protected هست، پس چنین امکانی وجود داره ولی نمیدونم کجای گوگل هست؟! اینو هم یادمه که وقتی داشتم پروفایل گوگلم رو ویرایش میکردم گفت که از این به بعد پروفایلت توسط هرکسی قابل دیدن هست.

* دوم: جلوی یک اشتباه فاجعه بار!! گوگل رو بگیرید برین به بخش ویرایش پروفایل. اونجا یک گزینه است به اسم Display the list of people I’m following and people following me که به صورت پیشفرض تیک خورده. به عنوان اولین قدم تیک این رو بردارید که مشخص نشه دارین کیا رو فالو می کنید. ببینید این با فیسبوک و فرندفید و توئیتر فرق میکنه. در اونجا شما دوستانی دارید که لزوما دوست شما نیستند برای مثال من در فیس بوک ۹۸% کسانی که در لیست من هستند رو نمی شناسم و احتمالا به واسطه وبلاگم من رو اضافه کردن و منم تائید کردم. اما خوب ایمیل فرق میکنه مخصوصا لیست تماس های شما. یعنی کسانی که قبلا باهاشون در تماس بودید.

* سوم: اگه برین به پروفایلتون می بینید که هنوز کسانی که فالو می کنید یا فالوئتون می کنند رو نشون میده! نگران نباشید اون پرانتز زیری میگه فقط برای شماست:D ولی همانطور که می بینید هنوز هم باز هایی رو که نوشتید یا از سرویسها به طور خودکار اومده رو در تبی به نام BUZZ نشون میده! برای اینکار ۲ راه وجود داره:
۱) برین به آدرس باز در جیمیل. حالا connected sites رو سرچ کنید. وقتی روش کلیک کنید یه پاپ آپی باز میشه. وقتی باز شد، سرویسهایی رو که مایل نیستید نشون داده بشن رو حذف کنید. مثلا گوگل ریدرتون و یا توئیتر و نظیر اون. یه راه مطمئن تر اینه که برین به پروفالتون به بخش My links و جلوی سرویسی که میخواین برداشته بشه edit رو کلیک کنین و بعدش remove link رو بزنید و خلاص! با اینکار دیگه در بخش سایتهای متصل هم نشون داده نمیشه!
۲) حالا هر بازی که میویسید بازم قابل دیدن توسط عموم هست! اون باکسی که توش باز مینویسید پائینش یه مثلث کوچک هست که به صورت پیشفرض نوشته public اگه اون رو کلیک کنید، گزینه private هم نشون داده میشه که اگه اون رو انتخاب کنید صرفا بازهایی که مینویسید برای فالورهاتون نمایش داده میشه.

* اگه هیچکدام از این تمهیدات کافی نیست (که در مواردی واقعا نیست مخصوصا در مورد کسانی که باهاشون حرفه ای کار می کنیم) بهتره کلا باز رو غیر فعال کنید و با خیال راحت از سایر سرویسها استفاده کنید! پائین جیمیل یک گزینه هست به نام: Turn off BUZZ که اون رو کلیک کنید و این سرویس رو غیر فعال کنید.

منبع: وبلاگ زهرا