[IMG][/IMG]
چاقی یک مشکل جدی در گربه هاست که می تواند منجر به مرگ زودرس شود. متاسفانه شایع ترین علت آن اختلالات تغذیه در گربه ها می باشد. تقریبا 40٪ از گربه ها در آمریکا چاق هستند.
گربه ای چاق در نظر گرفته می شود که وزن آن در حدود 20 درصد بیش از وزن ایده آل باشد.
علل چاقی در گربه ها چیست؟
شایع ترین مشکل تغذیه بیش از حد است. اگر کالری مصرفی بیش از کالری سوزانده شده باشدگربه دچار اضافه وزن است.
در رژیم های غذایی که شامل مواد غذایی خشک هستند و این روزها بسیار محبوبیت دارند برای گربه ها می تواند منجر به چاقی شود. مشکل نهفته در این واقعیت این است که گربه های طبیعت، نیاز به یک رژیم غذایی با پروتئین بالا دارند وبسیاری از غذاهای خشک سرشار از کربوهیدرات ها هستند. گربه ها پروتئین را سنتز میکنند واز چربی به عنوان استفاده میکنند و کربوهیدرات را به چربی تبدیل میکنند.
هنگامی که گربه حرکت می کند به سمت سالمندی سوخت و ساز بدن کند میشود، ممکن است مفاصلش دردناک شود وفعالیت گربه کمترخواهد بود. کاهش سرعت سوخت و ساز و کاهش فعالیت می تواند هر دو باعث چاقی در گربه ها شود.

چه مشکلاتی باعث چاقی در گربه ها می شود؟
دیابت شیرین
آرتروز
Lipidosis کبدی
تنگی نفس، به خصوص بعد از ورزش
مشکلات پوستی
خطر بزرگ در طول بیهوشی و جراحی
بیماری قلبی

چگونه می توانم مطمئن باشم که گربه من چاق است؟
همواره بهتر است از دامپزشک خود بخواهید که نظرش را راجع به گربه شما بگوید که معتقد است که گربه شما چاق است یا خیر. گربه ها در همه اشکال و اندازه می باشند و بنابراین خیلی سخت است که تعیین کنیم یک استانداردی رو برای تعیین وزن همه گربه ها. به عنوان مثال، Singapura انتظار می رود که وزنی کمتر از یک راگون مین داشته باشد.
با این حال، شما باید قادر به احساس دنده های گربه خود باشید.
گربه شما باید بتواند بایستد روی زمین و شما باید قادر به دیدن دور کمراو باشید که شکل ساعت شنی دارد.
برآمدگی قابل توجه در هر دو طرف سر دم وجود دارد.

دامپزشک من چه کاری انجام میدهد؟
دامپزشک شما باید یک معاینه فیزیکی از گربه شما انجام دهد. او نیز باید یک آزمایش خون برای پیدا کردن یک علت پزشکی چاقی مانند کم کاری تیروئید (هیپوتیروئید) انجام دهد.

درمان چاقی در گربه:
کاهش وزن چیزی است که نیاز به نظارت نزدیک دامپزشکی دارد.کاهش وزن با سرعت بیش از حد می تواند به lipidosis کبدی منجر شود، که زندگی را تهدید میکند. بنابراین هرگز تلاش نکنید رژیم غذایی برای کاهش وزن را آن گونه که مایلید تغییر دهید.

افزایش ورزش: مقدار زیادی از اسباب بازی های تعاملی در بازار وجود دارد که گربه خود را میتوانید با آنها به ورزش تشویق کنید.

کاهش کالری:دامپزشک شما میتواند رژیم های تجویزی خاصی را برای گربه شما معرفی کند و رژیم غذایی مناسب را به شما توصیه کند.همانطور که در بالا گفته شد، در حال حاضر بسیاری از غذاهای خشک حاوی مقادیر بیش از حد کربوهیدرات ها هستند که می تواند منجر به چاقی شود. بنابراین در جایگزینی مواد غذایی کنسرو شده و یا خام باید با دامپزشک خود مشورت کنید. کاهش وزن باید به تدریج رخ دهد به جلوگیری از lipidosis کبدی.

تغذیه: 4-6 وعده غذایی کوچک در روز به جای پر کردن کاسه و ترک این عادت و بردن گربه خود برای پیاده روی.

منبع:cat-world
مترجم:سارا رجایی