دیده بان حقوق حیوانات: جانورشناسان آمریکایی در یک مطالعه جدید دریافته‌اند که کوسه‌های طلایی بالغ می‌توانند توانایی‌ها و مهارت‌های رفتاری را که خودشان آموخته‌اند به اعضای جوان‌تر گروه، آموزش بدهند.
به گزارش سرویس «محیط‌ زیست» خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، این گروه از جانورشناسان در آزمایشات جدید خود، نحوه عملکرد کوسه‌های جوان و بی‌تجربه را در شرایطی که با کوسه‌های بالغ حرفه‌ای یا غیرحرفه‌ای کار می‌کردند، مورد مقایسه قرار دادند.
نتایج بررسی‌ها نشان داد که وقتی کوسه‌های جوان با همنوعان بالغ و تعلیم دیده خود کار می‌کنند در نهایت، مهارت‌‌های رفتاری و وظایف کامل زندگی کردن را خیلی سریعتر و موفق‌تر یاد می‌گیرند.
به گزارش بی‌بی‌سی، در این مطالعه برای نخستین بار قابلیت انتقال آموخته‌های اجتماعی در ماهی‌های غضروفی مشاهده شده است.
دکتر تریستان گوتریج از متخصصان جانورشناسی در دانشگاه میامی در این مطالعه متذکر شد: به نظر من، این یافته واقعا جالب توجه و حیرت‌انگیز است. کوسه‌ماهی‌های طلایی و کوچک می‌توانند مهارت‌ها و درس‌های اجتماعی را از همنوعان بالغ خود بیاموزند.
بنابراین گزارش، قابلیت یادگیری‌های اجتماعی پیش از این در سایر گونه‌های حیوانات مثل شامپانزه‌ها و خفاش‌ها مشاهده شده بود اما اکنون این قابلیت در ماهی‌های غضروفی نیز کشف شده است.
جزئیات این مطالعه در مجله «ادراک در حیوانات» منتشر شده است.

http://arw.ir/?p=35652