در سال 1990 در کشور تایوان با ترکیب چند سیکلیده بوجود آمد. هد بیرون زده در این ماهی برای تایوانی ها خوش یومن لقب گرفت.
اما توسط کشور مالزی به شهرت رسید. چند سال بعد ترکیب اون با رد دویل و پرت کینگ کونگ و غالب شدن رنگ قرمز در این ماهی باعث محبوبیت بیشتری شد.
فلاورهورن در طبیعت وجود ندارد و از ترکیب چند سیکلیده بوجود آمده است. اما با این وجود بعضی ها ادعا میکنند که فلاور هورن یک سیکلید وحشی هستش که در طبیعت زندگی میکنه.
تولید کنندگان در مالزی ، نسل بدست آمده از دو سیکلید تریماکو و میداس رو با پرت کینگ کونگ برای بدست آوردن فلاور هورن با هم جفت میزنن.

تغذیه: همه چیز خوار است. بطور عمده از غذاهای زنده، پولکی و حبه ای (پلت) با ترکیبی از سبزیجات (نظیر کاهو، اسفناج) استفاده می کنند اما از غذاهای دیگر نظیر میگوی آب شور و کرم خونی یا خشک نیز استفاده می کنند. انواع گرانول ها ، لوفاک و دل گوساله یا گوسفند نیز از جمله غذاهای مورد علاقه فلاور هاست.
همچنین برای رنگ و هد این ماهی از غذاهای مخصوص شرکتی نیز استفاده می شود.
خلق و خو (سازگاری): خشن و کاملا قلمرو طلب ، حتی به همنوعان و جفت خود رحم نمی کنند.
محل جاگیری در تانک: در سطوح میانی و کف آکواریوم
اندازه آکواریوم: برای رشد خوب نیاز به 200 لیتر آب دارد.
تولید مثل: تخم گذار
سطح نگهداری(مراقبت): آسان تا متوسط
درجه حرارت مطلوب: 30 درجه سانتی گراد
ساختار آکواریوم: بهتر است مکانهایی برای پنهان شدن ماهی (صخره یا کوزه) وجود داشته باشد. به هیچ وجه میانه خوبی با گیاهان ندارد و آنها را از ریشه در می آورد.
تعیین جنسیت: در سنین بلوغ نوک لوله اسپرم نرها باریکتر (v شکل) و نوک لوله تخمدان ماده ها ضخیمتر (u شکل)است. همچنین نرها بزرگتر هستند و دارای هد می باشند.
سختی آب: 7 DGH
اسیدیته آب ph : ا 7 الی 8