شهرت فزاینده این تابلو بعد از به سرقت رفتن‌ آن بیشتر شد. موزه لوور در تحقیقاتش به كسی كه این تابلو را سرقت كرده بود بسیار نزدیك شده بود و هنگامی كه سارق تابلو....

قیمت خیره‌كننده برخی آثار هنری و شرایط فیزیكی خاص آنها، برای هر سارقی اغواكننده است. چرا كه بسیاری از سارقان به این دلیل كه قطعه هنری ارزشمند است و میلیون‌ها دلار می‌ارزد و همچنین در نهایت چندكیلوگرم وزن دارد برای سرقت آنها انگیزه پیدا می‌كنند.

حمل كالایی مثل نقاشی معمولا آسان است و سارق با واردكردن خسارتی چون بریدن نقاشی از قابش و لوله كردن آن براحتی می‌تواند آن را حمل كند.
اغلب موزه‌هایی كه آثار ارزشمندی در آنها نگهداری می‌شود سیستم امنیتی بسیار قوی دارند، اما بسیاری از مكان‌هایی كه مجموعه‌های هنری میلیونی را نگهداری می‌كنند از سیستم‌های امنیتی چندان به‌روزی استفاده نمی‌كنند كه همین امر این مكان‌ها را مستعد برای سرقت می‌كند.

تابلوی «پسری با جلیقه قرمز» پل سزان یكی از آثاری بود كه سال 2008 به سرقت رفت. این تابلو كه 91 میلیون دلار ارزش دارد، امسال پیدا شد.
این اثر به همراه سه شاهكار هنری دیگر ازجمله آثار كلود مونه، ونگوگ و ادگار دگاس سال 2006 از یك كلكسیون‌دار در زوریخ به سرقت رفت.
نقاشی سزان و ونگوگ بدون آسیب دیدگی در یك ماشین پارك شده در نزدیكی بیمارستانی در زوریخ كشف شدند. همچنین اثر دگاس به نام «كنت لپیك و دخترانش» كه 162 میلیون دلار ارزش دارد دیگر اثری بود كه سال 2012 پیدا شد.
تابلوی «مونالیزا» اثر معروف لئوناردو داوینچی نیز یكی از آثاری است كه سال 1911 از موزه لوور پاریس به سرقت رفت.

شهرت فزاینده این تابلو بعد از به سرقت رفتن‌ آن بیشتر شد. موزه لوور در تحقیقاتش به كسی كه این تابلو را سرقت كرده بود بسیار نزدیك شده بود و هنگامی كه سارق تابلو یعنی وینسنزو پروگایا قصد فروش آن را داشت دستگیر شد.
اما یك نقاشی گرانبها از رافائل به نام «پرتره‌ای از یك مرد جوان» سال 1940 در لهستان به سرقت رفت، این نقاشی كه ارزشش صد میلیون دلار تخمین زده شده، هنوز پیدا نشده است.
این نقاشی توسط نازی‌ها در جنگ جهانی دوم از لهستان به سرقت رفت. بسیاری از پژوهشگران بر این باورند كه این تابلو پرتره‌ای از خود رافائل است.

در زمان جنگ جهانی دوم نازی‌ها بسیاری از آثار نقاشی را به سرقت بردند. از آن جمله می‌توان به آثاری از گوستاو كلیمت - كه دو پرتره متعلق به آدل بلاوخ بائر بود- اشاره كرد كه بعد از سال‌ها اتریشی‌ها توانستند این تابلوها را از آلمان‌ها بگیرند.
در موردی دیگر «توفان در دریای جلیله» كه یكی از معجزه‌های عیسی مسیح(ع) را به تصویر كشیده است در موزه ایزابلا استوارت گاردنر بوستون نگهداری می‌شد تا این كه دو مرد كه خود را به شكل پلیس درآورده بودند این اثر را در سال 1990 دزدیدند و هنوز این نقاشی پیدا نشده و جای آن در موزه خالی مانده است. این سرقت یكی از ده جرم هنری است كه در فهرست اف‌‌بی‌آی ثبت شده است.
تابلوی «كنسرت» جوهانس ورمیر كه 200 میلیون دلار تخمین زده شده نیز یكی از 12 تابلویی است كه از موزه ایزابلا استوارت گاردنر در سال 1990 به سرقت رفت و هنوز پیدا نشده است.

پرتره «سوزان بلاوخ» اثر پابلو پیكاسو نیز در سال 2007 از موزه هنر سائوپائولو به سرقت رفت. این سرقت را می‌توان مفیدترین سرقت در تاریخ دانست! سه مرد تنها در سه دقیقه یك اثر 55 میلیون دلاری را به سرقت بردند. این اثر البته سال 2008 به موزه برگردانده شد.
همچنین پرتره «دوك ولینگتون» اثر فرانسیسكو گویا سال 1961 دزدیده شد. پلیس لندن اعلام كرد كه یك سارق ـ كه كارشناس آثار هنری است‌ـ این نقاشی را از گالری ملی سرقت كرده است.
سارق در نامه‌ای خود را یك دكتر معرفی كرده بود و خواهان اهدای 140 میلیون دلار به خیریه و اعطای اجازه استفاده از تلویزیون كابلی به فقرا شده بود.

بعد از پیدا شدن تابلو مشخص شد كه سارق نه یك سارق حرفه‌ای و نه حتی یك پزشك بوده است. او تنها یك مرد مسن فقیر بود كه تلاش می‌كرد بهای پروانه تلویزیون خود را پرداخت كند.گردآوری: گروه فرهنگ و هنر سیمرغ