داشتن یكی از این تابلوها توسط گالری‌ها و موزه‌ها، شهرت فراوانی به آنها می‌بخشد و باعث افزایش بازدیدكننده آنها خواهد شد و به همین دلیل....

كارشناسان هنری موزه لوور فرانسه سال 2011 به معرفی 10 تابلو از مشهورترین تابلوهای نقاشی دنیا پرداختند. این تابلوها علاوه بر ارزش هنری، دارای ارزش مادی بسیار زیادی نیز هستند و یكی از دلایل اصلی برای قرار گرفتن در این فهرست، تاثیر این تابلوها بر هنر پس از خود است.
داشتن یكی از این تابلوها توسط گالری‌ها و موزه‌ها، شهرت فراوانی به آنها می‌بخشد و باعث افزایش بازدیدكننده آنها خواهد شد و به همین دلیل تلاش بی‌وقفه‌ای برای خریدن و حتی دزدیدن این تابلوها صورت گرفته است.

فهرست مشهورترین تابلوهای هنری دنیا به انتخاب كارشناسان موزه لوور فرانسه به ترتیب عبارتند از:

1 ـ مونالیزا، اثر لئوناردو داوینچی 1503، مكان نگهداری: موزه لوور پاریس


این صورت با لبخند مرموزش، خود به تنهایی با هنر مترادف شده است و قطعا مشهورترین نقاشی است كه همه‌مان می‌شناسیم. مونالیزا تقریبا تاثیرگذارترین پرتره در طول تاریخ نیز بوده است.

2 ـ شب پرستاره، اثر ونسان ونگوگ 1889، مكان نگهداری: موزه هنرهای معاصر نیویورك


بی‌شك این اثر یكی از زیباترین و دوست داشتنی‌ترین تابلوهای نقاشی جهان است. به طوری كه نوابغ بعد از ونگوگ از آن تاثیر گرفته‌اند.
گویا ونگوگ قصد داشته در طول نیم قرن یا بیشتر با استفاده پرمعنی اش از رنگ، نوابغ و هنرمندان سراسر جهان را تحت تاثیر قرار دهد.

3 ـ گل‌های آفتابگردان، اثرونسان ونگوگ 1888، محل نگهداری: گالری ملی لندن


ونگوگ بعد از ترك زادگاهش هلند به مقصد جنوب فرانسه برای تشكیل انجمن هنری، این گل‌های آفتابگردان را نقاشی كرده است.
او این اثر را برای تزئین اتاق خواب دوستش پل گوگن نقاشی كرد. ونگوگ سال بعد یعنی سال 1889 كپی دیگری نیز از این نقاشی كشید و شاید هم كپی دیگری در سال بعدتر.
كپی‌‌ها و نسخه‌‌های متفاوت دیگری از این تابلو نیز به شاگردان او نسبت داده شده است. این گل‌های هنری معروف در قلبشان نمونه ساده‌ای از ایجاز زندگی را به نمایش می‌گذارند؛ آنها چرخه‌‌های متفاوت زندگی ما هستند، شكوفه‌‌های شاداب و باطراوت تا پژمردگی و نابودی... .

4 ـ موج نهم، اثر ایوان آیوازوفسكی 1850، محل نگهداری: موزه دولتی روسیه، سن پترزبورگ


تابلوی موج نهم شاهكاری واقعی است. آیوازوفسكی در این نقاشی كه تلاش شوم گروهی را برای نجات یافتن از امواج بی‌رحم اقیانوس نشان داده، به كمال تكنیكی ناب خویش دست یافته است.
با وجود این قوی‌ترین بخش این كمپوزیسیون در مركز نقاشی قرار دارد كه مرموز‌ترین و عرفانی‌ترین بخش و نمایش‌دهنده تشعشعات خورشید است و به صحنه با طیفی از رنگ‌های قوی سبز و صورتی، روشنایی بخشیده است. همچنین بارها از این نقاشی به اسم زیباترین نقاشی روسی نام برده شده است.

5 ـ گالری علوفه، اثر جان كنستابل 1821، محل نگهداری: گالری ملی لندن


این تابلو به عنوان بزرگ‌ترین نقاشی بریتانیایی مورد تجلیل واقع شده است. وقتی كه برای اولین بار سال 1821 در آكادمی ‌سلطنتی نمایش داده شد، هیچ خریداری نیافت. ولی وقتی در فرانسه، تئودور گریكالت این اثر را تحسین كرد، بیشتر مورد توجه قرار گرفت.

6 ـ برج بابل، اثر پیتر بروگل مهتر 1563، محل نگهداری: موزه كانستیستوریس، وین


موضوع این نقاشی سازه برج بابل است. در كتاب مقدس آمده كه این برج ساخته دست بشر برای رسیدن به بهشت بوده است. بروگل در نشان دادن معماری برج بابل با طاق‌‌های بی‌شمار و نمونه‌‌های دیگر از مهندسی رومی، عمدا كلسئوم روم را تداعی كرده است.
هدف او از این نقاشی این بوده كه خطرات غرور بشر و شاید هم زیانبار بودن عقلانیت كلاسیك در مواجهه با علوم دینی و مسیحی را نشان دهد.

7 ـ تمرر جنگجو به آخرین لنگرگاهش كشیده می‌شود تا از هم باز شود، اثر جی.ام.دبلیو. ترنز 1838، محل نگهداری: گالری ملی لندن


در مهم‌ترین بخش نقاشی، یعنی كشتی جنگی قدیمی، تركیب‌بندی غیرعادی است، این بخش در سمت چپ تصویر جای گرفته، یعنی جایی كه بر شكوه و جلال اثر تاكید می‌شود.
اكثر رنگ‌های شبح‌گونه این اثر در گوشه‌ای از مثلثی قرار گرفته است كه در دو گوشه دیگر آن آسمان آبی و همچنین مهی كه به سوی آسودگی خیال پیش می‌رود، قرار دارد. سال 2005 این نقاشی به عنوان عالی‌ترین اثر هنری در گالری هنر بریتانیا انتخاب شد.

8 ـ گشت شبانه، اثر رامبرانت وان رین 1642، محل نگهداری: موزه آمستردام


از این نقاشی به عنوان بهترین كار رامبرانت نام برده شده است، چرا كه این اثر تمام الگوهای نقاشی را شكسته تا حدی كه تمام نقاشان چهره آن دوران از خلق این اثر ابراز نگرانی و ناراحتی كردند. این نقاشی بتازگی به نمایش گذاشته شده و به عنوان یكی از بهترین آثار اروپای شمالی به بازدیدكنندگان ارائه می‌شود.

9 ـ خوك چران، بریتانی، اثر پل گوگن 1888، محل نگهداری: موزه هنر شهر لس‌آنجلس


گوگن یكی از نقاشان پیشرو پست امپرسیونیسم به شمار می‌آید. این نقاشی رنگین نسبت به نقاشی‌‌های دیگر گوگن به سبك پخته خاص خودش فضاهای رئال بیشتری دارد. «خوك چران» با كشاورز و خوك‌هایش و پس‌زمینه‌ای از خانه‌‌های كوچك روستایی و آسمان، از پیش زمینه‌ای متفاوت برخوردار است. رنگ‌های قوی و تكه‌تكه یكی از سبك‌های خاص و متعلق به گوگن است.

10 ـ دو خواهر روی تراس، اثر پیر آگوست رنوار 1881، محل نگهداری: موسسه هنری شیكاگو


تجلیل از زیبایی بهار و پیمان‌های دوران جوانی، در تابلوی دو خواهر روی تراس و سبك تكنیكی و تركیب‌بندی درست و همچنین نمایش هنرمندانه رنگ‌های لرزان با طراوت بخوبی مشهود است.
اكثر تصاویر نقاشی در اندازه واقعی، فضایی سطحی را در جلوی تراس اشغال كرده‌اند و در پشت آنها فضایی پرنشاط و پر از برگ مورد توجه قرار می‌گیرد كه به نحو بسیار شدیدی روی فرم‌ها و شكل‌های نقاشی‌شده فوكوس می‌كند.
صورت دو دختر بشدت بر اصول نقاشی جدید رنوار تاكید داشته و آن را آشكار می‌كند و رنگ صورت‌ها تحت تاثیر سایه‌‌ها یا بازتاب‌ها قرار نگرفته است. رنگ چشم‌های دختر كوچك بسیار شفاف و واضح، به رنگ آبی شفاف، ما را به تماشا كردن جهان با نگاهی تازه و از دید چشمانی بی‌گناه دعوت می‌كند.

گردآوری: گروه فرهنگ و هنر سیمرغ