خروج گرگ‌های خاکستری از فهرست حیوانات در معرض خطر


دیده بان حقوق حیوانات: دولتمردان ایالات متحده روز چهارشنبه ۴ می به طور رسمی اعلام کردند که حدود ۱۳۰۰ قلاده گرگ خاکستری در بخش‌هایی از کوه راکی از فهرست انقراض خارج شدند و به موضوعی که سال‌ها محل کشمکش گروه‌های مختلف بود، پایان دادند.
همچنین مسوولان ذیربط در تلاش هستند تا بیش از چند هزار گرگ دیگر را که در بخش‌های غربی دریاچه‌های بزرگ ساکن هستند، از فهرست حیوانات در معرض خطر خارج کنند؛ چرا که این گروه هم با تمهیدات انجام شده به سطح سلامت رسیده‌اند.
به گزارش تابناک قانون نهایی مربوط به این گروه از جانوران به دنبال دستور کنگره آمریکا در ماه گذشته صادر شده است و تبعیت از آن به این معناست که ایالات دیگر باید گروه‌های مختلف حیوانات و محل زیست آنها را مدیریت کنند. همچنین شکار در مناطقی مثل آیداهو، مونتانا، بخش‌هایی از یوتا، ارگون و واشنگتن می‌تواند از سر گرفته شود.
البته گرگ‌های خاکستری ساکن در «ویومینگ» همچنان تحت حمایت دولت فدرال قرار دارند تا زمانی که برنامه حفاظتی و مدیریتی مناسبی از سوی مسوولان این ایالت به مراجع ذی‌ربط ارائه شود.
بازیابی و نجات گرگ‌های خاکستری در ایالات متحده حکایتی سراسر موفقیت‌آمیز در مورد گونه‌های در معرض خطر حیات وحش است. از منظر بیولوژیکی گرگ‌های خاکستری بازیابی شده‌اند و اکنون زمان آن فرا رسیده که مدیریت آنها به ایالت‌ها واگذار شود که آماده مراقبت کردن و تضمین سلامت درازمدت‌ آنها هستند.
موضوع گرگ‌های خاکستری یک نبرد قانونی و ***** طولانی بود که به سال ۲۰۰۸ باز می‌گردد؛ زمانی که اداره حیات وحش قصد داشت گرگ‌های خاکستری را از فهرست گونه‌های در معرض خطر خارج کند.
ماه قبل ضمیمه‌ای به بودجه جنجالی مربوط به این امر الحاق شد و برای اولین بار کنگره درگیر خارج کردن یک حیوان از فهرست گونه‌های در معرض خطر شد.
با تایید این بودجه، طرفداران محیط زیست پس از سال‌ها کشمکش برای نگهداشتن گرگ‌های خاکستری در فهرست حیوانات در معرض خطر، باید شکست را بپذیرند. سال ۱۹۷۴ گرگ‌های خاکستری تقریبا در سرزمین‌های ایالات متحده ناپدید شدند.
در سال ۱۹۹۵ تعداد ۶۶ قلاده گرگ از کانادا در آیداهو و پارک ملی «یلواستون» رها شدند به امید این که تعدادشان چند برابر شود. حفاظت از آنها به گونه‌ای بود که توانستند جمعیتشان در تمام نواحی کوه‌های راکی را به ۱۶۵۱ قلاده برسانند. افرادی که مخالف خروج گرگ‌ها از فهرست انقراض هستند، معتقدند این جمعیت چون به لحاظ ژنتیک از منبع و اصل خود جدا و منزوی شده‌ است باید زمان بیشتری برای رشد جمعیت داشته باشد، اما گله‌داران و دامداران معتقدند که رشد جمعیت گرگ‌ها آفتی برای احشام بوده و حتی می‌تواند تهدیدی برای خود انسان هم باشد.