در اینجا برخی از مشکلات شایع سلامتی را که خرگوشتان ممکن است از آن رنج ببرد را بازگو میکنیم. خرگوش شما در صورت مراقبت و توجه، سالم خواهد ماند؛ زیرا معمولا بیماری های خرگوش ها در اثر عدم مراقبت، شرایط غیر بهداشتی زندگی، تهویه بد یا مواد غذایی نا مناسب، کم و یا خیلی زیاد به وجود می آیند. اگر وضعیت خرگوشتان بعد از درمان هایی که در زیر بیان خواهیم کرد بهبود نیافت، به دامپزشک مراجعه کنید.

شدت یافتن بیماری خرگوش میتواند به سرعت او را از پا بیندازد، بنابراین سرعت عمل شما در درمان و در مراجعه به پزشک میتواند در بهبودی یا مرگ او موثر باشد.
رشد بیش از حد دندان های جلو
دندان های جلوی خرگوش در تمام طول عمر وی رشد میکند. این ویژگی خوبی برای خرگوش های آزاد در طبیعت محسوب میشود اما برای خرگوش های تحت اسارت انسان، که بیشتر با غذاهای نرم تغذیه میشوند و دسترسی کمی به یونجه یا پوست درخت دارند، مشکل زا خواهد شد.
در موارد شدید تر این دندان ها به قدری رشد میکنند که غذا خوردن خرگوش را غیر ممکن میسازند. برای جلوگیری از رشد بیش از اندازه دندان ها، باید همراه غذاهای نرم، غذای سفت و سخت و تکه ای چوب یا سنگ جویدنی نیز در اختیار داشته باشند. کلم پیچ و کلم بروکسل را با ساقه به آنها بدهید. سبزیجات ریشه ای (مثل هویج) را نیز فراموش نکنید.
هر تکه چوبی می تواند مانند سنگ جویدنی عمل کند. اما یک تکه چوب تازه بریده شده که پوسته های تنه درخت هنوز روی آن هست انتخاب بهتری نسبت به بقیه چوب ها محسوب میشود.

در مواردی دیده شده که با وجود تغذیه ی صحیح خرگوش، باز هم رشد بیش از حد دندان های جلو را داشته، در این موارد باید به دامپزشک مراجعه کنید که دندان های او را کوتاه کند. گرچه این کار استرس زیادی را به خرگوش وارد میکند. در موارد خیلی شدید، پزشک مجبور میشود که دندان های خرگوش را بکشد.
رشد بیش از حد پنجه ها
در طبیعت پنجه های خرگوش به وسیله ی کندن زمین برای لانه ساختن در اندازه ی استاندارد باقی می ماند. اما در اسارت ممکن است که دچار این عارضه شود و باید ناخن هایش کوتاه شوند.
بهتر است برای بار اول توسط دامپزشک یا فردی حاذق این کار انجام شود و در دفعه های بعدی، به وسیله ی ناخن گیر های مخصوص حیوانات که در پت شاپ ها به فروش میروند، ناخن ها کوتاه شوند. باید مراقب باشید که فقط قسمت مرده ی ناخن خرگوش کوتاه شود. برای دیدن قسمتی که در آن عصب وجود دارد کافی است پای خرگوش را در معرض نور بگیرید، قسمتی که رنگ صورتی کم رنگی دارد را کوتاه نکنید و فقط سر ناخن ها را بگیرید.

چاقی
چاقی خرگوش نیز به دلیل مراقبت کم و ضعیف صاحب وی به وجود می آید. خرگوش هایی که برای مدت طولانی در جایی کوچک نگه داشته می شوند بیشتر در معرض چاقی هستند. خرگوش ها باید تحرک زیادی داشته باشند، و رژیم غذایی مناسبی را هم دنبال کنند : سبزیجات سبز به مقدار زیاد، غذاهایی که کالری بالایی دارند بسیار کم و مقدار متناسبی از پلت مخصوص و نان.
برخی از نژاد های بزرگ خرگوش بعد از مدتی دارای غبغب میشوند. گرچه این غبغب گاهی به عنوان گواتر در نظر گرفته میشود اما چیزی به جز یک بافت چربی نیست. نژاد های کوچک باید در تمام طول عمرشان، حالت بدنشان را حفظ کنند.

بیماری Snuffle یا مشکل تنفسی در خرگوش ها
این بیماری تنفسی که چیزی شبیه سرماخوردگی انسان هاست، در تمام نقاط دنیا به Snuffle معروف است. این بیماری به شدت عفونی ممکن است که به ذات الریه بینجامد. خرگوش های دچار این بیماری دو علامت به خصوص دارند: عطسه و ترشحات بینی.
در صورت مشاهده به سرعت خرگوشتان را از بقیه خرگوش ها جدا کنید و به دکتر مراجعه کنید.
با پیشرفت بیماری، ترشحات بینی خرگوش زردتر و غلیظ تر میشوند. طبق گزارش ها در صورت گرم و خشک نگه داشتن خرگوش، او خود به خود درمان میشود اما در موارد شدید تر، استفاده از suifa یا پنی سیلین و یا یکی از mycin ها موثر واقع میشود.
(توضیح نویسنده) متاسفانه شانس خرگوش ها در پشت سر نهادن این بیماری بسیار کم است.

یبوست و اسهال
یبوست ممکن است که در اثر یک تغییر ساده در رژیم غذایی به وجود آید و با افزایش میزان سبزیجات سبز رنگ در رژیم غذایی خرگوش بهبود می یابد؛ اما برای مداوای اسهال خرگوش، باید به مدت 24 ساعت از دادن سبزیجات سبز رنگ به خرگوش خودداری و فقط با آب و یونجه تغذیه اش کنید. اگر بهبودی حاصل نشد و یا علائم دیگری نیز پدیدار شدند، احتمال دارد که بیماری جدی تری در میان باشد؛ پس به سرعت به دامپزشک مراجعه کنید.
مقداری سیب زمینی پخته و له شده به همراه پوست سیب زمینی و یا برگ های شبدر مخلوط شده به همراه سبوس نیز میتواند به بهتر شدن شرایط خرگوش کمک کند. افزایش متوسط مقدار سبزیجاتی که به خرگوش میدهید نیز میتواند موثر باشد. آب تمیز و تازه باید همیشه در دسترس خرگوش باشد.
مقدار کمی برنج پخته شده و خشک شده هم ممکن است که شگفتی ساز و باعث بهبودی خرگوشتان شود.

زخم ها
خرگوش هایتان در اثر مبارزه کردن با یکدیگر ممکن است که زخمی شوند. در صورت بروز این حادثه محل نگهداری خرگوش ها را جدا کنید و زخم ها را با یک لوسیون ضدعفونی کننده ی رقیق شست و شو دهید. زخم های جدی و عمیق نیاز به معاینه ی پزشک دارند.

canker (نوعی شته یا کرم)
در بیشتر مواقع این بیماری گوش از ظاهر خرگوش قابل توجه نیست. اگر خرگوشتان سرش را به طور مرتب تکان میدهد و گوش هایش را می خاراند، و یا هرگونه التهابی را مشاهده کردید، امکان دارد که به این بیماری مبتلا شده باشد. برای درمان گوش هایش را با تکه ای پنبه آغشته با "پراکسید هیدروژن" شست و شو دهید و بعد از آن پروسه ی درمانی را بعد از مشورت با دکتر و انتخاب یک آنتی بیوتیک مناسب ادامه دهید. از محصولات تهیه شده برای سگ ها استفاده نکنید.

کوکسیدیوز
یک انگل داخلی و میکروسکوپی باعث ایجاد این بیماری شایع ولی جدی کبدی است. این انگل در مدفوع خرگوش ها هم وجود دارد و به آسانی از یک خرگوش به خرگوش دیگر منتقل میشود.
نشانه های کوکسیدیوز عبارت است از ضعف شدید، زردی و اسهال مداوم است. اگر درمان نشود، خرگوش وزن کم میکند اما این کاهش وزن به دلیل بزرگ شدن کبد و در نتیجه بزرگ شدن شکم خرگوش به چشم نمی آید. خرگوش در نهایت به دلیل خستگی زیاد و ضعف شدید می میرد.
در صورت ابتلا، اولین کاری که باید انجام دهید این است که خرگوش بیمار را دور از خرگوش های دیگر قرنطینه کنید و سریعا به پزشک مراجعه کنید. اگر معاینه و تشخیص بیماری به سرعت انجام شود، خرگوش شانس زیادی در بهبود و درمان دارد.

تخم گذاری مگس ها
در تابستان، این مشکل در خرگوش هایی که نژاد موبلند هستند به وفور دیده میشود. مگس ها در پوست کثیف زیر دم خرگوش تخم گذاری میکنند و از 12 تا 24 ساعت بعد کرم حشره ها از تخم بیرون می آیند و در بدن خرگوش نفوذ میکنند. این واقعه میتواند منجر به مرگ خرگوش شود بنابراین در تابستان، قفس خرگوش و خود خرگوش را در نهایت پاکیزگی نگه دارید.
در صورتی که با این مشکل روبرو شدید، در هر زمان ممکن با دکتر تماس بگیرید زیرا اگر این کرم ها به سرعت دفع نشوند، مطمئن باشید که خرگوشتان جان خود را از دست خواهد داد. تا قبل از رسیدن دامپزشک و برای تسکین موقت خرگوش، حمام آب سردی را برایش تدارک ببینید و این کرم ها را تا حد ممکن از بدن او پاک کنید.
عفونت چشم
خرگوش های خانگی به شدت در معرض عفونت های چشمی هستند و هرگونه تماس با گرد و غبار و هرچیزی که مجاری اشک را تحریک میکند میتواند خطر ساز شود. در صورت ابتلا، شستشوی چشم خرگوش توسط دامپزشک توصیه خواهد شد ولی از آنجا که همیشه پیشگیری بهتر از درمان است، سعی کنید که خرگوشتان در محیط پاکیزه ای زندگی کند.مترجم: شادی حسن پور

مطلب اختصاصی میهن پت