مرغ‌های کشف شده در اماکن باستانی سراسر جهان، جد مشترکی دارند که در جایی در آسیای جنوب شرقی، اهلی شده است.
به گزارش سرویس فرهنگی اجتماعی جام نیوز به نقل از سایت ایسنا، یافته‌های محققان استرالیایی حاکی از آن است که تمامی مرغ‌های جهان دارای اجداد مشترکی ساکن در جنوب‌شرقی آسیا هستند که در واقع جد مادری مادربزرگ مرغ‌ها بوده‌اند.

به گزارش ایسنا، این دانشمندان دریافتند که «دی ان ای» موجود در 48 استخوان مرغ‌های باستانی، با «دی ادن ای» موجود در استخوان‌های مرغ‌های اروپا، تایلند، اقیانوس آرام، شیلی، جمهوری دومینیک و نواحی مستعمره اسپانیایی در کلورادو، مطابقت دارد.

شناسایی منشا باستانی و چگونگی پراکندگی مرغ‌ها همواره یک چالش بوده است؛ زیرا تقریباً تمامی تمدن‌ها در حمل این پرندگان به سراسر جهان دخیل بوده‌اند. مرغ‌ها حدود پنج هزار و 400 سال قبل اهلی شدند.در این تحقیقات مشخص شد که یکی از توالی‌های موجود در استخوان‌های مختلف مرغ‌های ساکن در یک منطقه وسیع جغرافیایی بسیار مشابه بود.
این امر مبین این واقعیت است که مرغ‌های کشف شده در اماکن باستانی سراسر جهان در یک جد مشترک سهیم‌اند که در جایی در آسیای جنوب شرقی، اهلی شد.
آگاهی از زمان انتقال مرغ‌ها از مراکز اهلی کردن و مسیرهای حرکت آن‌ها اطلاعاتی را در خصوص مهاجرت ماقبل تاریخ بشر، مسیرهای تجاری و انتشار میان‌ فرهنگی در اختیار می‌گذارد.

جزئیات این مطالعه در مجله PLos One قابل دسترسی است.

منبع:جام نیوز