المپیک زمانی برای تجلیل از سریع‌ترین و قوی‌ترین انسان‌های جهان بوده، اما اتحادیه بین‌المللی حفاظت از طبیعت به معرفی المپیکی‌های حیات وحش از یوزپلنگ‌ها تا قارچ‌ها پرداخته که از جهت توانایی، بهترین عملکردهای انسانی در برابر آنها به چشم نخواهند آمد.
به گزارش سرویس علمی فناوری جام نیوز (August 02)، مانند ورزشکاران المپیک، ‌حیوانات در حیات وحش باید برای دستیابی به جایزه بقا هر روز به نمایش توانایی‌های خارق‌العاده ورزشی بپردازند.
- دو سرعت
یوزپلنگ‌ها می‌توانند در سرعت‌های 112 کیلومتر در ساعت و بالاتر در دوهای کوتاه‌مدت بدوند که این امر آنها راه به سریع‌ترین حیوانات زمین تبدیل کرده است. در مقایسه اوسین بولت، قهرمان دو جامائیکایی باسرعت دویدن 44.7 کیلومتر در ساعت سریع‌ترین انسان جهان محسوب می‌شود. به لحاظ تئوری انسان‌ها از قابلیت دستیابی به سرعت 64 کیلومتر در ساعت برخوردار بوده اما هنوز به رکورد سرعت یوزپلنگ‌ها نخواهند رسید.
- پرش ارتفاع
اتحادیه بین‌المللی حفاظت از طبیعت با در نظر گرفتن اندازه بدن به سنجش قابلیت پرش در حیوانات می‌پردازد. با این مقیاس، ‌یک حشره کوچک موسوم به فراگ‌هاپر، رکورد بلندترین پرش را در جهان در اختیار دارد. این حشره می‌تواند 115 برابر طول بدن خود بپرد در حالیکه در انسان این رکورد کمی بیشتر از 22.45 متر است. این میزان تنها 1.25 برابر خاویر سوتومایور، صاحب رکورد بلندترین پرش دنیای انسانها است.
- وزنه‌برداری
برنده اتحادیه بین‌المللی حفاظت از طبیعت در این رشته یک سوسک rhinoceros (****soma elephas) بوده که می‌تواند 30 برابر وزن خود وزنه بلند کند. در مقایسه سنگین‌ترین وزنه‌ای که توسط انسان از زمین بلند شده، 263.5 کیلوگرم است. وزن وزنه‌برداری که این رکورد را زده است در سال 2007، 152 کیلوگرم بوده، یعنی وزنه وی، دو برابر وزن این ورزشکار نیز نبوده است.
- تیراندازی
ماهی تیرانداز کوچک (Toxotes microlepis) می‌تواند حشرات زمینی و دیگر حیوانات کوچک را با ضربه آب پرتاب شده از دهان خاص خود بزند.
- مشت‌زنی
فصل جفت‌گیری برای خرگوش اروپایی(Lepus europaeus) در بهار به اوج خود رسیده که به آن «دیوانگی مارس» نیز گفته می‌شود. در این فصل خرگوشهای ماده به سنجش میزان قدرت بدنی خرگوشهای نر با مشت‌زنی به آنها پرداخته و از آنجایی که ماده‌ها از نرها بزرگتر هستند، تنها گونه‌های قدرتمند می‌توانند شانس تاثیرگذاری بر گونه‌های ماده را برای جفت‌گیری داشته باشند.
- ژیمناستیک
در جهان حیوانات، به سختی می‌توان میمونهای دست دراز گیبون را با سرعت بالای آنها شکست داد. گیبونهای پر سرعت در اطراف باغ‌وحش چیانگ نای تایلند زندگی می‌کنند.
- تیراندازی
میوه‌های درخت گل حنای هیمالیا (Impatiens glandulifera) به شکل انفجاری شکفته شده و دانه‌ههای خود را تا مسافت حدود هفت متری پرتاب می‌کنند. هر گیاه به عنوان یک تولید کننده بذر پرکار حدود 2500 دانه تولید کرده و شیوه انتشار آن به گیاه در استعمار مناطق جدید کمک می‌کند. این گیاه بومی هیمالیا بوده اما به تابعیت اروپا و مناطق دیگر درآمده و به عنوان یک نمونه تهاجمی با گیاهان دیگر رقابت می‌کند.
- پرتاب وزنه
پرنده هما (Gypaetus barbatus) که همچنین به لاشخور ریش‌دار مشهور بوده، یکی از بزرگترین لاشخورهای دنیای قدیم است. این پرنده مدال اتحادیه بین‌المللی حفاظت از طبیعت را در رشته پرتاب وزنه از آن خود کرده چرا که استخوانهای بزرگ را از ارتفاعات بسیار زیاد پرتاب کرده تا با در هم شکستن آنها بتوانند مغز استخوانها را بخورد.
- مراسم افتتاحیه
اگر بخواهیم مهمان ویژه‌ای را برای مراسم افتتاحیه المپیک حیوانات دعوت کنیم، قارچ زئوس المپ بوده که در کوههای المپ خانه دارد. این قارچ بر روی ریشه‌های مرده درخت کاج رشد کرده و اخیرا در منطقه دیگری در جنوب بلغارستان در نزدیکی مرز یونان کشف شده است.