فروش غذا و لوازم حیوانات خانگی و طوطی سانان

دانلود APP پارسی پت برای گوشی های Android و Apple

واگذاری بچه گربه ۶ ماهه فوری

تشکر تشکر:  3
لایک لایک:  2
مخالفت مخالفت:  0
نمایش نتایج: از 1 به 2 از 2

موضوع: کفاش اسب های پولاد نعل

 1. #1
  کاربر فعال genesis آواتار ها
  نام و نام خانوادگی
  سحر
  حیوان خانگی
  ماهی (گلدفیش ) جوجه اردک,
  تاریخ عضویت
  May 2012
  شماره عضویت
  2227
  میانگین پست در روز
  0.23
  نوشته ها
  376

  کفاش اسب های پولاد نعل

  کفاش اسب های پولاد نعل


  « کاش ماشین اختراع نشده بود»؛ شنیدن این آرزو از دهان عابران و رانندگان خسته و شتاب زده، درخیابان های شلوغ و پرترافیک شهر چندان عجیب نیست اما وقتی بین دیوارهای بلند یک اصطبل تاریک در کیلومتر پنج جاده قدیم کرج ایستاده باشید و بوی آهن داغ و موی سوخته بیاید چطور؟! حتماً تعجب می کنید اگر بدانید که گوینده این جمله کسی است که با پیشبند چرمی نعل بندی مقابل کوره ای با حرارت 1200 درجه ایستاده؛ یک استاد نعل بند حرفه ای در عصر روبات و تکنولوژی؛ کسی که دوست دارد با اسب این طرف و آن طرف بدود؛ شاید آدمی خوشبخت از دوران پر شکوه کالسکه رانی و درشکه سواری!  • شعله های آتش واقعی است. حرارت زیاد نعل تازه از کوره درآمده و تماس مستقیم آن با سم اسب باعث ایجاد این شعله ها شده است.


  • ماکتی که دست سازوار می بینید یک ماکت واقعی از پای یک اسب است؛ سازوار آناتومی
  داخل سم را به شاگردانش نشان می دهد.

  می گویند در روزگار گذشته یکی از ویژگی های مثبت اسب ها موقع خرید و فروش، خوش نعل بودن آنها بوده. در واقع اگر اسبی خوش نعل نبود، ممکن بود تا مدتها بیخ ریش صاحبش بماند! شاید اگر هنوز هم درآن دوران زندگی می کردیم، حتما اسم«محمد سازوار» را بارها شنیده بودید چون مهارت او نعل کردن تمام اسبهاست؛ حتی کره ها و اسب های بدنعل. او برای نعل کردن اسب ها فوت و فن های خاص خودش را دارد؛ «اسب ها حافظه قوی دارند. اگرببینید در نعل بندی قبلی اذیت شده اند در نعل بندی بعدی خیلی بد قلقی می کنند. به خاطر همین اولین آموزشی به کره اسب های تازه به دنیا آمده مادیان می دهیم، آموزش نعل بندی است؛ یعنی در همان ساعات اولیه، دست و پای کره را بالا می گیریم تا تعادل پیدا کند. این حرکت در حافظه اسب می ماند و بعدها هم موقع نعل بندی با ما همکاری می کند».
  همکاری اسب و نعل بند را دست کم نگیرید! برای پی بردن به ارزش این همکاری به ظاهر ساده، به وزن 700 کیلوگرمی اسب و وزن 60-70 کیلویی نعل بند فکر کنید و البته قدرت شدید عضلات پای اسب هنگام لگد پرانی! شاید به خاطر همین موضوع هنوز هم در بعضی نقاط از داروهای آرام بخش یا وسیله ای به نام «لواشه» موقع نعل کردن استفاده می کنند؛
  «ازقدیم این دو روش برای فرمانبردار کردن اسب مرسوم بوده. لواشه جلوی دهان اسب بسته می شد و روی اعصاب لب فشار می آورد و توجه حیوان را از نعل بندی دور می کرد.شاید باورتان نشود اوایل که کارنعل بندی را شروع کرده بودم اسب ها خیلی بد نعل بودند و چند بار داخل همین جا داخل اصطبل به لگد اسب سرم شکست! اما الان خیلی خوشحالم که بدون لواشه و داروهای آرام بخش و بر مبنای آموزش های علمی نعل بندی نوین، اسب ها را نعل می کنم».
  سازوار تا چند سال کارش این بود که هر شب یک ساعت فیلم های نعل سازی استاندارد اروپا را تماشا کند.
  نعلبندی در عصر جدید!


  شنیدن اصطلاح «نعل بندی نوین» از دهان یک نعل بند ممکن است عجیب به نظر برسد اما نه به اندازه شنیدن این موضوع که نعل بندی در کشورهای اروپایی و آمریکایی به عنوان یک رشته اختصاصی در دانشگاه ها تدریس می شود؛ آن هم در یک دوره 4 تا 7 ساله! اطلاعات بیشتر را از زبان اولین دارنده گواهینامه بین المللی نعل بندی تخصصی و طبی در کشور بخوانید:
  « این دوره آموزش نعل بندی هم شامل واحدهای تئوری می شود و هم واحدهای عملی. برای مثال دانشجوها یک سال اول را فقط به آهنگری می پردازند، بعد کلاس های آنها شروع می شود که بعد از گذراندن این دوره ها با موفقیت تمام، برای یک نعل بند به عنوان دستیار درجه سه، درجه دو یا... مدرک معتبری صادر می شود که زمان اعتبار آن فقط یک سال است و نعل بند جوان تازه می تواند وردست یک استاد نعل بند بایستد و با تأیید این استاد وارد بازارکار شود. بعدها هم، نعل بند چه بخواهد مدرکش را ارتقا بدهد و چه بخواهد آن را تمدید کند باید دو مرتبه در امتحان تعیین سطح شرکت کند».
  پیشنهاد

  امتحان یک راه تازه


  خیلی وقت ها حتی وقتی انجام یک کار تخصصی را به متخصصان آن رشته می سپاریم بازهم با دیدن نتیجه کار، سرخورده می شویم؛ فرقی نمی کند این کار خیاطی باشد یا بنایی یا حتی عکاسی! عکس العمل خیلی ها در این موارد یک شکایت ساده و زیر لبی است. این ساده ترین راه برخورد است اما همیشه یک راه دیگر هم وجود دارد. نظرتان درباره پیدا کردن اطلاعات ریز و درشت درباره آن کارخاص چیست؟! خدا را چه دیدید؛ شاید شما یکی از استعدادهای نهفته این رشته خاص باشید؟!
  • در اینجا با وارد کردن نعل داغ در آب سرد آن را برای چکش خوری مجدد آماده می کنند.

  از متکا سواری تا اسب سواری


  قهرمان 48ساله گزارش ما عاشق اسب است و ازبچگی نافش را با سواری بریده اند؛ «درخانواده ما همه اسب دار بوده اند، ازپدرم گرفته تا چند نسل قبل از او. طاعون اسبی که آمد، پدر بزرگم ورشکست شد. اما پدرم دست از علاقه اش به اسب نکشید و در جوانی به سواره نظام مهرآباد جنوبی پیوست. خودم هم از سه و نیم سالگی با اسب آشنا شدم.» فکر نکنید که 5/3 سالگی برای آغاز اسب سواری خیلی زود است چون محمد قبل از آن تجربه های دیگری هم داشته؛ «مادرم می گوید تو از متکاسواری شروع کردی. البته فقط متکاسواری نبود؛ در تهران قدیم یخ و میوه را با الاغ می آوردند و می فروختند. مادرم تعریف می کند عصرها که این الاغ می آمد، تا من یک دور با او نمی زدم، راحت نمی شدم. آن موقع دو سالم بود. ولی درسه و نیم سالگی در ده پدر بزرگم با اسب آشنا شدم».

  سازوار این را که می گوید ما هم با او و خاطراتش همراه می شویم و سفر می کنیم از تهران سال 88 به تابستان سال 43 و دهی در نزدیکی طارم سفلی، بین زنجان و لوشان؛ «همیشه ایام تعطیل به آن ده می رفتیم و من به الاغ و قاطر و اسب و هیچ حیوان دیگری رحم نمی کردم و هر چیزی را که می توانستم سوار شوم، سوار می شدم. این روند ادامه داشت تا وقتی که 17-16 ساله شدم و مقدمات سوارکاری واقعی را یاد گرفتم. حدود سال 56 هم سواری باشگاهی را شروع کردم. هشت سال بعد هم به مربیگری رسیدم». تعجب نکنید! دفتر خاطرات سازوار را که ورق بزنید تا اینجا اثری از حضور نعل بند و نعل بندی پیدا نمی کنید؛ البته به جز زمان هایی که «اورانوس ،جیحون، یاسمن، مارلیک، شروین و کسری» احتیاج به نعل بندی پیدا می کردند؛ «من اگر نعل بندی را انتخاب کردم به دلیل خلئی بود که در نعل بندی حرفه ای ایران می دیدم چون همیشه احساس می کردم اسب ها خوب نعل نمی شوند یعنی به خاطر نعل بندی اسب های خودم بود که این تخصص را شروع کردم که اگر زمانی نعل اسبم افتاد، خودم بتوانم آن را سفت کنم اما وقتی که وارد این راه شدم ناخود آگاه جذب جنبه های مختلف علمی و فنی آن شدم.»
  یک نعل، یک اسب و چند میخ! سازوار تا آن زمان فکر می کرد نعل بندی همین کار ساده است اما این تفکر اشتباه خیلی زود تغییر کرد؛ «وقتی وارد دنیای نعل بندی شدم دیدم پیچیدگی های زیادی در آن وجود دارد. از همان ابتدا برای یادگیری بیشتر، سراغ استادهای نعل بندی قدیمی ایران را گرفتم اما متأسفانه 3-2 نفری که به من معرفی شدند سال ها پیش فوت کرده بودند، به همین خاطر با کتاب ها و فیلم هایی که دوستانم از اروپا می فرستادند، نعل بندی را دنبال کردم. تا چند سال کارم این بود که هرشب یک ساعت فیلم های نعل سازی استاندارد اروپا را تماشا کنم تا سال 73 که با اولین مربی نعل بندی آقای فرانسو النویه آشنا شدم به همین ترتیب ادامه دادم تا سال 79 که آقای برنارد دوورنی استاد نعل بندی سوئیس به دعوت جامعه دامپزشکی ایران به کشورمان آمد». همکاری سازوار و دوورنی ادامه داشت تا سال 2003 که استاد نعل بندی سوئیسی از سازوار برای گذراندن یک دوره تخصصی در خارج از کشور دعوت کرد و او بعد از گذشت سه ماه موفق به کسب مدرک استادی نعل بندی بین المللی و طبی اسب شد؛ «به عنوان یک نعل بند حرفه ای نباید فقط شکل و ظاهر سم را ببینیم بلکه باید راجع به اجزای داخل سم، لگامنت ها، تاندون ها و مفاصل و... هم اطلاعات داشته باشیم. افرادی که غیرعلمی کارمی کنند، براساس تجربه، نعل بندی را انجام می دهند؛آنها ساختار سم را نمی شناسند درحالی که در نعل بندی علمی باتوجه به ساختار فیزیولوژیک سم، نعل بندی انجام می شود».
  نعل بندی هم مثل خیلی از کارهای دیگر ابزارآلات مخصوص به خودش را دارد؛ «سندان یکی از ابزارهای اصلی کار است که باید حداقل 50 کیلووزن داشته باشد چون سندان سبک، کار نعل بند را مختل می کند. کوره حرفه ای نعل بند با حرارت استاندارد1200 درجه، سم چین، چکش، سوهان، میخ کش و بسیاری ابزارهای دیگر هم از لوازمی هستند که در نعل بندی حرفه ای مورد استفاده قرار می گیرند».

  • آقای نعل بند اینجا نعلی را که با توجه به سایز سم نعل انتخاب کرده و در کوره گذاشته روی سندان با چکش می کوبد تا فرم خاص خودش را به دست بیاورد. • وسیله ای که می بینید یکی از وسایل اختصاصی ای است که سازوار خودش وارد ایران کرده؛ دستگاهی که با آن عملیات ساب زدن (پرداخت) نعل را انجام می دهند.
  چرا نعل اسب ها احتیاج به تعویض پیدا می کند؟ چه کسی بهتر از یک نعل بند به این سؤال جواب می دهد؟!


  مثل بالانس لاستیک ماشین
  حالا که با شغل عجیب نعل بندی آشنا شده اید شاید علاقه مند باشید اطلاعاتی هم درباره ضرورت تعویض نعل پیدا کنید؛ چه کسی بهتر از محمد سازوار می تواند به این سؤال پاسخ دهد؟! « نعل بندی خلاصه می شود در اصلاح سم، چون سم در اثر سواری دچار انحراف و تغییر شکل می شود. البته اسب خودش طبیعتاً جایی نمی رود که سم اش از بین برود. سم تشکیل شده از دیواره، خط سفید و کف سم. جنس دیواره از کراتین است که بر اثر سایش بیش از حد، به مراحل حساسی می رسد. همان طور که اگر ما ناخن هایمان را زیاد بگیریم حساس می شوند، سایش های بی مورد و بی برنامه سم هم می تواند این حساسیت را ایجاد کند و اسب دچار لنگی می شود. البته اسب در طبیعت و دنیای وحش هیچ وقت جایی نمی رود که به سم اش آسیب برسد؛ ما انسانها اسب ها را از جای طبیعی شان به جای مصنوعی می آوریم، در اصطبل ها از آنها نگه داری می کنیم و با آنها بارهای اضافی می کشیم و در نتیجه طبیعی است که بافت سم از بین برود.»
  البته به وزن 400 الی 800 کیلویی اسب که روی این سم سوار است هم توجه کنید. چون هرگونه مشکلی در سم باعث می شود اسب به صورت مقطعی یا مادام العمر از رده خارج شود. در نتیجه برای حفظ فرم سم باید از نعل استفاده کرد تا ساختار سم حفظ شود و معمولاً هم بین شش تا هشت هفته اسب ها باید نعل بندی مجدد شوند.
  نعل بندی درحقیقت مثل بالانس لاستیک ماشین است. همه شما می دانید که با چند گرم سرب می توانند بالانس لاستیک را به هم بزنند یا اینکه درستش کنند. طبیعتاً کار نعل بندی هم چیزی در همین حول و حوش است و نعل بند می تواند با کوبیدن یک میخ بالانس سم را درست کند یا نا آگاهانه به هم بریزد.
  در هر حال دو روش در نعل بندی وجود دارد؛ یکی نعل بندی گرم که در اروپا حداقل 400 سال سابقه علمی دارد و نعل را زمانی که هنوز داغ است با انبر مخصوص گرفته و متناسب با اندازه سم آن را تنگ یا گشاد کرده و در صورت نیاز کوتاه می کنند و سپس روی سم می گذارند تا به اندازه نعل بافت شاخی سم را بسوزاند. روش دوم نعل بندی سرد است که درآن نعل آماده را استفاده می کنند و نیازی به کوره ندارد و دقیقاً به همین دلیل در نعل بندی سرد ما نمی توانیم نعل را به فرم دلخواه شکل بدهیم چون ممکن است با زدن پتک های بی مورد جای سوراخ میخ ها از مسیر خودش خارج شود که مشکلاتی ایجاد می کند؛در حالی نعل بندی گرم می توانیم میخ را در دیواره سم در بیاوریم نه در خط سفید یا کف سم. دومین مزیت نعل بندی گرم این است که یک حالت آنتی باکتریال برای کف سم دارد و لایه سختی روی آن ایجاد می کند که باعث عدم نفوذ باکتری، میکروب یا رطوبت کاذب کف اصطبل به سم می شود و از بعضی بیماریها جلوگیری می کند.
  نعل بندی حتی اگر اسم عجیب وغریبی هم داشته باشد، بازهم یک شغل است؛ حرفه ای که خیلی ها را شیفته خود کرده.


  پای کوره و سندان!


  حتی فکرش را هم نمی کنید که نعل بندی آن قدر جذابیت داشته باشد که یک سوارکار حرفه ای را از دنیای مسابقه وسواری دور کند؛ سوارکاری که هنوز عاشق اسب سواری است. محمد سازوار همان سوارکار حرفه ای قدیمی است که این روزها همه،او را با تخصص جدیدش می شناسند: نعل بندی تخصصی و طبی!
  تنها دغدغه این نعل بند حرفه ای بالا بردن میانگین سنی استهلاک اسب ها درکشورمان است؛ اوشب و روزش را پای این کار گذاشته؛ تماشای عملیات نعل بندی توسط او و اعضای گروهش دیدنی است.
  • سوهان کشیدن یکی دیگر از مراحل نعل بندی است.در اینجا سازوار با سوهان مخصوص، نعلی را که روی سم اسب سوار کرده، صیقل می دهد. • به عضلات بزرگ پاهای اسب نگاه کنید! بچه های گروه سازوار، یک سال تمرینات ویژه بدن سازی انجام می دهند تا بدن قوی ای داشته باشند و بتوانند اسب را کنترل کنند.
  • نعل ها انواع مختلفی دارند؛ از نعل های پلاستیکی گرفته تا نعل های آلومینیومی و آهنی که علاوه بر جنس، سایز آنها هم متفاوت است. نعل ها در هشت سایز استاندارد ساخته می شوند. • محسن نوری، مجید منصوری، علی رفیعی و اسماعیل بابایی اعضای گروه نعل بندی هستند؛ جوان هایی که برای نعل بند شدن یک دوره پنج ساله آموزش را در کنار سازوار می گذرانند.


  • سم چین، چکش، سوهان، میخ کش و بقیه ابزارآلات مخصوص نعل بندی! سازوار می گوید که نعل بندهای سنتی یک بیستم وسایل او را هم ندارند.
  به این وسایل، سواری ون حرفه ای سازوار را هم اضافه کنید؛ سواری ای که تنها یک نمونه از آن در کشور وجود دارد و سازوار امیدوار است یک روز آن را در مسابقه ای که برای انواع مختلف ون های نعل بندی در اروپا برگزار می شود شرکت دهد؛ آرزوئی که تحقق آن مثل جمله ابتدایی گزارش غیرممکن نیست!
  • این دستگاه جدیدی است که تست بورد یا تخته امتحان که تست سم را بعد از پایان نعل بندی انجام می دهد و برای تست سلامت استخوان «ناویکولار» اسب به کار برده می شود. هنوز هم در بیشتر نعل بندی های سنتی به جای این دستگاه از یک تخته بزرگ استفاده می کنند!
  مگس پراندن، شاید خارج از محوطه اصطبل اصطلاحی برای آدم های بیکار باشد اما اینجا هر بار یکی از اعضای گروه سازوار مسئولیت مگس پرانی را از بدن اسب به عهده دارد، چرا که حضور یک مگس کوچک روی بدن اسب مساوی است با عصبی شدن و لگد پرانی او!
  • اینجا سالن بزرگ یک اصطبل است اما سازوار می گوید در کشورهای اروپایی اسب ها در مکان های خاصی به نعل بند خانه نعل می شوند که استاندارد های خاصی برای دمای هوا، اندازه سقف و دیوارها دارد.

  منبع : پایگاه اطلاع رسانی صنعت اسب

 2. #2
  کاربر ارزشمند masih آواتار ها
  نام و نام خانوادگی
  مسيح
  محل سکونت
  اصفهان
  علایق
  ماهي.موتورسنگين.ماشين امريكايي
  تخصص
  فعلامحصل
  حیوان خانگی
  ماهي
  تاریخ عضویت
  Apr 2012
  شماره عضویت
  1928
  میانگین پست در روز
  1.16
  نوشته ها
  1,906
  خيلي مفيدو آموزنده بود حالا هي سحر جان ازاسبا مطلب بذار تامارو ديونه اسب كنيا

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

موضوعات مشابه

 1. پول دار !!! بی پول؟؟؟
  توسط pulad در انجمن متفرقه
  پاسخ: 7
  آخرين نوشته: 20th January 2013, 06:24 PM
 2. خرگوش نر 3 ماهه من پولو پولو واگذار میشود
  توسط پولو پولو در انجمن آرشیو مطالب حذف شده و قدیمی
  پاسخ: 6
  آخرين نوشته: 18th September 2012, 02:05 PM
 3. واقعا پول دوای هر درده(عکس متحرک)
  توسط RAMIN در انجمن تصاویر متفرقه
  پاسخ: 6
  آخرين نوشته: 17th August 2012, 05:38 PM
 4. با ترسو بودن سگ چه کنیم؟
  توسط star در انجمن مشاوره ی دامپزشکی
  پاسخ: 13
  آخرين نوشته: 4th October 2011, 10:15 PM
 5. بیماری پولوروم(اختصاصی میهن پت)
  توسط reza torabi در انجمن بیماری پرندگان
  پاسخ: 3
  آخرين نوشته: 31st July 2011, 05:04 PM

علاقه مندی ها (Bookmarks)

علاقه مندی ها (Bookmarks)

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •  
کشتار گنجشک ها به قصد لذت را متوقف کنید
تبلیغات متنی : کیف لپ تاپ
درود شما به صورت میهمان وارد شده اید. جهت استفاده از امکانات لازم است عضو شوید
از انجمن حامیان حقوق حیوانات میهن پت حمایت کنید