اسب درمانی


درمان با کمک اسب ،نوعی روش درمانی است که در آن از خصوصیات ویژه ی اسب جهت پیشگیری و یا درمان برخی از بیماریها استفاده می شود.
پیشگیری و درمان بیماریهایی چون اختلالات روانی ، روحی ، افسردگی ، استرس ، اختلالات اضطرابی ، فرو نشاندن تنش و اضطراب بیماران دچار اختلال رفتاری و دیگر اختلالات روانی و اسکیزوفرنی و اختلال دوقطبی و روان پریشی های نامتمایز ، پاره ای از مشکلات عاطفی ، زوال عقل همچون دمانس و آلزایمر و... ،درمان بی انگیزگی در زندگی و اعتماد به خویشتن ، بالا بردن میزان حرکات جسمی، بهبودی در کودکان دچار اختلالات رشد و تکامل همچون اوتیسم و ... ، بهبودی در پاره ایی از مشکلات رفتاری و هیجانی ، بالابردن روحیه و احساس شادی و رضایت مندی بیشتر از زندگی به ویژه در سالمندان و در بیماران دچار ناتوانایی های جسمی هم چون ام اس (مولتیپیل اسکلروزیس) و برخی از فلج ها ، توان بخشی در بیماریهای جسمی همچون سفتی و منقبض بودن عظلات و ماهیچه ها که اسب سواری همچون فیزیوتراپی نقش موثری در بهبودی دارد ، در تنظیم فشار و قند خون با کاهش کورتیزل و افزایش اندورفین و اکسی توسین و پرولاکتین و فنیل اکتیک اسید دوپامین ، بالابردن میزان توجه و تمرکز و در پی آن کاهش مشکلات یادگیری کودکان و یا کاستی های هوشی و برانگیختن آنها در پاسخ به کنشها با واکنش های کرداری و یا گفتاری قویتر ، اجتماع گرایی و درمان گوشه گیری و... نمونه هایی از درمان و پیشگیری بیماریها در روش اسب درمانی می باشد.

اسب سواری برای درمان کودکان مبتلا به فلج مغزی

فلج مغزی یک نوع ناتوانی است که بر اثر آسیب رسیدن به مغز قبل و یا بعد از تولد و در سالهای اولیه زندگی فرد به وجود می آید و منجر به از بین رفتن کنترل ماهیچه های فرد می شود. تحقیقات زیادی به اثبات رسانده که اسب درمانی راهی برای بهبود وضعیت کودکان مبتلا به فلج مغزی است.اگرچه هزینه های گران باشگاه سوارکاری و همچنین بی میلی مربیان باشگاهها از پذیرفتن کودکان معلول موانعی است که کودکان مبتلا به فلج مغزی به آن دچار هستند ولی می توان با برنامه ریزی هایی زیر نظر سازمانهایی چون بهزیستی و بخشهای خصوصی نتایج مطلوبی گرفت . اسب ها حیواناتی نجیب، باهوش و مهربان هستند که می توانند هوش و توانایی کودکان را تقویت کنند البته اسب درمانی به تجهیزات و مربیان حرفه ای نیاز دارد .سوار شدن بر اسب نه تنها لذت بخش است بلکه می‌تواند به آموختن مهارتهای ارتباطی و نیز به افرادی با ناتوانی‌های جسمانی یا روانی کمک کند.
اسب درمانی دو شاخه اصلی دارد که یکی کمک به روان درمانی و دیگری کمک به توسعه مهارتهای ارتباطی شخصی است.
اسب درماني براي مبارزه با اعتياد به مواد ****، اوتيسم ، اختلالات تغذيه‌اي و حتي كمك به بازپروري زندانيان نيز مورد استفاده قرار گرفته است.
لیندا کوهانف که مرکز اپونا را در آریزونای آمریکا اداره می‌کند و از پیشگامان این شیوه درمانی است، می گوید : ” اسب‌ها احساساتی را که انسانها می‌خواهند پنهان کنند، بازتاب می‌دهند ، اسب ها مهارتهای مربوط به برقراری ارتباط را به انسانها می‌آموزند".و به گفته ی کوهانف:
"جای تعجب نیست که بسیاری از رهبران بزرگ جهان، سوارکاران ماهری بوده اند. اسب، به روح انسان شکوه می‌بخشد و به او کمک می‌کند که زیبایی واقعی و قدرت زندگی را لمس کند".
بریژیت مارتین، نایب رییس انجمن سواری در خدمت درمان می گوید: کار درمانی با استفاده از اسب‌ها لزوما به معنای سوارکاری نیست بلکه این تاثیر درمانی می‌تواند از طریق تیمار اسب و یا راه بردن آن با استفاده از یک لگام بلند باشد. مارتین با کودکان نابینا یا ناشنوا و یا دچار اختلال اوتیسم کار می‌کند و تماس آنها با یک اسب کوچک یا پونی را فراهم و آسان می‌سازد. به گفته او، احساس نا آرامی و آشفتگی این کودکان کمتر می‌شود و آنها حالت آرامتری پیدا می‌کنند.
اسب درمانی می‌تواند حال و هوا و وضعیت بهتری برای انسانها به وجود آورد.
ژوزه لورا دلاکو از انجمن ملی اسب درمانی فرانسه می‌گوید:
" انسانها در ارتباط با اسب‌ها دریچه روحشان را باز می‌کنند و بیشتر لبخند می‌زنند ، اسب‌ها بسیار حساس هستند. حس انسان را درک می‌کنند بی آنکه او را مورد قضاوت قرار دهند و همین به انسانها اجازه می‌دهد که احساسات درونیشان را بیرون بریزند".
کلر مورین از انجمن فرانسوی ارتباط با اسب می‌گوید:
"سوارکاری الزامی نیست اما می‌تواند بسیار مهم باشد. زندگی مردم می‌تواند در تعامل با اسب دگرگون شود. آنها می بینند که چگونه می‌توانند با دیگران ارتباط برقرار کنند و باید در خود چه تغییراتی بدهند آنها می‌آموزند که چگونه نه بگویند و چه محدوده‌هایی ترسیم کنند و این کار را به شیوه‌ای طبیعی و به دور از مبارزه بر سر قدرت انجام می‌دهند بین اسب‌ها و انسانها یک ارتباط ذاتی وجود دارد و در اسب درمانی ، این اسب‌ها هستند که نقش درمانگری را انجام می دهند و نقش متخصص اسب درمانی در این میان فقط آسان کردن برقراری ارتباط بین دو طرف است".
اسب، انسان را وارد دنیای واقعی و ملموس می‌کند.
ایو ریوه بنیانگذار یک مدرسه سوارکاری در شارنت ماریتیم است که در آن معلولان ذهنی به عنوان کمک مربی کار می‌کنند. او می‌گوید:
"این ابتکار باعث شده است که آنها نسبت به خود دید دیگری پیدا کنند و کسانی که برای سوارکاری به این مکان می‌آیند به آنها نه به عنوان معلول بلکه به عنوان یک کارگر ماهر در اصطبل نگاه کنند. به این ترتیب ننگ عقب ماندگی از بین می رود.
ابتدا فیزیوتراپیست‌ها این شیوه را به کار بردند سپس از آن برای کمک به کودکانی که مشکلات اجتماعی ، خانوادگی و یا رفتاری داشتند و حتی دچار اختلالات شخصیتی بودند استفاده شد.اینها کودکانی بودند که نمی‌خواستند قوانین جامعه را رعایت کنند. اما زمانی که کسی سوار بر اسب می‌شود، الزاما باید قوانین این حیوان را رعایت کند و نقض آن می‌تواند پیامدهای ناخوشایندی داشته باشد.اسب درمانی در دهه ‪ ۱۹۷۰‬در فرانسه آغاز شد و از دهه ‪۱۹۸۰‬ برای کمک به معلولان ذهنی مورد استفاده قرار گرفت.ایو ریوه ، یک کودک دچار اوتیسم را اینچنین به یاد می‌آورد که ؛
مادرش او را رها کرده بود و این کودک سرش را روی گردن اسب می‌گذاشت و به یالهای او می‌چسبید. یک روز این پسر کوچک صورتش را در میان یالهای اسب فرو برد و در میان سیل اشک ، مادرش را از ته دل صدا کرد. در عالم ناخودآگاه ، یال اسب او را به یاد موهای بلند و سیاه مادرش انداخته بود و از آن روز ، نشانه‌های اوتیسم در این کودک از بین رفت.
ونسان فولاتر از انجمن دوستی با اسب مجمع الجزایر می‌گوید:
" اسب نماد بسیار قدرتمندی است. آهنگ حرکت اسب شبیه به حرکت جنین در رحم و یا تکان‌های ملایم کودک در آغوش مادر است".
اسب درمانی برای مبارزه با اعتیاد به مواد **** و اختلالات تغذیه‌ای و حتی کمک به بازپروری ******** نیز مورد استفاده قرار گرفته است.

اسب درمانی در روانپزشکی و روانشناسی

به کار گیری حیوانات در درمان مشکلات روحی و روانی در علم روانپزشکی و روانشناسی با واژه pet therapy شناخته می شود و مورد توجه ویژه ای قرار گرفته است. استفاده از حیوانات اهلی برای التیام روحی به معلولان ، سالمندان و بیماران صعب العلاج در کشورهایی چون ژاپن در حال گسترش است که به آن "انیمال تراپی" یا حیوان درمانی می گویند که می تواند با نگهداری حیوانات خانگی و یا دیدن آنها در روستاها یا بازدید از باغ وحش و یا در منزل دیگران و ... همراه باشد. برای مثال درمان بیماران به کمک حرکت و استفاده از حرکات موزون و آرامش بخش اسب ها است که از آن برای کمک به درمانگران افراد معلول استفاده می شود . به این معنی که امروزه درمانگران از قبیل فیزیوتراپ ها ، گفتاردرمانها و آسیب شناسان زبان از حرکات اسب و تعادل و تمایل بیمار برای پاسخ به حرکات اسب استفاده می کنند. به عبارتی امروزه اسب ها نقش همکار و همیار درمانگران را در معالجه افراد معلول ایفا می نمایند.

اسب و معلولین

سوارکاری معلولان طی 25 سال اخیر پیشرفت زیادی کرده و حالا خیلی از معلولان با درجات مختلف معلولیت تمرینات سوارکاری انجام می دهند تا جایی که مسابقات درساژ برای سوارکاران معلول اولین بار در کشورهای انگلستان و برخی کشورهای اسکاندیناوی در دهه هفتاد پا گرفت و در سال 1987 اولین مسابقات قهرمانی درساژ معلولان جهان در سوئد برگزار شد و 9 سال بعد یک قدم بزرگ در این راه برداشته شد چرا که در مسابقات پارالمپیک آتلانتا در سال 1996 مسابقات درساژ در تقویم این مسابقات گنجانده شد. در سال 1991 بود که کمیته بین المللی پارالمپیک (IPC) رشته سوارکاری معلولان را به رسمیت شناخت و در سال 2005 هم کنفدراسیون بین المللی سوارکاری معلولان (IPEC) تاسیس شد که حالا این کنفدراسیون مسابقات مختلفی را در سراسر جهان برنامه ریزی و اجرا می کند. در سال 2006 فدراسیون جهانی سوارکاری مقررات مربوط به مسابقات معلولان را پذیرفت و در نتیجه اولین فدراسیون جهانی که مسابقات افراد عادی و معلول را زیر نظر دارد، شکل گرفت. حالا این مسابقات رشد زیادی پیدا کرده و روز به روز به شمار کشورهای عضو این فدراسیون و ورزشکارانی که در آن شرکت می کنند، افزوده می شود.

از جمله نتایج تحقیقات اسب درمانی در معلولین:

اعتماد به نفس :

یادگیری مهارت جدید و تسلط بر سوارکاری، باعث افزایش اعتماد به نفس افراد در توانایی آنها برای مقابله با رخدادهای زندگی به ویژه شرایط خاص معلولیت می شود و رفته رفته شخص با عزت نفسی که می یابد در بازسازی و بهبود شرایط خود گام بر می دارد.

انگیزه یافتن :

آموزش و ارتباط و دستیابی به هماهنگی با یک حیوان بزرگ باعث ایجاد احساسات تازه ای از اثر بخشی در شخص می شود. "من می توانم " که جایگزین احساس ناتوانی و بی انگیزه بودن می شود در توانمند سازی فرد در رویارویی با چالشهای پیش رویش، راهی دیگر برای بهبودی زندگی فرد است.

خود شناسی :

اسب به بیماران کمک می کند تا با مشاهده و مقایسه خود در رابطه دوستانه با اسب به آگاهی های بیشتری از خود دست بیابد. این رابطه دوستانه در درمان بیماران مبتلا به بد غذایی و همچنین افراد با مشکل پرخاشگری اثرات مهمی خواهد گذاشت.

آگاهی بخشی ارتباطی :

ارتباطات غیر کلامی که فرد با اسب برقرار می کند باعث می شود فرد به آگاهی بیشتری از احساسات خود و ارتباط غیر لفظی دست پیدا کند و اهمیت و جایگاه و هنر ارتباطات غیر کلامی در روابط با دیگران را دریابد.

اعتماد و خوش بینی:

اعتماد فرد به حیوانی مانند اسب در بیشتر شدن و یا درمان شکاکی و عدم اعتماد وی کمک می کند. کسانی که با مشاهده خیانتها و تجربه ی خاطرات تلخ و دشوار زندگی مانند سوء استفاده جسمی یا جنسی ، رها شدن از طرف نزدیکان و دوستان ، زناشویی و... دچار عدم خوش بینی و بی اعتمادی هستند، در دوستی با حیوانی قابل اعتماد چون اسب خوش بینی و شادی را خواهند یافت.

نگاه واقع بینانه تر به زندگی :

بیماران می توانند از طریق فعالیت نظافت و انواع دیگر مراقبتهای ویژه از اسب ، با تمرکز و نگاهی آرامتر با پیامدهای معلولیت دست و پنجه نرم کنند و به جای رفتن توجه به سوی فکرهای ناخوشایند و درپی آن افسردگی ، توجه خود را به چگونگی برخورد مناسب با پیامدها بدهند.

کاهش اضطراب :

مطالعات بسیاری بر روی تعامل انسان و حیوانات نشان می دهد که تماس با حیوانات میزان اضطراب فیزیولوژیکی را به مقدار قابل توجهی کاهش می دهد. برای مثال برخی از بیماران که در ابتدا از اسب ترس داشتند با پی بردن به اصالت اسب و محبت و آرامش اسب، نه تنها ترسشان از بین رفت بلکه باعث شد تا بیماران با در آغوش گرفتن این حیوان به آرامش رسیده و اضطرابی که دچارش بوده اند به میزان چشم گیری درمان یابد.

درمان گوشه گیری و انزوا:

برای بسیاری از افراد با بیماری های روانی که زمان درازی از سایر مردم دور بوده اند و یا از جامعه ترد و رانده شده اند و یا ذاتا احساس جدا بودن از دیگران را دارند، اسب دعوت دوباره این بیماران به مشارکت در زندگی است.

مسئولیت پذیری و پذیرفتن شخصیت خود :

بسیاری از بیماران که در ابتدا از بودن در مکانهای عمومی نگران و خجالتی اند در پی داشتن دوستی چون اسب ، خیلی زود با شرکت در موضوعاتی که در رابطه با اسب است جهت استفاده ی تجارب دیگران و یادگیری بیشتر در خدمت به اسب برای رفتن در این مکانها در پوست خود نمی گنجند. در نتیجه حس مسئولیت پذیری و خود پذیرش بدون هیچ اجباری و به صورت اختیاری در آنها افزایش می یابد.

کنترل رفتاری و واکنشهای درست :

برقراری ارتباط با اسب به آرامش و ترویج مهارت های آگاهی، عاطفی ، تنظیم احساسات ، کنترل خود ، تلفیق ضربه و محبت و... نیاز دارد. تحقیقات به وضوح نشان می دهد که درمان به کمک اسب اضطراب و پرخاشگری بیمار را کاهش می دهد و کنترل رفتاری شخص را افزایش می دهد.

افزایش مهارت های اجتماعی :

بسیاری از افراد با بیماری های روانی که از نظر اجتماعی منزوی و یا خارج از رابطه مثبت و درست هستند معمولا با اسب مهارت های لازم برای آغاز روابط نزدیک تر با مردم را تمرین می کنند .

دقت و توجه بیشتر:

نیاز به مهارت های مهم در سوار شدن، فرمان دادن و کنترل خود و... در اسب سواری است که بیمار را قادر به دقت بیشتر می کند و از سویی باعث می شود تا شخص در بیان حقوقش و نیازهایش در روابط با دیگران بهتر عمل کند.

رعایت قوانین و شناخت چارچوب ومرزها :

بیماران کشف می کنند که سواری در چارچوب روابط احترام بین سوار و اسب است که امکان پذیر است. این آموزش به ویژه برای بیمارانی که رفتاری توهین آمیز و خارج از کنترل داشته اند بسیار مفید خواهد بود. قدرت اسب باعث پایبندی سوار کار در چارچوب مرزهای ارتباطی است.

افزایش خلاقیت و شکوفایی استعداد:

بسیاری از افراد با بیماری های روانی و عاطفی مهار شده یا بیش از حد کنترل شده اند و رفته رفته خلاقیت و شکوفایی خود را از دست داده اند فعالیت های تیمی و سوارکاری و می تواند به ترمیم خود به خودی و بالا بردن خلاقیتها و نوآوری ها در کنار یک تفریح سالم و سازنده را به همراه داشته باشد.
بهبود در مهارت های راندن و کنار آمدن با شرایط نشستن بر روی ویلچر و بیشتر شدن توان در حفظ تعادل ، بهبود توانایی در سیستم حرکتی عضلانی و... از پیامدهای توجه به این نوع درمان می باشد.

لازم به ذکر است که تکنیک های درمان با اسب و همچنین سود جستن در راستای توان بخشی معلولین باید زیر نظر متخصصین و با برنامه ریزیهای ویژه ایی انجام گیرد.
شباهت حرکات لگن اسب و انسان هنگام راه رفتن، تربیت پذيري و هوش اسب و برقراري ارتباط رواني بيمار و اسب، نقش موثری در افزایش توانایی فرد معلول دارد.

نتایج یک تحقیق علمی در دانشگاه صنعتي اميرکبير

یک تیم پژوهشی در دانشگاه صنعتي اميرکبير با محاسبه و مدل سازي يکي از عضلات اصلي لگن، روش «اسب درماني» را به شکل رياضي تحليل و آزمايش کرده است.
اين روش سال‌هاست در کشورهاي صنعتي به کار گرفته شده است ولي محاسبات رياضي و مدل‌سازي آن انجام نشده بود. از اين رو در چارچوب رساله دکتري مهندسي پزشکي و با همکاري دانشگاه علوم پزشکي کاشان قصد ما اين بود که علاوه بر معرفي اين رشته درماني، مباني رياضي آن را نيز به دست بياوريم.جمشيدي، پژوهشگر طرح، اسب سواري با نظارت و هدايت گروه پزشکي را جايگزين راه رفتن عادي می داند. به گفته وی در اين روش، سيستم عصبي و عضلاني بيماران دوباره فعال شده و عملکرد طبيعي خود را به دست مي آورد. بخش‌هايي هم که فعاليت خود را از دست داده اند وظايف خود را به بخش‌هاي سالم واگذار مي کنند. با بررسي هاي انجام شده مشخص شد که در حدود 45 بيماري که درمان بيشتر آنها نيز دشوار است به اسب درماني جواب دادند. بازتواني بيماران از آن جهت اهميت بيشتري پيدا مي کند که ضعف حرکتي به تدريج به بيماري‌هاي ديگري نظير تغيير شکل اندام‌ها، مشکلات گوارشي، عصبي و اعصاب و روان نيز منجر مي شود.اين روش پس از طي مراحل رياضي و مدل سازي طي دو سال در يک بيمار آزمايش شده و محققان در صدد هستند تا با افزايش نمونه هاي مورد بررسي و جمع بندي نتايج، زمينه آموزش گروه درمانگر و تاسيس و راه اندازي اين روش درماني در کشور فراهم شود.
اين پژوهش در رساله دکتري مهندسي پزشکي در دانشگاه صنعتي ام
يرکبير و با راهنمايي دکتر احمد رضا عرشي و دکتر مصطفي رستمي انجام شده است.

منبع : پایگاه اطلاع رسانی صنعت اسب