فروش غذا و لوازم حیوانات خانگی و طوطی سانان

دانلود APP پارسی پت برای گوشی های Android و Apple

واگذاری بچه گربه ۶ ماهه فوری

تشکر تشکر:  2
لایک لایک:  2
مخالفت مخالفت:  0
نمایش نتایج: از 1 به 2 از 2

موضوع: درباره عادات بد اسب

 1. #1
  کاربر فعال genesis آواتار ها
  نام و نام خانوادگی
  سحر
  حیوان خانگی
  ماهی (گلدفیش ) جوجه اردک,
  تاریخ عضویت
  May 2012
  شماره عضویت
  2227
  میانگین پست در روز
  0.23
  نوشته ها
  376

  درباره عادات بد اسب

  درباره عادات بد اسب


  اسبها دارای خصوصیات و احساسات فردی هستند. آنها موجوداتی میکانیکی با مجموعه ای از الگوهای رفتاری نیستند ، پس عادات بدی را در زمان های مختلف از خود نشان می دهند. عادات بد عموما نتیجه شرایط تعلیمی یا وضعیتی است. اسبها با رفتار بد به دنیا نیامده اند. این ما انسانها هستیم که گاهی این رفتارها را به آنها تحمیل می کنیم.


  ● عادات بد در اصطبل


  عادات بد در اصطبل اغلب به علت خستگی ایجاد می شود. درمان چنین مشکلی باید اولین مسیری باشد که طی می کنیم. البته ، واضح است اجتناب و جلوگیری از چنین مشکلاتی در درجه اول ایجاد تحریکات منظم و متناسب برای اسب است.
  گاز گرفتن آخور زمانی روی می دهد که حیوان جسم مادی ( در آخور ، دستگاه تغذیه و غیره ) را با دندان هایش محکم می گیرد و نفس نفس می زند. نتیجه این حرکت دندان های لب پریده و فرسوده جلویی و مشکلات مزاجی مانند التهاب روده بزرگ یا نفخ را موجب می شود. از گاز گرفتن آخور با تسکین کسالت حیوان یا توسط پوشش دادن سطوح جذاب با ماده ای بد طعم اما بی ضرر جلوگیری می شود.
  این عمل نیز عموما ناشی از خستگی است که حیوان به طور مستمر سر و بدنش را به اطاف می جنباند. در حالات شدیدتر ، این کار موجب استرس و از دست دادن سلامتی اسب می شود. از بین بردن این حرکت در اسبها که عادتی جدی و پایدار است مشکل می باشد و گاهی اوقات غیر قابل درمان به حساب می آید. با نصب یک نرده v شکل در قسمت الایی در آخور می توان از جلو و عقب رفتن اسب جلوگیری نمود ، هر چند که اغلب اسبها در این صورت به عقب رفته و به مارپیچ رفتن در آخور ادامه می دهند.
  راه دیگر بر طرف نمودن این علائم ، دادن وعده های منظم غذایی کوچک به اسب است تا حیوان را مشغول نگاه داریم.پاره کردن قالیچه و خوردن محل کاه و پوشال نیز از علائم خستگی هستند. به طور کلی مشغول نگه داشتن حیوان با تمرینات منظمو وعده هایی غذایی مکرر ، بهترین درمان برای این عادات است.تعویض محل کاه و پوشال با شیء ای غیر خوردنی مثل کاغذ روش دیگری برای مایوس نمودن اسب از خوردن محل کاه و پوشال است. هدف اصلی باید از بین بردن دلایل پنهان خستگی باشد تا از وقوع عادت های بد بیشتر جلوگیری کنیم.
  اسبها مشکلات سوارکاری بسیاری می توانند ایجاد کنند. چنین عاداتی اکثرا نتیجه درد قلبی ، عادت بد و یا تعلیم نا کافی می باشد.بسیاری از اسبها عادت آزار دهنده ای را در خود افزایش داده اند. این عادت راه رفتن در هنگام سوار شدن بر آنها است. این کار احتمالا به علت ضربه خوردن به دنده ها یا کشیده شدن دهنه در زمان سوار شدن در گذشته است. در این صورت ، نمی توان اشب را به خاطر سر پیچی مقصر دانست . اکنون ضروری است که اسب را دوباره تعلیم داده و به او اطمینان خاطر داد که هر زمان سوار او می شوید هیچ دردی نخواهد داشت. به همین شکل ، ناراحتی ناشی از قرار دادنساز و برگ است به شکل نا مناسب موجب بی قراری و بالا و پائین پریدن حیوان می شود. یراق اسب باید به طور منظم بازرسی شود تا از هماهنگی و تناسب آن اطمینان حاصل شود.


  ● سر باز زدن


  این حرکت نمونه ای است از رجوع اسب به غریزه خود که از شیئ بالقوه نگران کننده دوری می کند. در این حالت ، باید به اسب اطمینان خاطری به گونه ای نرم و ملایم اما جدی و قطعی داد. این حرکت برای اس***** که مجاز به بدرفتاری و سر باز زدن در گذشته بوده اند ، حرکتی عادی است.


  ● رم کردن


  عادت بسیار خطرناکی است که بسیاری از اسبها از خود نشان میدهند. به طوری که بسیار رایج است. رم کردن نتیجه عدم تناسب یراق و استفاده تند و خشن از دهنه که به جای سلطه سوارکار حیوان را به درگیری با سوارکار تشویق می کند. همچنین هنگامی که اسب ترسیده است به غریزه رم کردن رجوع می کند. حیوان برای این کار نباید تنبیه شود بلکه یک غریزه کاملا طبیعی است و به اطمینان بخشی متین و با وقاری نیاز دارد.


  ● به زمین اند اختن سوار


  رفتاری که اسب از آن به عنوان روشی برای نپذیرفتن یا تکان دادن فرد متجاوز استفاده میکند.در چنین حالتی اسب سوارش را به زمین میاندازدتا از ناراحتی ایجاد شده توسط سوارکار یا یراق خود را آماده سازد.به زمین انداختن سوار ممکن است نشانه شور و هیجان شدیداسب باشد که امری غیر معمول نیست و در این حالت هشداری سریع به حیوان مناسب است.


  ● بلند شدن


  عادت خطرناکی است که حیوان به روی دو پای عقبی خود بلند میشود.این حرکت عموماً نمایش تسلط است و با آن باید جدی برخورد کرد خصوصاً در دوران اولیه عمر حیوان.اسبی که عادت کرده بر روی دو پا بلند شود بسیار خطرناک است و بهترین کار سپردن آن به سوارکاران و مربیان بسیار با تجربه است.


  ● درباره غرایز اسب


  سوارکاری موفقیت آمیز به آگاهی و درک غرایز طبیعی اسب نیاز دارد.اما حتی قابل اعتمادترین حیوان نیز میتواند غیر قابل پیش بینی باشد.این وضعیت هنگامی پیش می آید که حیوان احساس میکند تحت کنترل است و در نتیجه غرایز طبیعی حیوان خود را نشان میدهند.
  در طول اعصار,بشر با موفقیت با اسب پیوسته و به شیوه ای هماهنگ با او کنش متقابل داشته است.اسبهای وحشی حیوانات گله ای هستند که شیوه دفاعی آنها جنگ یا فرار است.
  در واقع دوعلت اصلی بسیاری از جنبه های رفتاری اسب دو غریزه اساسی هستند که بقای حیوان در حیات وحش به آنها بستگی دارد:
  - غریزه قدرتمند گله ای بودن
  - توانایی سریع دویدن و فرار کردن از درد سر
  اس***** که قبلاًاهلی شده هند در میان گله پرسه میزنند.این اسبها که توسط اسب آلفا هدایت میشوند در جستجوی غذا و سر پناه هستند.غریزه گله -که در تعداد زیاد امنیت وجود دارد-و گرایش یک اسب از دیگری این دسته را با هم نگه میدارد.اسب نر پیشتاز از گله در برابر مهاجمان و تهدید خطر دفاع میکند.علیرغم این واقعیت که امروزه بیشتر اسبها از گله های آزاد جدا شده اند,این غرایز بسیار تثبیت شده هستند.


  ● جانشین شدن آلفا


  اسب آلفای گله به شما نگاه میکند و منتظر دستور شما در زمان ترس یا اضطراب است.اسبتان به سمت شما نگاه میکند برای اینکه به او اطمینان بخشیده و علامتی نشان دهید که اشاره به مناسب بودن نحوه فعالیت او داشته باشد.بنابراین,اطمینان بخشی به اسب کار بسیار مهمی است اگر میخواهید از واکنش ترسناک او که صرفاً به وسیله غرایز ذاتی او سبب گردیده است جلوگیری کنید.


  ● آیا غرایز طبیعی علت ریشه ای بد رفتاری هستند؟


  این گفته تا حدی منصفانه است که بگوییم بسیاری از مشکلات رفتاری اسبها به غرایز طبیعی نسبت داده میشوند.برای مثال,چرت زدن صرفاً نشانه عدم تمایل حیوان به ترک گله است.هنگامی که سوارکار یا مربی خود را در نقش عضوی از آلفا قرار میدهد,حیوان کم کم ترک گله را به شکل امن,مطمئن و قابل پذیرش می پذیرد.
  حتی رام ترین اسبها اغلب زمانی که رو به سوی گله دارند,آسایش بیشتری دارند.به همین طریق به عنوان مثال,استفاده از اسبی که مسلط تر است یا سلسله مراتب قدرت خود را افزایش داده تا اسب جوانتری را هدایت کند,در برخورد با مانع ترسناکی برای پرش موفق تر نشان میدهد.این امر صرفاًخواهش غریزه طبیعی یک اسب است که با جدا شدن از بقیه گله مقاومت کند.


  ● آیا لگد زدن و به زمین انداختن سوار رفتارهای غریزی هستند؟


  یک روش کلیدی دفاعی که بسیاری از اسبها به نمایش می گذارند لگد زدن و به زمین انداختن سوار است.در حیات وحش,اسب سوارش را به زمین میزند تا فرد متجاوز یا مهاجم را از پشتش بردارد.
  دانستن این مطلب خصوصاً هنگام سوار شدن بر اسبی جوان سود مند است(تعلیم اسب برای محل سوار)به علت ماهیت دید پیرامون اسب میتواند لحظه ای سوارکار را بر روی پشتش ببیند.گاهی اوقات این امر واکنش طبیعی بر زمین زدن سواررا تحریک میکند که تلاشی است برای دور کردن مهاجم بالقوه.بر زمین زدن سوار و لگد زدن صرفاًواکنشهایی طبیعی هستند.با در نظر داشتناین موضوع,سوار شدن بر اسب همیشه باید به آهستگی انجام شود و با اطمینان کامل عضو آلفای گله باشد.اکثر واکنشهای اسب را میتوان به غرایز طبیعی نسبت داد.درک نمودن و همدلی کردن با این واکنش ها به منظور اینکه اسب به شما حرمت گذاشته و به شما اعتماد کند ضروری است.این در حالی است که شما بخواهید بیشترین استفاده را از ارتباط با اسب داشته باشید.


  ● در مورد ارتباطات اسب


  هیچ گاه قدرتهای اسب را دست کم نگیرید.هر کس که رمان نجواگر اسب اثر فیکولاس ایوانز را خوانده باشد(یا فیلم آن را دیده باشد)بدون شک میتواند تواناییهای اسب را در شرکت جستن در الگوهای ارتباطی پیچیده متوجه شود.
  در واقع,اگر تا بحال با اسبی تماس داشته یا سوار ان شده باشید,متوجه شده اید که این دوست شما چقدر راغب به پاسخگویی به شماست.
  اسبها در برقراری ارتباط توانایی بالا دارند,نه تنها با یکدیگر بلکه با دیگر موجودات و انسانهای اطرافشان.به منظور اینکه با موفقیت اسبها را کنترل کرده و سوار شوید,به درک روشنی از خصوصیات و غرایزی که رفتار اسب را موجب میشوند,نیاز دارید.


  ● تماس


  اسبها به شدت به حس تماس برای برقراری ارتباط با انسانها و با دیگر اسبها وابستگی دارند.این موضوع در زمانی که اسب به فشار پا و فشار وزن سوارکار پاسخ میدهدبراحتی مشاهده میشود.از سبیل برای لمس و احساس اشیا بویژه غذا استفاده می کند.
  تیمار داری متقابل بین اسبها شکلی از همکاری سنتی میان گله ها است.اسبها همدیگر را لمس کرده و به هم پوزه می مالند به نشانه دوستی و پذیرش.تماس فیزیکی با دیگر اسبها برای بهبود ذهنی اسب شما ضروری است.


  ● بویایی


  حس بویایی اسب فراتر و حساس تر از انسان است.شناختن دوستان از طریق بویایی جه برای حیوان و چه انسان امکان پذیر است.این بدان معناست که افراد تربیت کننده اسب باید تلاش کنند تا عطر هایی که از آنان استشمام میشود,مداوم باشد(مثلاًلوسیون,ادکلنو صابون)بدین منظور که به تشخیص اسب کمک کنند.
  همچنین اسبها قادر هستند بوی خطر را که از انسانها متصاعد میشودحس کنند.این موضوع تنش ایجاد شده را در زمانی که سوارکار یا مربی ترس از خود نشان میدهد توجیه می کند.


  ● زبان حرکات بدن و صورت


  زبان بدن و صورت ابزارهای اولیه ارتباطی برای اسبها هستند که با این زبان اغلب ترس,کنجکاوی و عصبانیت به نمایش گذاشته میشود.درحالت ترس،اسبها اغلب سوراخهای بینی خود را گشادکرده وگوشهاراروی سرمی خوابانند.
  از سوی دیگر عصبانیت که حرکات صورت مشابهی دارد نباید با ترس اشتباه گرفته شود.چنین حرکاتی ناشی ازخطر معمولا بادم سفت کردن همراه است ودرمراحل دفاعی بابازکردن دهان و بالا بردن یک پا توام است.


  ● ارتباط صوتی


  حالات فیزیکی اغلب همراه با ارتباطات صوتی است.خرناس کشیدن که با نگاه خیره وعمیقی توام است یکی از روشهای آگاه نمودن دیگراسبهااز احتمال خطراست ویا با این کارازدیگراسبهای گله بپرسند که آیا آنها تهدید به خطرشده اندیانه.تعیین نمودن دوست یادشمن فردی که خودرابراسب تحمیل می کند معمولا به وسیله دمیدن شدید در سوراخهای بینی مشابه خرناس کشیدن مشخص می شود .صدای شیهه مانند شکل دوستانه ارتباط بین اسبها یابا انسانی است که آنرا دوست خود می دانند.
  بیشتر روشهای ستیزه جویانه به شکل جیغ یا زوزه نشان داده میشود. حالت دوم جدی تر بوده وعمدتاً نشان دهنده درگیری ای است که رخ خواهد داد.جیغ عمدتاً علامت اخطار تلقی می شود.شیهه پر صدا ترین ورایج ترین شکل ارتباط صوتی است که به ندرت نشان دهنده اثری است.ازشیهه معمولاًبرای تعیین محل دیگر اسبها یا اظهار استفاده می شود.
  اسب مجموعه کامل ومفصلی از ابزارهای ارتباطی در اختیار دارد واز آنها به نحو احسن بهره می برد. برخی اوقات از یک وجود خود اسب حالت ساده استفاده می کند و گاهی وقتها این حالت در قالب الگوی پیچیده یا توالی نشانه ها قرار می گیرد.
  وصف بن که اسب مامور مخصوص کشیدن واگن روی ریل معدن است، نمونه ای است از ارتباط دو جانبه شگفت آوری است که بین اسب و انسان وجود دارد.آن داستان چنین است:
  بن که اسب کوتوله یک معدنچی بود و دراعماق معدن کار می کرد، معمولاًدر وقت نهاربا ساندویچهای صاحب خود شریک می شد.روزی,بن از نهار خوردن با صاحبش امتناع کرد.در عوض، کناری ایستاد وبه زمین سم میکشید.در ابتدا,صاحبش اورا نادیده گرفت اما وقتی که بن شروع به شیهه کشیدن می کند ورم می کند, معدنچی تصمیم می گیرد که اسب کوتوله اش را تعقیب کند.تقریباًبه طورناگهانی بام فرو ریخت. درست در همان نقطه ای که معدنچی نشسته بود.یک نمونه فوق العاده از همدلی بود؟شاید چنین باشد.
  در عین حال یک مسئله کاملاً روشن است. هر چقدر فردی با اسب صمیمی تر شود و به دنیای او راه پیدا کند، پاداشهای بزرگتری دریافت می کند.


  ● رفتارهای سنی و جنسی اسب


  بنیادی ترین مفهوم در مطالعه رفتار اسبها درک این نکته است که این حیوان اجتماعی و گله ای زندگی می کند و سلسله مراتب پیچیده ای بین گله وجود دارد.


  ● غریزه گله


  الوین هارنلی ادواردز، در مقاله خود تحت عنوان ذهن اسب این چنین توضیح می دهد: «غریزه زندگی گله ای به طور مستمر در اسب تظاهر می یابد که همیشه در پی بازگشت به گله یا بودن در کنار همنوعان خود است». مشکلات رفتاری نظیر چرت زدن (امتناع از ترک گله) و یا سختی رام کردن آنها صرفاً رجعت و بازگشت اسب را به غریزه طبیعی او که خواستار بودن در گله است،می باشد. در زمان تـرس یا تهدید، اسب به طور ذاتـی در طلب راهنمایی خواستن از دیـگر اسبها به آنها نگاه می کند. او باید بداند که بجنگد یا بدود.
  در هر گله ای، سلسله مراتب قدرت وجود دارد که فقط ترتیب تسلط اسبها می باشد. رهبر یا همان اسب آلفا، عمدتاً اسبی است که توسط دیگران باهوش تر پیر تر شناخته شده و معمولاً مادیان است. بقیه گله برای راهنمایی خواستن در شرایط نا متعارف یا هنگامی که بدنبال غذای تازه یا سر پناه هستند به او مراجعه می کنند.
  اگر چه عجیب است اما گله اغلب توسط یک اسب نر ( که عقیم نشده) مالکیت می شود که برای حمایت دسته خود از مهاجمان یا افراد غریبه مسئول است. اکثراً این غریزه جنگ و نبرد و طبع آتشین و تند اسبهای نر را برای سوارکاری نا مناسب می سازد. به این علت، بیشتر اسبهای سوارکاری نر عقیم شده اند که خلق و خوی آرامی را به بار می آورد. پس از عقیم سازی، به اسب نر اسب اخته اطلاق می شود.


  ● سن بلوغ


  اسبهای مختلف در سنین متفاوت بالغ می شوند. به عنوان قانونی کلی، کره مادیان یا کره اسب از زمان تولد باید کنترل شوند، امـا بر پشت آنها سوار نباید شد ( حداقل تا تابستانی که در آن سه ساله می شوند) همانند انسان، روند یادگیری هیچگاه به حد کمال نمی رسد. در عین حال بیشتر اسبها در حدود هفت-هشت سالگی به بلوغ ذهنی رسیده که در این زمان عمدتاً رفتارشان متین تر و پذیرنده تر می شود.


  ● آیا سن یا جنس بر رفتار تأثیر می گذارند؟


  تربیت عامل مهمی در تعیین رفتار است و نه سن یا جنس. مادیان ها هر چند از نرینه ها آرام تر هستند اما به علت فصلهای منظم( سیکل تحریکات جنسی) غیر قابیل پیش بینی هستند. این وضعیت در بعضی موارد آتها را برای مسابقه یا سوارکاری کودکان نامناسب می سازد. اسبهای اخته عمدتاً برای سوارکاری ترجیح داده می شوند به این علت کهطبیعت آرام تر و خلق و خویی ملایم دارند.
  در رابطه با سن، رفتار اسبها از یکی به دیگری متفاوت است، اگرچه عموماً اسبهای بالای هشت سال آرامتر بوده و در طرز رفتار خود به پختگی بیشتری می رسند، به خصوص در محیط ناشناس و بالقوه استرس زا.


  ● خود را در حکم رهبر دسته معرفی کنید.


  عامل مهم در تعیین رفتار اسب شما این است که خود را عضو آلفای گله قرار دهید به این منظور که اسب شما به شما احترام گذاشته و برای هدایت و راهنمایی به شما مراجعه کند. این عوامل به همراه اعتماد داشتن و مطیع بودن، اسب را به سواری دادن و کنترل نمودت او وادار می سازد، که بدون توجه به سن و جنس حیوان، تجربه ای از سواری راحت تر و لذت بخش تر ایجاد می کند.

  منبع : پایگاه اطلاع رسانی صنعت اسب

 2. #2
  کاربر فعال genesis آواتار ها
  نام و نام خانوادگی
  سحر
  حیوان خانگی
  ماهی (گلدفیش ) جوجه اردک,
  تاریخ عضویت
  May 2012
  شماره عضویت
  2227
  میانگین پست در روز
  0.23
  نوشته ها
  376
  اسب حیوانی است که از دیرباز زندگی خود را آزادانه در مراتع سپری می نموده است ولی انسان متمدن به دلایل مختلف این حیوان را به اصطبلهای محصور محدود نموده و با سوء مدیریتهای خود باعث ایجاد رفتارها و عادات غیر طبیعی در اسب تحت عناوین: اختلال عصبی، اختلال روانی، رفتارهای کلیشه ای و عادات ناپسند، گردیده است. از نمونه های این عادات می توان به موارد زیر اشاره کرد:
  رفتارهای عصبی، گاز گرفتن، چرخش در جایگاه، گاز گرفتن لبه ها، جفتک زدن، سم کوبیدن، گاز گرفتن بدن خود، حرکت پاندولی سر و گردن، بلع هوا و چوب جویدن (۱، ۲، ۳، ۴، ۵، ۶، ۷، ۸، ۹، ۱۰، ۱۱ و ۱۲).
  حدود ۵ الی ۲۰ درصد از اسبهای محصور در اصطبل چنین رفتاری را از خود نشان داده و سندرم تا کنون در حیوانات آزاد گزارش نشده است (۸).
  ▪ از دید رفتارشناسی این اعمال به صورت زیر طبقه بندی می شوند:


  ۱) رفتارهایی که چندین مرتبه تکرار می شوند، زیرا علل مسبب آنها پابرجا و ممتد است. به عنوان مثال اگر یک مادیان را از کره اش جدا نمایند طبیعی است که مادر مرتب به زمین پنجه بکشد و این عمل را تا پیوستن به کره خود انجام دهد. اینگونه رفتارها متفاوت بوده و بستگی به تغییرات محیطی دارند.


  ۲) رفتارهایی که کلیشه ای می شوند: زمانی که رفتار و عادتی مرتب و در زمانهای زیادی تکرار شود نسبت به یک محرک طبیعی پیدا کرده و آسان و سریع در برابر چنان محرکهایی تکرار خواهد شد. پاداش می تواند این پروسه را سریعتر کند که لزومی نداشته و بدون پاداش هم پیشرفت می کند. در این حالت ما یک رفتار و عادتی ثابت داریم که با کوچکترین محرکی بروز و ظهور پیدا می کند.


  ۳) رفتارهای کلیشه ای شده: با گذشت زمان به نظر می رسد این رفتارها فقط با یک محرک خاص ایجاد نمی شوند بلکه هر زمان حیوان به یک درجه از تحریک برسد پدید آمده یا کلا" خود به خودی بروز می یابند. به عبارتی این رفتارها از آن علل مسبب اصلی خود آزاد می شوند. در این زمان یک تغییر در محیط، تغییر در رفتار را در پی نخواهد داشت و این رفتار به عنوان علامتی از آن چه در گذشته بوده است باقی می ماند.
  با این طبقه بندی، علت مشکل بودن درمان این رفتارها مشخص شد، هم چنین طبقه بندی فوق لزوم دریافت یک تاریخچه و معاینه دقیق جهت تفریق آنها از یکدیگر را نشان می دهد (۸).


  ▪ عواملی که باعث اینگونه رفتارهای تکرار شونده می گردند عبارتند از:


  ۱) حیوان فرا می گیرد به محرکهای وسیعی پاسخ بدهد. فرض کنید اسب در موقع غذا به در اصطبل ضربه می زند و هنگامی که شما وارد محوطه اصطبلها می شوید با دیدن شما و اینکه زودتر یا دیرتر از دیگر اسبها غذا به او داده شود عکس العمل نشان داده و حتی عمل حرکت پاندولی سر و گردن را از خود نشان می دهد، زمانی کــــه اسب تغذیـــه شد غذا را پاداش برای خـــود می داند و از آن به بعد هر زمــــان شما را می بیند این عمل را انجام می دهد به عبارتی به محرکهای وسیعی پاسخ می دهد.


  ۲) عجز و ناتوانی: اسب مواردی را مشاهده می کند در حالیکه نمی تواند عملی انجام دهد، به عنوان مثال اسبی که در اصطبل است نمی تواند ارتباط اجتماعی با بقیه اسبها برقرار کند. اسب یک موجود شدیدا" اجتماعی است ولی به دلیل اصطبل و محیط بسته از این عمل محروم شده است، پس صدا، بو و دیدن بقیه اسبها او را تحریک می کند تا این رفتارهای جایگزین مثل حرکت پاندولی سر و گردن انجام دهد.

  همچنین ممکن است رفتارهایی دیده شود که با این ناتوانی ها و محدودیتها ارتباط دارند که به صورت زیر بیان می شود:


  الف) رفتارهای پاسخی: پاسخی طبیعی نسبت به محرکی که نمی شود به آن دسترسی پیدا کرد. در این مورد ممکن است اسب در باکس دور برود به دلیل اینکه نمی تواند در محوطه راه برود، که امکان دارد تکرار شده و حالت کلیشه ای یافته که به آن چرخش در جایگاه گویند.


  ب) رفتارهای جایگزینی: به دلیل محدودیتهایی که در یک رفتار داردبه رفتار دیگری روی می آورد. مانند چوب جویدن که به علت محدودیهایی که در غذا خوردن وجود دارد جایگزین غذا خوردن می شود.


  ج) بایدها یا نبایدها: توالی از اعمال متضاد که یا خود به خودی یا اختیاری می باشند. به نظر می رسد اسب از گروهش جدا شده و دو مرتبه بر می گردد. این حالت را از عاملهای بالقوه مسبب در حرکت پاندولی سر و گردن نام برده اند.


  د) رفتارهای عصبی: نوع دیگری از پاسخ به برخی محدودیتها می باشد، از نمونه این رفتارها می توان به جفتک به در، گازگرفتن لبه ها و بلع هوا اشاره کرد که ممکن است جویدن چوب، بلع هوا یا گاز گرفتن لبه ها جایگزین قطع غذا شده باشد (۸).


  اسبها به جهت اینکه انرژی خود را به نحوی تخلیه کنند به عادتهای بد رو می آورند که این عادات برای خود اسب و فردی که با اسب سر و کار دارد خطرناک بوده و حتی در برخی موارد می تواند توان تولید مثلی سیلمی را کاهش دهد (۹). این رفتارها بیشتر در اسبهای عصبی دیده می شود (۴) و بیشتر به علت سر رفتن حوصله اسب یا بیکاری پدید می آید و جزو ناهنجاریهایی طبقه بندی می شوند که از تواناییهای طبیعی اسب و بازدهی آن می کاهد (۳).


  ▪ تعدادی از رایج ترین رفتارهای نامطلوب در اسب در ذیل توضیح داده می شود:


  ـ جفتک به در و دیوار جایگاه


  یکی از مخربترین رفتارها لگد زدن به در و دیوار اصطبل می باشد که نه تنها ضررهای مادی به اصطبل می زند بلکه به خود اسب هم صدمات جدی وارد می کند. ضربه به اندامهای اسب بر اثر لگد زدن به دیوار می تواند به رباطها، وترها، عضلات و مفاصل آسیب برساند که البته این موارد جزو عیوب ظاهری هستند و از لحاظ زیبایی اهمیت دارند اما اگر ادامه یابد می تواند به یک عیب ساختاری منتهی شود.

  عواملی که سبب می شوند اسب به این کار اقدام کند عبارتند از:


  ۱) عصبانیت: حبس کردن اسب، وقتی شاهد دویدن و بازی کردن دیگر اسبها می باشد.


  ۲) زمان تغذیه: هنگامی که در زمان تغذیه، فرد تغذیه دهنده وارد سالن می شود این عمل را انجام می دهند که نشان از بی طاقتی است که بعد از مدتی به صورت رفتار غیر قابل جلوگیری در می آید. دیگر اینکه اسبها در اصطبل غذای کنسانتره خورده که حداکثر یک ساعت طول می کشد در حالیکه در طبیعت یک اسب در طول روز ۱۶ ساعت به چرا می پردازد، در نتیجه اسبها کسل شده، پس با ضربه زدن می خواهد جلب توجه کند یا اینکه فقط کاری کرده باشد، این حالت با دادن غذاهای علوفه ای و فیبری بر طرف می شود.


  ۳) فضا و ارتباط: سعی کنید اسبها را نار هم نگه دارید . نگهداری دوستانه اسبها کنار هم استرسها را کم می کند، در حالیکه تماس فیزیکی ندارند، اما حضور یک اسب دوست می تواند اثر آرام بخش شدیدی داشته باشد. جداسازی حیوانی که اجتماعی است باعث عصبیت آن می شود. حتی می توان یک بز آرام یا جوجه را در اصطبل در کنار اسب نگهداری کرد که با آن زندگی کند، البته این روشها باید بسته به محل حدس زده شده و مناسبها اجرا گردد.


  ۴) تنهاگرایی: برخی اسبها ترجیح می دهند که خودشان باشند چرا که بدین صورت رشد یافته و تربیت شده اند. اگر اسب کناری به اصطبل او بیاید حس می کند محلش مورد تهدید واقع شده و عکس العمل نشان داده و لگد می زند.


  ۵) محیط جدید: اگر اسبی به اصطبل جدید منتقل شود و یا در کنار اسبهای جدید دیگری برود و لگد بزند، این حالت را ممکن است در برگشت به محل قبلی خود حفظ کند. مادیان فحل و نریانی در کنار نریان دیگر نیز می تواند باعث این حالت شود (۲، ۵ و ۷).


  ـ گازگرفتن لبه ها


  یک رفتار اکتسابی است که اسب جسمی را مثل لبه آخور یا درب اصطبل یا هر چیز جامدی را با دندانهای جلویی گرفته، سپس گردن خود را کمانی کرده و با دپرس کردن زبان و بالا کشیدن خنجره به سمت بالا و عقب هوا را می بلعد و صدای خرخر مانندی تولید می کند. به صورت اولیه به خاطر سر رفتن حوصله و بیکاری در اس***** که به مدت طولانی در باکس هستند و تمرین ندارند پدید می آید.
  این اعمال باعث صدمه به دندانهای پیش، دل دردهای متناوب، تجمع گاز در روده و ... خواهد شد.
  این حالت باید از جویدن چوب و از گنده خواری به دلیل کمبود مواد معدنی تفریق گردد. اصطبلهای چوبی ممکن است باعث تشویق این عمل شوند. در هر سنی دیده می شود اما در اسبهای مسن که کار کمتری دارند بیشتر مشاهده می گردد (۲، ۳، ۴، ۵، ۶، ۷، ۸، ۹ و ۱۰).


  ـ بلع هوا


  رفتاری است که اسب گردن خود را خم و کمانی کرده و هوا را می بلعد که می تواند جسمی را بگیرد و یا بدون گرفتن جسمی این عمل را انجام دهد.
  این رفتار نیز به خاطر سر رفتن حوصله و بیکاری در اسبها پدید می آید و می تواند باعث دل درد، کاهش اشتها، صدمات دندانی، اتساع معده و سوء هضم گردد.
  باید توجه داشت که یک اسب می تواند هواخوار باشد بدون اینکه لبه را گاز بگیرد اما لبه را گاز می گیرد تا هوا را ببلعد (۲، ۳، ۵، ۸، ۹، ۱۰).


  ـ حرکت پاندولی سر و گردن


  به رفتاری اطلاق می شود که اسب در داخل اصطبل سر و گردن خود را به صورت آهنگین و به حالت پاندولی از یک طرف به طرف دیگر تکان می دهد و هماهنگ با آن وزن را از یک اندام قدامی به اندام قدامی مقابل رها می کند که باعث صدمه به اندامهای حرکتی قدامی و همچنین از دست دادن انرژی بدن و خستگی می گردد. این حالت نیز بر اثر بیکاری و سر رفتن حوصله در اسب صورت می گیرد و می بایستی مراقب تقلید دیگر اسبها نیز بود (۲، ۳، ۴، ۵، ۸، ۹ و ۱۰).


  ـ چوب جویدن


  اسبها ذاتا" اصرار بر جویدن دارند، اما این اسبها قسمتهای داخلی اصطبلهای چوبی را می جوند زیرا میل سیری ناپذیری نسبت به فیبر دارند. همچنین می تواند به علت خمودگی و یا از کمبود مواد معدنی باشد. این رفتار اگر با شدت ادامه یابد می تواند باعث کاهش صدماتی در دستگاه گوارش به علت بلع خرده های چوب گردد (۷ و ۸).


  ـ گاز گرفتن بدن خود


  این عمل بر خلاف بقیه رفتارها تنها یک تظاهر سر رفتن حوصله نمی باشد بلکه سب و صاحبش را شدیدا" پریشان می کند. در این حالت اسب پاها، شانه ها و کتف خود را گاز می گیرد و صدمات قابل توجهی به خود می زند.
  این حالت به خصوص بعد از جفتگیری بروز می کند. اگر این دلیل اصلی باشد می توان با شستن نریان بعد از جفتگیری این حالت را کاهش داد زیرا حدس می زنند مربوط به بوی مادیان باشد. اما اگر نریان به صورت عادت این عمل را انجام می دهد کار زیادی نمی توان برای آن انجام داد و با پوزه بند می توان از صدمه زدن به خودش جلوگیری کرد (۲، ۹ و ۱۲).


  ـ گاز گرفتن


  بیشتر در سیلمیها دیده می شود ولی در اخته ها و مادیانها هم دیده شده است اما چون نریان بیشتر عصبی می شود پس بیشتر احتمال گاز گرفتن وجود دارد. حتی در مواقع تیمار کردن اسب این عمل را از روی شیطنت انجام می دهد اما حاصل دردناکی دارد و نباید تشویق شود (۵ و ۹).


  ـ پر نوشی


  به علت سر رفتن حوصله پدید می آید که به صورت آشامیدن و ادرار کردن مکرر مشاهده می گردد که با محدود کردن آب در دسترس حیوان این عمل قطع می شود (۱۰).


  ـ رفتارهای عصبی


  برخی سیلمیها رفتارهای عصبی شدیدی از خود نشان می دهند که باعث صدمه به حمل کننده و مادیان خواهد شد. این حالتها به خاطر طرز خاص مهار کردن، محیط های خاص یا افراد خاص بروز می کند. بنابراین با حذف این موقعیتها از این حالت جلوگیری خواهد شد. به هر حال همه این موارد مربوط به عدم مدیریت مناسب در دوران جوانی اسب می باشد (۹).


  ـ خود ارضایی


  در نریانهایی که کاری برای انجام دادن ندارند و بیکارند دیده می شود به خصوص آنهایی که با محدودیتهای جنسی روبرو هستند. آلت تناسلی را از داخل پوشش خود خارج کرده و به زیر شکم مالش می دهند. در موارد شدید باعث انزال و هدر رفتن اسپرمها خواهد شد. این حالت با کم کردن اوقات بیکاری اسب و همچنین اطمینان از فعالیتهای جنسی مناسب کاهش می یابد. اسبهای تیزر اگر اجازه جفتگیری نیابند این حالت را پیدا می کنند. درمان مشکل است اما نتایج خوبی با کارگذاری حلقه های اطراف آلت گزارش شده است که باعث درد در موقع خود ارضایی می شود اما زمانی که این حلقه را بردارید بار دیگر عادت قبلی از سر گرفته خواهد شد (۹).


  ▪ درمان


  در درمان این حالات تذکر این نکته ضروری می باشد که مهار کردنهای فیزیکی باعث وخیم تر شدن وضع خواهد شد.
  ممکن است برخی از رفتارهای کلیشه ای نشان از بیماری اولیه عمومی باشد. به عنوان مثال تکان دادن سر می تواند در پاسخ به حشرات مزاحم یا نشان از هیجان باشد و یا اینکه نشان از یک بیماری باشد.
  کوک (۱۹۸۰) حدود ۵۸ مورد را جهت تکان دادن مداوم سر ارایه کرد که اگر درمان نشوند می توانند به رفتارهای کلیشه ای تبدیل شده که حتی بعد از درمان هم باقی بمانند.
  غیر ممکن است که یک علت را جهت رفتار کلیشه ای عنوان کرد. این رفتارهای کلیشه ای یک نشانه است نه تشخیص. همه اسبها در یک محیط خاص به این رفتارها رو نمی آورند، بنابراین حدس زده می شود مسایل ژنتیکی و ارثی هم دخیل باشد. مک گروی و همکاران (۱۹۹۵) عاملهای مختلفی را در بالا بردن ریسک این رفتارها دخیل دانسته اند که عبارتند از:

  ۱) علوفه کمتر از ۸/۶ کیلوگرم در روز
  ۲) بستر غیر از کاه
  ۳) محوطه ها و اصطبلهایی که کمتر از ۷۵ سر اسب دارند
  ۴) باکسهایی که کمترین ارتباط را با اسبهای اطراف دارند
  ۵) استفاده از یونجه تنها به عنوان منبع علوفه
  ۶) نبودن پادوک
  ـ به عنوان درمان موارد زیر پیشنهاد شده است:
  ۱) پیشگیری
  ۲) از بین بردن مسبب
  ۳) عوض کردن محیط
  ۴) تغییر رفتار به رفتارهایی که مشکل ساز نباشند
  ۵) تشویق رفتارهای خوب تا از بروز عادات بد جلوگیری شود

  بهترین روش آن است که علت را بیابیم. در برخی موارد بهتر است اسب را به حال خود رها کرده و با آن رفتار آن را پذیرفت (۸).


  ▪ راههای اختصاصی زیر نیز عنوان شده است:


  ـ جهت بلع هوا و گازگرفتن لبه ها: می توان اجسام دندانگیر را جمع آوری کرد، لبه ها را حذف نمود و تمام محل را با Cribox یا Creostote یا رنگ تند مزه مشابه آغشته نمود. می توان از پوزه بند یا تسمه ممانعت کننده که اطراف گلو بسته می شود و از کشش عضلات گردن که باعث بلع هوا می شود جلوگیری می کند استفاده نمود. راه دیگر این است که اسب را در محوطه رها و آزاد گذاشت. راه حل نهایی عمل جراحی است که عضلات و عصبی که در این عمل دخالت دارند قطع می شود. از جراحی دیگری که ابتدا در اسکاندیناوی صورت می گرفته نیز می توان یاد کرد. در این روش دو حفره دایمی در دو طرف دهان اسب ایجاد می کنند. این حفرات از ایجاد خلا در دهان و حلق که لازمه بلع هواست جلوگیری می کند. بیهوشی عمومی لازم است ولی عمل بسیار ساده ای می باشد. یک برش ۵ سانتیمتری افقی در اطراف دندان اول گونه ای داده و تا دهان ادامه می یابد. لایه مخاطی به پوست متصل می شود تا یک فیستول دایمی داشته باشیم. برای اطمینان از عدم بسته شدن مجرا یک کانولای پلاستیکی را به مدت ۶ ماه کار می گذارند. این عمل در هر دو طرف اجرا می گردد. در چند روز اول حیوان در آشامیدن آب مشکلاتی دارد اما به سرعت عادت می کند (۱، ۳، ۴، ۵، ۸ و ۱۰).
  ـ جهت حرکت پاندولی سر و گردن: اینگونه اسبها باید جدا نگهداری شوند تا از تقلید دیگر اسبها جلوگیری به عمل آید، غذا را کم و متناوب در اختیارشان باید گذاشت. آزاد گذاشتن حی.ان یا استفاده از وسیله ممانعت کننده این عمل بهترین راه حل است هر چند آنهایی که مزمن شده اند باز این عمل را در اصطبل انجام می دهند (۳، ۵، ۹ و ۱۰).
  ـ جهت رفتارهای عصبی: اگر این رفتارها غیر قابل کنترل است نریان را می توان اخته کرد. ۹۵٪ موارد اسب اخته دیگر آن حالت عصبی را از خود بروز نمی دهد اما اگر به خاطر ارزش آن باید حفظ شود پس اقدامات تامین امنیت جهت حمل کننده و مادیان باید در نظر گرفته شود. حتی برخی مواقع فقط با تلقیح مصنوعی می توان از آنها تولید نسل به عمل آورد (۹).
  ـ جهت گاز گرفتن: این عمل بایستی در سنین پایین با کشیدن و ضربه دهنه و ضربه روی پوزه جهت سرزنش کردن اصلاح شود. اگر این عادت ادامه یابد چنین نریانی غیر قابل حمل و نقل می شود. چنین نریانهایی در موقعیتهای خاص گاز می گیرند که حتی الامکان بایستی از به وجود آمدن این فرصتها جلوگیری کرد (۹).
  ـ جهت گاز گرفتن بدن خود: مهار فیزیکی لازم است و اسبهای کمی به حالت اولیه بر می گردند (۱۲).
  ـ جهت جفتک به در دیوار جایگاه: با حفاظت دستها و پاها با بانداژ و محافظتهای نفاصل و همچنین دیوارهای پد گذاری شده از آسیب این کار می توان جلوگیری کرد (۷).
  ـ جهت پر کردن اوقات اسب می توان از اسباب بازیهایی جهت او استفاده کرد اما بایستی مراقب بود که باعث بدتر شدن وضع نشویم (۷ و ۸).
  برخی منابع با توجه به اینکه علت این رفتارها را ترشح اندورفینهای طبیعی در بدن دانسته اند استفاده از Naloxane را به عنوان درمان پیشنهاد کرده اند.
  در پایان مجددا" اشاره می گردد این رفتارها به دلیل سوء مدیریتها پدید می آید، پس با مدیریت مناسب در دوران کره گی و فراهم آوردن شرایط مناسب می توان از عادات فوق جلوگیری نمود.


  منابع:
  ۱- Bane, MC. (۱۹۹۲) A Natural approach to horse management, methuern London, London, pp ۲۳۴-۲۳۶
  ۲- Blood, DC. (۱۹۹۴) Veterinary medicine, baillire tindall, London, pp ۴۹۶-۴۹۷
  ۳- Brown, JH & Smith, VP $ Pilliner, S. (۱۹۹۷) Horse & stable management, Blackwell science, UK, pp ۳۰, ۱۰۱-۱۰۲
  ۴- Drummond, M. (۱۹۹۲) Horse care & stable management, the crowood press, UK, pp ۱۲-۱۸
  ۵- Kacker, RN & Panwar, B.S. (۱۹۹۶) Text book of equine husbandry vikas publishing house, India, pp ۱۸۳-۱۸۶
  ۶- Kelly, WR. (۱۹۸۴) Veterinary clinical diagnosis, Bailliere Tindall, London, pp ۲۴, ۱۱۷, ۳۷۴
  ۷- Loving N.S. & Johnsten, AM. (۱۹۹۷) Veterinary manual for the performance horse, Blackwell science, UK, pp ۴۳۲-۴۳۷
  ۸- Mills, O. & Nankervis, K. (۱۹۹۹) Equine behavior, principles and practice, Blackwell science, UK, pp ۶۴, ۱۱۹, ۲۰۰, ۲۱۶-۲۲۴
  ۹- Morel, CG. (۱۹۹۳) Equine reproductive physiology, Breeding & stud management, farming press books, UK, pp ۳۵۰-۳۵۴
  ۱۰- Straitan, E. (۱۹۹۲) Horse & pony ailments, farming press, UK, pp ۳۱-۳۴
  ۱۱- Swensin, MJ. & Reece, WO. (۱۹۹۶) Dukes physiology of domestic animals, Cornell university press, I thacas, pp ۹۲۴
  ۱۲- Varner, PP. & Schumacher, J. & Blanchard, TH. & Johnson, H. (۱۹۹۱), Disease & management of breeding stallion, American veterinary publication, U.S.A, pp ۱۷۲-۱۷۸
  گرداوری : پایگاه اطلاع رسانی صنعت اسب

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

علاقه مندی ها (Bookmarks)

علاقه مندی ها (Bookmarks)

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •  
کشتار گنجشک ها به قصد لذت را متوقف کنید
تبلیغات متنی : کیف لپ تاپ
درود شما به صورت میهمان وارد شده اید. جهت استفاده از امکانات لازم است عضو شوید
از انجمن حامیان حقوق حیوانات میهن پت حمایت کنید