اسکینک زبان آبی اسکینک زبان آبی یا blue tongue lizard
دسته بندی علمی :

Kingdom: Animalia

Phylum: Chordata

Class: Reptilia

Order: Squamata

Family: Scincidae

Genus: Tiliqua

[align=JUSTIFY]معرفی: این موجود یک نوع مارمولک به نام اسکینگ آبی زبان است و این اسم به علت آبی رنگ بودن زبانش است. جزو گروه خزندگان محسوب می شود و ساختار بدنش همانند آنهاست .


خصوصیات فیزیکی: این مارمولک ها معمولا تا 60 سانتیمتر (2 فیت) رشد می کنند ولی البته این اندازه بستگی به نوع و گونه اش هم دارد. دارای چهار پای کوچک نسبت به بدنش است و مثل خزندگان دیگر فلسهایی ضخیم داشته همراه دمی نه چندان دراز. در کل جزو مارمولکهای غول پیکر محسوب نمی شود. مهمترین و جالبترین خصوصیت این سوسمار شگفت انگیز رنگ آبی زبانش هست که از روی اسمش نیز می توان فهمید و از این زبان برای بو کردن و حس کردن محیط اطراف و پیدا کردن غذا برای خوردن استفاده می کند. دارای دو چشم معمولی هم هستند که بینایی فوقالعاده ای داشته و تا دور دست ها را میتوانند تشخیص دهند.

تغذیه: این موجود به طور کلی یک همه چیز خوار (Omnivorous) است و هر چیزی را که گیر بیاورد برای رفع گرسنگی می خورد. ازجمله غذاهای این حیوان عبارتند از : برخی میوه جات مثل توت - گلها و انواع فراورده های گیاهی دیگر - گیاهان قارچی - حشرات - عنکبوتیان و از این جوله حیوانات کوچک دیگر - لاشه یا مرده ی حیوانات و در آخر غذای مورد علاقه (Favourite) آنها , حلزون! در صورت نگهداری این حیوان در خانه باید به صورت متنوع به آن غذا دهید و از همه ی اقسام بالا استفاده کنید.

تولید مثل: این خزنده ها بیشتر طول سال را مجردی می گذرانند. آنها جفت گیری را بین شهریور تا آبان (Septemper - November) انجام می دهند. نوزادها معمولا 3 تا 5 ماه بعد از جفت گیری متولد میشوند. هر زایمان در حدود 5 الی 18 بچه به طبیعت اهدا می نماید.


رفتار و عکس العمل: شایسته نیست از آنها حیواناتی بسیار ناآرام و تهاجمی نام برد و برای نگهداری مناسب بوده و میتوانند صاحب خود را بشناسند. در رابطه با عکس العمل آنها بیشتر ترجیح میدهند به ترساندن تا حمله کردن به این صورت که اگر خطری آنها را تهدید کند, با باز کردن دهان خود به طرز گشاد و بیرون انداختن زبان آبی خود و هیس هیس کردن سعی میکنند تهدید را از خود دور کنند و بترسانند. کلا موجوداتی زیبا - جذاب و دوست داشتنی هستند.

http://www.topforum.ir/thread19204.html]