گرگان - خبرگزاری مهر: مدیرکل حفاظت محیط زیست گلستان، تخریب زیستگاهها و کمبود و کاهش طعمه را دلیل خروج برخی وحوش از زیستگاههایشان اعلام کرد.
محمدی ممشتی در گفتگو با خبرنگار مهر، با اشاره به گزارش حمله حیوان وحشی به واحدهای دامی در مینودشت، افزود: اکنون شاهد کمبود شدید طعمه های وحوش در دل جنگل هستیم و دیگر خوک، خرگوش، تشی و ... را کمتر می بینیم.
وی اظهار داشت: بحث حمله حیوانات وحشی به احشام اهلی در تمام نقاط دنیا و کشور اتفاق می افتد و معظل جدیدی نیست.
وی عنوان کرد: حیات وحش در فضای باز و دامن طبیعت زندگی می کنند وممکن است به دلایلی از زیستگاها خود را خارج شود.
ممشتی افزود: تخریب زیستگاهها، کمبود و کاهش شدید طعمه های حیوانات از جمله عواملی خروج حیات وحش از زیستگاههاست.
مدیرکل حفاشظت محیط زیست گلستان گفت:گروههای مختلف کارشناسی و یگان حفاظت را عازم برای بررسی مسائل عازم منطقه کردیم و با همکاری اهالی روستا، شورا و استفاده از میرشکاران منطقه در تلاش برای رفع دغدغه روستاییان در زمینه حمله وحشو به احشام هستیم.
حیوان مهاجم پلنگ نیست
وی یادآورشد: همچنین پایش منطقه را در دستور کار قرار دادیم و بررسیهای کارشناسی نشان می دهد که عامل مهاجم حیوان درنده یا سگ دو رگ و گرگ است و بطور قطع می توان گفت که عامل مهاجم پلنگ نیست.
ممشتی با بیان اینکه متاسفانه اراضی جنگل برخی مناطق از جمله روستاهای مینودشت به اراضی کشاورزی تبدیل شده است، گفت: اراضی و جنگل های حاشیه مینودشت تبدیل شده به کشاورزی و بحث سگهای ولگرد و گرگ زیاد است.
مدیرکل حفاظت محیط زیست گلستان در عین حال تاکید کرد: سازمان حفاظت محیط زیست هیچ حیوانی را رها سازی نکرده است و شایعه رهاسازی حیوانات وحشی بی اساس است.
لزوم اتلاف سگهای ولگرد
ممشتی با اشاربه به وجود سگهای ولگرد در منطقه تاکید کرد: مسئولان نسبت به اتلاف سگهای ولگرد اقدام و دامداران نسبت به حصارکشی اقدام کنند.
وی در زمینه جبران خسارت دامدارانی که وحوش به احشام آنها حمله کرده است گفت: در صورتی که دامدار احشام را بیمه کرده باشد و نسبت به تامین موارد ایمنی ازجمله حصارکشی اقدام کرده باشد، می تواند به ادارات ذیربط مراجعه کنند تا پیگیری لازم صورت گیرد.