سلامت > عمومی - تابستان همانطور که فصل خوبی برای مسافرت به اقصی نقاط ایران است، به‌خاطر گرمای فصلی‌ای که گاهی اوقات طاقت‌فرسا نیز می‌شود وقت مناسبی برای برخی از عارضه‌ها و بیماری‌ها به‌حساب می‌آید.
ازجمله این مشکلات، عارضه نیش‌زدگی و گزش حشرات است که در تابستان به‌ویژه در مناطق جنگلی، ساحلی و روستایی به‌طور گسترده‌ای شایع است. پیش‌تر از این در ستون نسخه طبیعت، درباره پیشنهاد طبیعت درمانگران برای دفع حشرات گفتیم که گیاهانی مثل نعناع کوهی و پونه معطر و ریحان می‌توانند در دفع حشرات مفید باشند.

آن مطلب بیشتر جنبه‌ای پیشگیرانه برای درامان ماندن از عارضه نیش و گزش حشرات داشت اما امروز به جنبه درمانی این عارضه می‌پردازیم و پیشنهاد طبیعت درمانگران را برای وقتی که دچار نیش و گزش حشرات شدیم مرور می‌کنیم. پزشکان در مواقع گزش و نیش حشرات، معمولا کمپرس یخ و برخی مسکن‌ها را تجویز می‌کنند اما پیشنهاد‌های طب سنتی از نوعی دیگر است.
مالیدن گل همیشه بهار روی محل نیش زنبور یکی از این پیشنهاد‌هاست که گفته می‌شود باعث برطرف‌کردن درد و تورم می‌شود. سیر و پیاز نیز از آنجا که دارای آنزیم‌هایی هستند که مواد شیمیایی پروستاگلاندین‌ها را که بدن در پاسخ به درد آزاد می‌کند تجزیه می‌کنند از دیگر پیشنهادهای طب سنتی است. ضماد ترکیبی از سیر و پیاز و مالیدن آن به‌طور مستقیم بر محل نیش و گزش و همینطور مصرف خوراکی سیر و پیاز در این زمینه توصیه می‌شود.

در ضمن این نکته نیز قابل توجه است که پوست پیاز یک منبع بسیار غنی از ترکیب شیمیایی ضد‌آلرژی کوئرستین است که این ماده برای تسکین التهاب مفید واقع می‌شود. بارهنگ نیز ازجمله گیاهانی است که گیاه‌شناسان برای گزش ساس و کنه و زنبور سفارش می‌کنند. تهیه ضماد از برگ تازه بارهنگ و مالیدن‌ آن روی محل گزش ازجمله توصیه‌هاست.

منبع:همشهری آنلاین