جام جم آنلاين: معاون ريیس جمهور و ريیس سازمان حفاظت محیط زیست گفت: بیش از 1600 گونه ماهی در خلیج فارس و دریای عمان وجود دارد که از این تعداد 500 گونه ماهی در خلیج فارس و 1142 گونه ماهی در دریای عمان هستند.

به گزارش واحد مرکزی خبر؛ محمدجواد محمدی زاده در مراسم اختتامیه جشنواره خبرنگاران محیط زیست دریایی افزود: همچنین 15 گونه میگو ، 26 گونه پستاندار دریایی ، 5 گونه لاک پشت ، 90 گونه پرنده و 50 گونه مرجانی در این منطقه وجود دارند.

وی اضافه کرد: از آنجا که خلیج فارس مسیر مهاجرت پرندگان از نیمکره شمالی به نیمکره جنوبی است هر سال 22 میلیون قطعه پرنده زمستان را در این منطقه به استراحت و تغذیه می پردازند.وی همچنین گفت: برآوردها حاکی از وجود 679 میلیارد بشکه ذخیره نفتی معادل 66 درصد ذخایر نفت جهان و 1918 تریلیون متر مکعب ذخیره گازی برابر با 35 درصد ذخیره گاز جهان در این منطقه است و 60 درصد از کل مبادلات دریایی جهان نیز در خلیج فارس انجام می شود.

محمدی زاده آلودگی های ناشی از نفت و مشتقات آن ، تخلیه فاضلاب های صنعتی و انسانی ، بروز شکوفایی جلبک ها ، تخریب زیستگاه های ساحلی ، خشک کردن دریاها ، تخلیه پساب آب شیرین کن ها و ورود گونه های مزاحم را از چالش های پیش رو در اکوسیستم خلیج فارس بیان کرد.
وی گفت: همچنین با کاهش نزولات آسمانی و ورودی کم آب شیرین شاهد نبود توازن میان آب های شیرین ورودی و آب های شور در خلیج فارس هستیم.

ريیس سازمان حفاظت محیط زیست ،‌ حمل و نقل و تردد دریایی ، جنگ های بوجود آمده در خلیج فارس و آتش گرفتن چاههای نفت را از عواملی برشمرد که در کنار دیگر عوامل آلوده کننده بر اکوسیستم خلیج فارس تأثیر گذار بوده اند.

وی گفت: از آنجا که خلیج فارس اکوسیستم بسته است هر هفت سال یک بار آب آن عوض می شود این در حالی است که آب دریای عمان هر سه سال یک بار و آب دریاهای آزاد هر سال یک بار عوض می شود.

محمدی زاده جشنواره خبرنگاران محیط زیست دریایی را اقدام خوبی دانست که به دلیل جایگاه مهم خلیج فارس می تواند در حفظ اکوسیستم این منطقه تأثیرگذار باشد و گفت البته افق این کار باید به همه کشورهای عضو راپمی توسعه داده شود و در این باره سازمان حفاظت محیط زیست آماده حمایت و همچنین انتقال دانش و تجربیات است.

منبع:جام جم