همه خطرات استخرهای عمومی

اگر با فرا رسیدن فصل گرما رفتن به استخر را به‌عنوان یكی از سرگرمی‌های خود انتخاب كرده‌اید، بدانید كه یك پنجم مردم استخرها را با دستشویی خانه خود اشتباه گرفته‌اند!

آمارهای نگران‌كننده در اروپا نشـــان می‌دهد، یك‌پنجم شناگران در آب استخر ادرار می‌كنند و به‌این ترتیب سلامت دیگران را در معرض خطر قرار می‌دهند. یكی از اشتباهات رایج مردم این است كه فكر می‌كنند سوزش چشم‌های آنها در آب استخر به‌دلیل وجود كلر در آن است، اما حقیقت این است كه این سوزش چشم در اثر تركیب شدن ادرار با كلر در آب و تولید یك ماده شیمیایی به‌وجود می‌آید.اما نگرانی‌ها به این موضوع ختم نمی‌شود. بررسی‌های بیشتر نشان می‌دهد، نزدیك به 70 درصد مردم قبل از وارد شدن به آب استخر دوش نمی‌گیرند و به این ترتیب بسیاری از میكروب‌ها و عوامل بیماری‌زای روی پوست بدن خود را به داخل آب منتقل می‌كنند. علاوه بر میكروب‌ها، لوازم آرایشی، ضد‌آفتاب، عطر، اسپری‌های مختلف و عرق موجود روی پوست بدن می‌تواند با كلر و دیگر مواد شیمیایی موجود در آب تركیب شود و مشكلات زیادی را برای پوست به‌وجود آورد.


آلوده‌ترین قسمت‌های محل كارتان را می‌شناسید؟

اگر فكر می‌كنید دستشویی‌ها تنها مكان‌های آلوده در محل‌های كار هستند، سخت در اشتباه هستید.
در آخرین مطالعات، محققان 5 هزار سطح مختلف در ساختمان‌های اداری از جمله شركت‌های بیمه، سازمان‌های بهداشت و سلامت، مراكز خدمات پس از فروش، شركت‌های خدماتی و مانند آن را بررسی كردند تا آلوده‌ترین قسمت‌های دفاتر كار را مشخص كنند.با انجام این كار مشخص شد آلوده‌ترین قسمت‌های یك اداره به‌ترتیب دستگیره‌های آب سردكن، دستگیره‌های مایكروفرها، كیبوردها و دستگیره یخچال‌ها هستند. از دیگر قسمت‌های آلوده می‌توان به ماوس‌ها، تلفن‌های رومیزی و لوازم آشپزخانه اشاره كرد. بسیاری از مردم دستشویی‌ها را مكان‌های آلوده‌ای می‌دانند و سعی می‌كنند در این محیط‌ها تا حد امكان بهداشت را رعایت كنند.

اما متاسفانه ممكن است روی میز كار آنها میكروب‌های خطرناك‌تری وجود داشته باشند و آنها با خیال راحت روی آن شروع به غذا خوردن كنند. مطالعات بیشتر نشان می‌دهد بیش از 500 نوع مختلف از باكتری‌ها در اداره‌ها و دفاتر كار وجود دارد و البته تعداد آنها در محل كار آقایان بیشتر از خانم‌هاست. اكثر این باكتری‌ها توسط خود كارمندان و با كارهایی مانند سرفه یا عطسه كردن و جدا شدن سلول‌ها از روی پوست به محل كار منتقل می‌شود.

معمولا تعداد و تراكم باكتری‌ها در میز كار مردان بین 10 تا 20 درصد بیشتر از زنان است. دلیل این موضوع هم كاملا مشخص است. مردان اندام بزرگ‌تری نسبت به زنان دارند و به همین دلیل پوست بدن آنها با قسمت بیشتری از میز در تماس است. علاوه بر آن معمولا مردان در رعایت نكات بهداشتی نسبت به زنان ضعیف‌تر عمل می‌كنند.


خروپف یعنی سرطان؟

دانشمندان متوجه شدند افرادی كه به‌طور خفیف هنگام شب خروپف می‌كنند با احتمال یك‌دهم بیشتر از دیگران ممكن است دچار سرطان شده و در اثر آن جان خود را از دست بدهند. اگر شدت خروپف متوسط باشد این احتمال دوبرابر می‌شود و در موارد شدید احتمال مرگ‌ومیر بر اثر سرطان تا 8/4 برابر بیشتر می‌شود.

این نخستین بار است كه دانشمندان متوجه ارتباط بین ناهنجاری‌های تنفسی هنگام خواب و افزایش خطر ابتلا به سرطان می‌شوند. نكته عجیب در این تحقیقات این است كه ارتباط بین خروپف و سرطان بین افراد لاغر بیشتر است و آنها با احتمال بیشتری ممكن است بر‌اثر سرطان جان خود را از دست دهند. به‌نظر می‌رسد نرسیدن اكسیژن به بافت‌های بدن هنگام خروپف كردن و قطع لحظه‌ای نفس اثر زیادی روی رشد سلول‌های سرطانی دارد.
بلافاصله بعد از غذا مسواك نزنید

بعضی از مردم اصلا مسواك نمی‌زنند اما برخی دیگر در تمیز كردن دندان‌هایشان افراط می‌كنند و به خصوص بعد از خوردن یك وعده غذایی سنگین به سرعت سراغ مسواك خود می‌روند.

حالا دندانپزشكان هشدار دادند، سریع‌ مسواك زدن بعد از وعده‌های غذایی و افراط در انجام این كار نه‌تنها برای دندان‌ها سودی ندارد بلكه ممكن است باعث آسیب رسیدن به آنها شود.

تحقیقات نشان می‌دهد، اگر شما در فاصله زمانی نیم ساعت بعد از خوردن غذا یا نوشیدن یك فنجان قهوه مسواك بزنید، به‌طور حتم به دندان‌هایتان آسیب وارد می‌شود. بعد از خوردن و نوشیدن، اسید تولید شده در دهان به داخل مینای دندان‌ها نفوذ پیدا می‌كند. بنابراین اگر شما 20‌دقیقه پس از پایان غذا مسواك بزنید، اسید با قدرت بیشتری در داخل دندان نفوذ پیدا كرده و سرعت خراب شدن آن را چند برابر می‌كند.بنابراین بهتر است تا نیم‌ساعت بعد از خوردن و نوشیدن غذاهای معمولی و تا یك ساعت بعد از خوردن غذاهای تند یا پر ادویه مسواك زدن را به تعویق بیندازید.سكته قلبی در ای‌میل‌ها

بسیاری از ما حتی نمی‌توانیم چند دقیقه از چك‌كردن صندوق دریافت پیام‌های الكترونیكی و شبكه‌های اجتماعی دوری كنیم. اما تحقیقات جدید نشان می‌دهد، نادیده گرفتن ای‌میل‌ها می‌تواند باعث كاهش استرس شده و به سلامت قلب كمك كند.

دانشمندان با بررسی كارمندان اداری متوجه شدند اگر این افراد به‌طور مداوم به ای‌میل خود دسترسی داشته باشند، میزان استرس در آنها افزایش پیدا می‌كند و ضربان قلبشان از حالت طبیعی بیشتر می‌شود. اما افرادی كه اجازه دسترسی به ای‌میل‌های خود ندارند دارای ضربان قلب منظم‌تری هستند و احساس آرامش بیشتری می‌كنند. به همین دلیل كارشناسان به كارمندان توصیه می‌كنند حین ساعات كاری تا حد ممكن كمتر به ای‌میل‌های خود سر بزنند تا وضعیت سلامت بهتری داشته باشند. تخمین زده می‌شود هر روز بیش از 200‌میلیارد ای‌میل در سراسر كره زمین فرستاده می‌شود. با اینكه ای‌میل‌ها به افزایش سرعت ارتباطات كمك كرده‌اند اما نگرانی‌هایی وجود دارد كه این تكنولوژی‌های جدید روی سلامت فیزیكی و روانی انسان‌ها تاثیر منفی بگذارند. دسترسی مداوم به ای‌میل می‌تواند باعث افزایش ترشح هورمون كورتیزول در بدن شود كه در دراز مدت سلامت قلب را در معرض خطر جدی قرار می‌دهد. بهترین كار برای افزایش بهره‌وری كاری و حفظ سلامت كارمندان این است كه مدیران استفاده از ای‌میل و سایت‌های اجتماعی را به‌طور كامل در ادار‌ه‌ها ممنوع اعلام كنند.مردان طاس مراقب این بیماری باشند

تحقیقات نشان می‌دهد مردان طاس بیشتر در معرض خطر ابتلا به سرطان پروستات قرار دارند.

البته دلیل اصلی این موضوع هنوز مشخص نشده است اما محققان تصور می‌كنند ارتباطی بین طاسی سر، ابتلا به سرطان پروستات و افزایش میزان ترشح هورمون تستوسترون در بدن وجود دارد. این هورمون می‌تواند به افزایش رشد بافت‌های سرطانی در بدن بینجامد. البته علاوه بر مردان طاس، این خطر بین مردانی هم كه به‌تدریج در حال از دست دادن موهای سر خود هستند، بیشتر است. هر قدر میزان ریزش موی سر یك مرد بیشتر باشد، به همان اندازه هم احتمال ابتلای او به سرطان پروستات بیشتر خواهد بود. به همین دلیل پزشكان توصیه می‌كنند مردانی كه در حال از دست دادن موهای خود هستند، به پزشك مراجعه كنند و از مبتلا نشدن خود به سرطان پروستات اطمینان حاصل كنند. طاسی سر معمولا از ریزش موی خفیف در جلوی سر آغاز می‌شود و در موارد شدید به بالای سر و حتی كل موی سر كشیده می‌شود.البته مردان طاس علاوه بر سرطان پروستات ممكن است به یكی دیگر از بیماری‌های مرتبط با این عضو از بدن دچار شوند. در این بیماری پروستات بزرگ شده و در نهایت مسیر عبور ادرار به داخل مثانه را محدود می‌كند.خطر سرطان زنانه...

زنانی كه در شیفت‌های شب كار می‌كنند یا شب‌ها خواب مناسب ندارند، احتمال بیشتری وجود دارد كه به سرطان‌سینه دچار ‌شوند.
تحقیقات نشان می‌دهد، به‌طور كلی شب بیداری در طول هفته می‌تواند خطر ابتلا به این بیماری خطرناك را تا 40‌درصد افزایش دهد. زنانی كه 2 شب در طول هفته بیدار می‌مانند یا به واسطه شغلشان در طول شب خواب مناسب ندارند با احتمالا دوبرابر بیشتر به سرطان سینه دچار می‌شوند. اگر تعداد این شب‌بیداری‌ها بیشتر شود، احتمال سرطان گرفتن تا 4 برابر هم افزایش پیدا می‌كند.كارشناسان معتقدند در طول شب هورمونی در بدن منتشر می‌شود كه می‌تواند مانع از رشد تومورهای سرطانی شود. اما در افرادی كه خواب كافی ندارند این هورمون به اندازه كافی تولید نمی‌شود و نظم ساعت طبیعی بدن به هم می‌خورد. اگر یك زن برای مدت بیش از 6 سال است كه سه شب در طول هفته بیدار می‌ماند به میزان زیادی در خطر ابتلا به سرطان سینه است و بهتر است برای اطمینان بیشتر به پزشك مراجعه كند. هر قدر تعداد این شب‌بیداری‌ها بیشتر شود به همان اندازه خطر دچار شدن به این بیماری هم افزایش پیدا می‌كند.