کالمند و سهرین، نا امن ترین زیستگاه های آهو
ایرن – محمد محمد پور: زیستگاه های سهرین در زنجان و کالمند در یزد ، نا امن ترین زیستگاه های آهو در کشور به شمار می آیند.[IMG]http://up.********.com/images/p2nvxgj19vgwcjhv2.jpg[/IMG]
به گزارش خبرگزاری محیط زیست ایران، منطقه حفاظت شده کالمند در یزد به علت وجود آبادی های متعدد در اطراف آن، زیستگاهی نا امن برای آهو به شمار می آید به طوری که گزارش های متعددی مبنی بر شکار این گونه ارزشمند جانوری توسط دهاقین و کشاورزان این آبادی ها دریافت شده است.
عبور یک شاهراه کشوری و یک جاده اصلی از میان زیستگاه که تلفات جاده ای آهو را به همراه دارد و حمله سگهای ولگرد به آهوان این زیستگاه ، کالمند را نا امن تر از همیشه کرده است.
بر اساس آخرین سرشماری اعلام شده حدود 350 رأس آهو در این زیستگاه وجود دارد در حالی که در سرشماری سال 1382 آهوان کالمند به 750 رأس نیز می رسید.زیستگاه کالمند در سال 1369 حفاظت شده اعلام شد و مساحت این زیستگاه 229107 هکتار است.
زیستگاه سهرین در زنجان نیز منطقه ای ناامن برای آهوان این زیستگاه به شمار می رود که دلیل آن به وجود آبادی های متعدد در اطراف آن بر می گردد.
در واقع حمله کشاورزان به آهو، بزرگترین خطری است که نسل این گونه ایرانی را در دشت سهرین تهدید می کند.
یک مقام محلی به ایرن می گوید:" کشاورزان این منطقه به آهوانی که به مزارع دستبرد می زنند، حمله می کنند که این امر بسیار نگران کننده است." دستبرد آهوان به مزارع به دلیل کمبود علوفه و معمولا در 6 ماهه دوم سال رخ می دهد.
در این دشت 28 روستا با 2727 خانوار و 12 هزار و 852 نفر ساکن بوده و ارتباط تنگاتنگی با زیستگاه آهو دارند .
آهوی دشت سهرین، تنها بازمانده نژاد آهوی شمال غرب است و تنها گونه‌ای است که در این منطقه وجود دارد. طبق سرشماری های رسمی نزدیک به 1700 اهو در سهرین جای گرفته اند.