جام جم آنلاين: دولت استراليا تصميم دارد سفر تورهاي رايگان براي شكار كروكوديل هاي شمال اين كشور را به راه انداخته و حتي به علاقه مندان شركت در اين سفر" فال و تماشا" پول هم بپردازد.

به گزارش روز شنبه جام جم آنلاين به نقل از خبرگزاري فرانسه، دولت استراليا از چندي پيش در تلاش بود تدبيري را براي كاهش تعداد كروكوديل هاي دريايي كه در شمال كشور زندگي مي كنند به اجرا درآورد اما همواره مخالفت شديد سازمان هاي حمايت مانع از اجراي چنين طرحي شده بود.
به گفته مقامات شمال استراليا، اين طرح هم به صنعت توريسم كمك كرده و هم براي آبوريژن ها ( بوميان اوليه استراليا) ايجاد اشتغال مي كند.
با اعلام اين طرح بلافاصله سازمان هاي حمايت حيوانات واكنش نشان داده و گفته اند: هيچ منفعتي در اين طرح نه از لحاظ حمايت از طبيعت ، نه كنترل جمعيت كروكوديل ها و نه كمك به معيشت آبوريژن ها وجود ندارد. فقط هدف كشتن حيوانات براي تفريح بوده و هيچ چيزي نمي تواند اين مساله را توجيه كند.
مقامات استراليايي عقيده دارند كه پيش از اين تورهايي از همين نوع براي كنترل تعداد بوفالوها و خوك هاي وحشي به اجرا در آمد كه موفق هم بوده اند.
كروكوديل هاي دريايي كه در استراليا آنها را " سالتايز" مي نامند در مرداب ها و رودخانه هاي مناطق ساحلي شمال اين كشور زندگي مي كنند . اين گونه كروكوديل ها هم قادر به زندگي در آب شور و هم آب شيرين هستند. وزن آنها گاهي تا يك تن بالغ شده و بزرگترين خزنده جهان محسوب مي شوند.
شمار اين كروكوديل ها كه تا سال هاي دهه 70 ميلادي تحت حفاظت بود ، اكنون بالغ بر 150 هزار است. مترجم : بهرام افتخاري.