هر سگی که وارد خانه می شود، برای حفظ سلامتی خودش و صاحبش احتیاج به واکسیناسیون و درمان های ضد انگل دوره ای دارد.

در مورد برنامه واکسیناسیون سگ حتما" اطلاعات کافی دارید ، اما به طور خلاصه باز هم بیان می کنم :

در سن 1.5 ماهگی واکسن DHPPI و یا در 2 ماهگی واکسن DHPPIL تزریق می شود، سه ماگی این واکسن تکرار شده و واکسن هاری هم تزریق می شود و از آن پس هر 12 ماه یکبار واکسن DHPPIL و هاری تکرار خواهد شد...

اما نکته ای که می خواهم به آن اشاره کنم در مورد زمان مناسب برای واکسیناسیون سگی است که از محیطی دیگر به خانه شما اضافه شده است.

یادمان باشد برای سگی که تازه وارد خانه شده است بهترین کار این است که دو هفته صبر کنیم و بعد واکسن بزنیم، اما در این مدت می توانیم درمان ضد انگلی را شروع کنیم.

دلیل دو هفته تاخیر چیست؟

دلیل اول:

حیوان از محیط قبلی جدا شده که شاید محل تولدش بوده و یا آنجا با خواهر و برادر خود زندگی می کرده، تغییر محیط برای سگ یک استرس به شما می رود و واکسیناسیون در سگی که استرس دارد توصیه نمی شود ( توجه داشته باشید که واکسیناسیون، خودش عامل استرس زا می باشد)

دلیل دوم:

ممکن است عامل بیماری درست در آخرین روزی که در محیط قبلی زندگی خود بوده وارد بدنش شده باشد، ما دو هفته به حیوان فرصت می دهیم تا اگر چنین اتفاقی رخ داده آن بیماری خودش را نشان دهد ( علائم بیماری ظاهر شود).... یعنی اگر ما قانون تاخیر دو هفته ای را رعایت نکنیم و از شانس بد ما ، حیوان دارای عامل پنهان بیماری هم باشد، با دست خودمان شرایط حیوان را سخت تر کرده ایم چون واکسنی که می زنیم حاوی ویروس های ضعیف شده ای است که می توانند به آن عامل پنهان بیماری برای ایجاد بیماری شدیدتر کمک کنند. واکسیناسیون در چنین شرایطی نه تنها بی نتیجه خواهد بود، بلکه می تواند خطرناک هم باشد.

در آخر باید به این نکته اشاره کنم که ممکن است این موضوع هیچ وقت برای سگی که به خانه می آورید رخ ندهد و همیشه سگی عاری از هرگونه آلودگی وارد خانه شما شود که بتوانید همان روز اول واکسینه اش کنید، اما همیشه احتیاط شرط عقل است.

نویسنده : رضا ترابی

اختصاصی میهن پت بوده و هرگونه کپی برداری بدون درج نام نویسنده و درج لینک سایت ممنوع.