دیده بان حقوق حیوانات: مدیرکل دفتر حیات وحش سازمان محیط زیست از امکان سنجی معرفی تعدادی از گوزنهای زرد تکثیر شده در اسارت به زیستگاههای طبیعی خبر داد و گفت: ۵۰۰ رأس گوزن زرد در سایتهای تکثیر در اسارت هستند.
حسین محمدی در گفتگو با خبرنگار مهر با بیان این مطلب افزود: در حال حاضر با وجود شایعات متعدد سالهاست که گزارشی از حضور گوزن زرد در زیستگاههای طبیعی نداریم ولی اگر حتی دو رأس گوزن زرد در زیستگاههای طبیعی پیدا می شد و می توانستیم آنها را در جمعیت تکثیرشده در اسارت رها سازی کنیم شرایط آنها بسیار بهتر می شد.
به گفته وی، در حال حاضر تعداد گوزنهای زرد تکثیر شده در شرایط اسارت در کشور حدود ۵۰۰ رأس است که همه آنها موالید حاصل از زاد آوری تعدادی محدودی گوزن های اولیه هستند که برای تکثیر در اسارت پرورش داده شدند. محمدی اظهار داشت: بنابراین تنوع ژنتیکی در میان این جمعیت بسیار محدود است که این امر منجر به کاهش مقاومت بدن آنها در اثر عوامل طبیعی و بیماریها می شود که اگر ۲ تا ۳ رأس گوزن طبیعی به این جمعیت تزریق شود تاحدود زیادی این مشکل برطرف می شود.
مدیرکل دفتر حیات وحش سازمان محیط زیست تصریح کرد: همچنین با همکاری مراکز دانشگاهی و رد یابی های ماهواره ای در حال بررسی و امکان سنجی معرفی تعداد اندکی از گونه های تکثیر شده در اسارت با استفاده ازروشهای مدل سازی و انطباق زیستگاهی به زیستگاههای طبیعی هستیم
وی در پاسخ به اینکه برخی منتقدان تعداد گوزنهای زرد تکثیر شده را بسیار کمتر از آماری که سازمان محیط زیست ارائه می دهد عنوان می کنند افزود: ۵۰۰ رأس گوزن زرد بر اساس سرشماری دقیق سایتهای تکثیر در اسارت که در دشت ناز، جزیره اشک، سایت دنا، ایلام ، دز، کرخه و یزد اعلام شده کاملاً دقیق و مستند است.