Bearded Dragon از خانواده آگاماهاست و به این علت به اژدهای ریش دار معروف است که هنگام احساس خطر دو کیسه اطراف سر خود را با استنشاق هوا باد کرده وبا این کار سر خود را پهن تر نمایان میکند در ضمن در زیر گلو و اطراف فک خود دارای تیغهای کوچک است.
رنگ این دراگونها معمولا خاکستری ، نارنجی ، قهوه ای و خاکی رنگ میباشد که با تغییر دما و نور محیط رنگشان به نسبت عوض میشود.Bearded Dragon برای گرم کردن بدن خود معمولا تمام شکم و طول بدن خود را بر روی زمین پخش میکند تا با این کار دمای بدن خود را تنظیم کند و در حالت عکس برای خنک کردن خود بر روی دستها و پاهای قوی خود می ایستد تا بدن خود را از روی ماسه های گرم و یا سنگهای داغ نجات دهد.

این نوع خزندگان همه چیز خوار هستند و جیره غذایی خاصی ندارند ولی معمولا از انواع سبزیجات ، میوه جات ، حشرات ، کرمها و جیرجیرکها تغذیه میکنند و حتی در سن بلوغ میتوانند موشهای سوری را هم در جیره خود جای دهند.
دراگونها معمولا در مناطق خشک جنگلی ، بیبانی خشک و در صخره ها زندگی میکنند ولی بعنوان حیوان خانگی هم به شمار میروند چون هم نگهداری این خزنده آسان است و هم جیره غذایی خاصی ندارند.طول بدن این خزنده در سن بلوغ به 40 تا 60 سانت میرسد. سن بلوغ معمولا در 18 ماهگی است .ماده این دراگونها معمولا کوچک تر و دارای سری کوچک و رنگ بندی معمولی نسبت به نرها هستند.
دراگونها در سال 2 بار تخم میگذارند و که تعداد تخمها متغیر از 11 تا 30 تخم است و بعد از تخم ریزی 60 الی 80 روز طول میکشد تا بچه ها از تخم بیرون بیایند.
این دراگونها برای صحبت کردن با یکدیگر از تکان دادن سر و همچنین تغییر رنگ استفاده میکنند.

منبع : اوماک