دیده بان حقوق حیوانات: محمود علی رکنی در بازدید از دریاچه نمک گفت: مهمترین دلیل کاهش جمعیت گونه ها در حاشیه دریاچه نمک تخریب زیستگاه است
به گزارش روابط عمومی اداره کل حفاظت محیط زیست استان قم، محمود علی رکنی مدیر کل حفاظت محیط زیست استان قم به همراه جمعی از کارشناسان و کارکنان اداره کل از دریاچه نمک بازدید نمود.
در این بازدید که به منظور بررسی وضعیت کنونی دریاچه نمک و حاشیه آن و تخریبهای ناشی از بهره برداری افراد سودجو،‌ اثر خشکسالی های اخیر بر سیمای منطقه و وضعیت پوشش گیاهی و جانوری آن انجام شد. دکتر رکنی از نزدیک مشکلات موجود در منطقه را مورد بررسی و مطالعه قرار داد.
همچنین از مهمترین اهداف این ماموریت اداری بررسی گسترش صنعت اکوتوریسم در منطقه و پتانسیلها و جاذبه های طبیعت گردی دریاچه نمک و مناطق کویری عنوان شد و راهکارهای اجرایی گردشگری طبیعی مورد بحث و تبادل نظر قرار گرفت.
همچنین این گروه کاری از منطقه کویر مرنجاب و مکانهای تاریخی و باستانی موجود در حاشیه دریاچه نمک و نیز تپه های ناشی از شنهای روان معروف به تپه های طلائی ، بازدید نمود و از اقداماتی که در خصوص کاشت گونه های مقاوم در منطقه نظیر تاغ ، زیتون تلخ و مالچ پاشی ۱۲۰ هزار هکتار از اراضی منطقه که با هدف جلوگیری از کویرزایی و تثبیت شن های روان صورت گرفته، از نزدیک دیدن نمود.
از خصوصیات بارز این دریاچه که به وسعت تقریبی ۱۸۰ هزار و ۶۰۰ هکتار که بخشی از کویر نمک ایران محسوب می شود و حدود یک سوم آن در محدوده شرق استان واقع شده است، می توان به وجود گونه های شاخص گیاهی نظیر :گز،‌ تاغ ،خارشتر، اشنان،‌ سودا و انواع گیاهان شورپسند و مقاوم به خشکی همچنین گونه های جانوری نظیر میگوی آب شور(‌آرتمیا) خارپشت،‌ روباه،‌ گرگ،‌ شغال،‌ خرگوش،‌ هوبره،‌ انواع پرندگان شکاری اشاره نمود .
این منطقه در گذشته یکی از مهمترین زیستگاههای جبیر ، آهو و یوزپلنگ در ایران بوده و در حال حاضر نیز در بخش و نواحی مناطق نزدیک به استانهای سمنان و اصفهان این گونه ها قابل مشاهده است .
از مهمترین دلایل کاهش جمعیت این گونه ها در حاشیه دریاچه نمک می توان به تخریب زیستگاه به دلیل خشکسالیها،‌ چرای بی رویه دامها خصوصاً‌ گله های شتر و بهره برداری بی رویه از منابع موجود عنوان کرد که بر اهمیت حفاظت موثر از منطقه می افزاید.
لذا در اجرای طرحهای توسعه گردشگری در منطقه بایستی با دقت و مطالعات بیشتری و با رویکرد طبیعی صورت پذیرد و همچنین با حفظ زیست بومهای حساس منطقه امکان دسترسی گردشگران به ویژه طبیعت گردان را به منظور بازدید، مطالعه و تحقیق از منطقه نیز فراهم می گردد.