جام جم آنلاين: آقا رحمان وقتي مريض شد طوطي‌هايش را پر داد كه بروند. او به دلش برات شده بود كه ديگر وقت رفتن است و از اين بيماري جان سالم به در نمي‌برد.


فردا صبح وقتي از خواب بيدار شد صداي يكي از طوطي‌ها را شنيد كه روي درخت خانه نشسته و صدايش مي‌كند. اشك توي چشمانش حلقه زد و گفت تو از پسرهايم بيشتر معرفت داشتي. وقتي آنها را پر دادم ديگر به پشت‌سرشان هم نگاه نكردند.
آقا رحمان سال‌ها بود ​تنها زندگي مي‌كرد و دو پسرش خارج از ايران زندگي تشكيل داده و پدر پيرشان را فراموش كرده بودند.
آقا​ رحمان ساعت‌ها توي حياط بزرگ و پردرخت خانه‌اش مي‌نشست و به طوطي‌هايش كه در قفس بزرگشان بازي مي‌كردند، نگاه و با آنها درددل مي‌كرد. گاهي نيز در قفس را باز مي‌گذاشت و طوطي‌ها مي‌آمدند روي سر و شانه‌اش مي‌نشستند و يكي از آنها هم از نعلبكي عمورحمان قند و چاي مي‌خورد.
وقتي آقا رحمان بعد از دو هفته به علت يك بيماري سخت فوت كرد طوطي محبوبش هم نه چيزي خورد و​نه جايي رفت. او همانجا توي ايوان خانه روي بند رخت يا توي قفسش مي‌نشست تا اين كه دق كرد و مرد.


مونس تنهايي

بلبل، گربه، طوطي و كبوتر، حيوانات خانگي هستند كه در فرهنگ ما به آنها توجه و علاقه بيشتري مي‌شود و از دير باز مونس تنهايي و شادي‌بخش زندگي مردم بوده‌اند.
اما در فرهنگ مردم اروپا و آمريكا سگ و گربه جايگاه ويژه‌اي دارند تا جايي كه برخي از سالمندان به اين حيوانات خود ارثيه هم مي‌دهند.
آنها سگ را موجودي وفادار و گربه را حيواني دوست‌داشتني مي‌دانند كه با مهرباني به حرف‌هايشان گوش مي‌دهند از آنها مراقبت مي‌كنند و توقع چنداني نيز ندارند.
در برخي كشورها براي درمان بيماران روحي نيز از حيوانات استفاده مي‌شود.سگ‌هايي كه براي ياري تربيت شده‌اند

امروزه در بسياري از كشورها از سگ‌هاي ياريگر تعليم‌ديده براي همراهي و كمك به سالمندان و حمايت معلولان استفاده مناسبي مي‌شود.
سالمند و معلول كنار اين سگ‌هاي ياريگر حس عميق استقلال را باز مي‌يابند. در چنين كشورهايي اين سگ‌ها از نظر قانوني يك سگ خانگي به حساب نمي‌آيند و اجازه ورود به تمام اماكن عمومي را دارند.
اين سگ‌ها به جاي دست‌ها، چشم‌ها و گوش‌هاي صاحبان خود عمل مي‌كنند و آنچه براي آنها ناممكن است را ممكن مي‌سازند.
حتي در خيلي موارد مي‌توانند تغييراتي را كه در رفتار، بدن و حتي بوي صاحبان خود ممكن است قبل از يك حمله روي دهد، تشخيص دهد و به آنها هشدار دهند.هم‌درد و هم‌درمان

نرگس حوصله نداشت به سمت تلفن برود و به كسي زنگ بزند. او از وقتي​ همسرش فوت كرده بود كاملا افسرده شده بود تا اين كه دخترش برايش يك مرغ عشق خريد. پرنده‌فروشان اعتقاد دارند اگر مرغ عشق نر و ماده بخريد با هم جفت مي‌شوند، اما اگر پرنده تك بخريد با شما دوست مي‌شود و شما را ترك نمي‌كند.
اين مرغ عشق هم خيلي زود با نرگس‌خانم خو​گرفت و او با غذا و ميوه دادن به مرغ عشق و حرف زدن و گوش كردن به آوازهايش كم‌كم سلامت خود را باز يافت.حيوانات خانگي براي سلامتي روحي و جسمي انسان‌ها مفيد هستند. همراهي يك حيوان خانگي مي‌تواند احساس داشتن هدف در انسان را تقويت و احساس تنهايي را تقليل دهد.
آنها شما را وامي‌دارند برنامه خاصي داشته باشيد و براي تغذيه و تميز نگه‌داشتن‌شان به زمان توجه كنيد، كمي از خود خارج شويد و به چيز ديگري غير از مشكلاتتان فكر كنيد و براي حرف‌هايتان يك شنونده خوب داشته باشيد كه هرگز قضاوت نمي‌كند.زندگي با حيوانات​ فشار خون و كلسترول را كاهش مي‌دهد

راه بردن، تيمار كردن و حتي نوازش حيوانات فعاليت‌هاي فيزيكي است كه به گردش بهتر خون در قلب كمك ‌كرده و از نرمي استخوان جلوگيري مي‌كند بنابراين حيوانات نه‌تنها دوستان خوب بلكه داروهاي خوبي نيز هستند.
اما اين فقط وقتي صادق است كه شما از حيوانات شناسنامه‌دار و داراي پرونده بهداشتي استفاده كنيد و به صورت دوره‌اي آنها را واكسينه كرده و نزد پزشك ببريد. در غير اين صورت بيماري‌هاي زيادي هست كه از طريق حيوانات منتقل مي‌شود.حيوانات و روان‌شناسي

وقتي از زندگي نااميد مي‌شويد نگهداري از يك حيوان مي‌تواند احساس تشويق به ادامه حيات و مسوول بودن در قبال حياتي ديگر را به شما ببخشد.
بسياري از مشكلات عاطفي و اختلالات روحي افراد به كمك حيوانات خانگي قابل درمان است. در​عين حال، در علم روان‌شناسي و روان‌پزشكي واژه pet therapy (درمان با حيوانات خانگي) مدتي است كه مورد توجه محققان قرار گرفته است.
در جوامع غربي مردم قسمتي از خلأ روحي و عاطفي خود را با داشتن حيوانات پر مي‌كنند. تا جايي كه در كشور فرانسه تعداد سگ و گربه‌هاي خانگي بالاي 40 ميليون برآورد شده است.
يك حيوان خانگي قادر است با رفتارهاي خود محبت صاحبش را جلب كند و در مقابل آن انسان هم قادر خواهد بود با برقراري رابطه عاطفي با آن حيوان، احساسات فروخورده خود را ارضا كند.
اولين گروهي كه داشتن حيوان خانگي به آنها توصيه شده است، سالمندان هستند كه به نوعي احساس تنهايي مي‌كنند و دچار افسردگي‌هاي خفيف​ مي‌شوند.
براي اثبات اين موضوع، گروهي از روان‌پزشكان كالج سلطنتي انگليس، سالمندان مرد يك آسايشگاه رواني را مورد بررسي قرار دادند و آنها را به سه گروه تقسيم كردند و به هر گروه سگ، گربه و ماهي دادند تا از آنها مراقبت كنند.
پس از 9 ماه، رفتار اين سالمندان مورد مطالعه قرار گرفت؛ دسته اولي كه سگ در اختيارشان قرار گرفته بود در ميان آنها حس دگر خواهي قوي‌تر شده بود.
در ميان دسته دوم كه گربه داشتند رفتار افزايش جنب و جوش و گاهي شيطنت‌هاي بچگي ديده مي‌شد و در آنها​ كه ماهي آكواريومي داشتند رفتارهايي مثل زيبا دوستي و تحسين هنر تقويت شده بود. در ضمن در بين هر 3 گروه از سالمندان آثاري از نشاط و كاهش افسردگي هم مشاهده شد كه حائز اهميت بود.
تحقيقات محققان بريتانيايي نشان مي‌دهد​ علاقه‌مندي و نگهداري از حيوانات خانگي باعث كاهش عارضه‌هاي قلبي ـ عروقي مي‌شود، چراكه نگهداري از اين حيوانات با كاهش هورمون‌هاي استرس رابطه مستقيم دارد.
گرچه برخي صاحب‌نظران معتقدند در فرهنگ غربي‌ها حيوانات خانگي جايگزين افراد خانواده مي‌شوند، اما مشكل اصلي كساني كه داشتن حيوان خانگي به آنها توصيه مي‌شود اين است كه آنها اصلا خانواده‌اي ندارند يا خانواده‌شان به آنها سر نمي‌زنند و تنهايي آنها را رفع نمي‌كنند يا از نظر جسمي قدرت تردد زيادي ندارند.نكات بهداشتي

ـ اگر از آسم رنج مي‌بريد بهتر است يك حيوان آبزي مثل ماهي يا لاك‌پشت نگهداري كنيد.
ـ اگر به حيوان دست زديد حتما دست خود را بشوييد. در صورت داشتن پرنده هنگام تعويض و تميزكردن قفس آن ماسك بزنيد.
ـ حتي‌المقدور حيوانات را در حياط خانه نگهداري كنيد و آن را به داخل نياوريد.
ـ به بهداشت حيوانات خانگي خود توجه كنيد.