یک قلاده پلنگ خالدار آمریکایی برای نخستین بار در ایالات جنوب مکزیک مشاهده شد.
به گزارش مونیتورینگ اخبار خارجی واحد مرکزی خبر، مقامات مکزیک این خبر را تایید کردند که برای نخستین بار یک قلاده پلنگ خالدار آمریکایی (جگوار) را حوالی میتلا، در فاصله چهل کیلومتری مرکز ایالت اوکساکا این کشور مشاهده کرده اند.
کمیسیون ملی مناطق حفاظت شده مکزیک نیز اعلام کرد جگواری که تصاویر آن روی دوربین های امنیتی ضبط شده است، نخستین گربه سان از این نوع در ناحیه سان پابلو ویلا دو میتلا است که وجود آن برای مقامات محرز شده است. پاوِل پالاسیوس چاوز، از مقامات محلی مکزیک گفت این پلنگ احتمالا مسیری طولانی را داخل جنگل های رشته کوه های سیِرا خوارز پیموده و به این منطقه مهاجرت کرده است. این نوع پلنگ تاکنون در این بخش از دره های منطقه دیده نشده بود.
تصاویر جگوار که بزرگترین گربه سان در قاره آمریکا است، روی دوربین های نصب شده بالای درختان جنگل ضبط شده است. هواداران محیط زیست، برای مشاهده رفت و آمد حیوانات در طول شب این دوربین ها را در منطقه نصب کرده بودند. این دوربین ها همچنین تصاویری را از دیگر گونه های نادر حیوانی مانند گوزن دم سفید و شیر کوهی ضبط کرده اند.
پلنگ خالدار آمریکایی سومین گربه سان عظیم الجثه بعد از ببر و شیر محسوب می شود. عواملی مانند شکار بی رویه، تخریب جنگل ها و تیراندازی کشاورزان و دامداران به سمت جگوارها سبب شده است تا جمعیت این گربه سان در قاره آمریکا به شدت کاهش یابد.