اسم معمول: Glosso (گلاسو)
اسم لاتین: Glossostigma Elatinoides

این گیاه فوق العاده زیبا و حساس متعلق استرالیا و نیوزلند می باشد و ازخانواده Scrophulariaceae می باشد.
این گیاه به نور متوسط تا زیادی نیاز دارد و در محدوده نور متوسط – خیلی زیاد رشد مناسبی دارد. بعلاوه به Co2 بالایی هم نیاز دارد.
سرعت رشد این گیاه سریع است و شما میتونید برای پوشش دادن بستر تانکتون از این گیاه زیبا استفاده کنید، محل کاشت این گیاه در جلوی تانک شما می باشد.
این گیاه نگهداری چندان راحتی نداره و دارای سطح نگهداری سخت می باشد و بیشتر برای افرادی که تجربه مکفی در رابطه با تانک گیاهی دارند توصیه می گردد.
دمای قابل تحمل این گیاه 15-26 درجه سانتی گراد پیشنهاد می شود. (منبع Tropica) البته در بعضی منابع دیگر دمای 15-25 درجه سانتی گراد نیز پیشنهاد شده است.
محدوده PH این گیاه 5-7.5 است و سختی (GH)قابل تحمل این گیاه 1-13 dh می باشد.(منبع Tropica) البته در بعضی منابع دیگر آب نرم و سختی 8-4 dh پیشنهاد شده است.
دوستان بیشترین تقاضا برای این گیاه زیبا در آکواریوم های گیاهی ژاپن می باشد، این گیاه زیبا یکی از کوچکترین گیاهان آکواریومی می باشد و همانطور که در مطالب قبلی هم اشاره شد برای پوشش دادن بستر تانک شما گزینه مناسبی می باشد. گیاه گلاسو به نور زیادی نیاز دارد و در صورت ضعیف بودن شرایط نور رشد آن به سمت بالا می باشد. دقت کنید که در هنگام کاشت گیاهان بزرگتر بروی گیاه گلاسو سایه ایجاد نکنند و مانع رسیدن نور نگردند. برای کاشت این گیاه زیبا هیچ گاه همه رو در یک نقطه نکارید بهتر است ابتدا گیاه خریداری شده را از هم جدا کرده سپس در فواصل سانتی متری کم از یکدیگر بکارید. برای کاشت این گیاه بستر کاملاً مغذی و استفاده از CO2 و آب نرم توصیه می گردد.
تکثیر این گیاه بوسیله ریشه های رونده صورت می پذیرد.(منبع Tropica)

عکس های ذیل مربوط به این گیاه زیبا می باشد (منبع عکس ها گوگل)


در ذیل اطلاعات تکمیلی این گیاه رو براتون قرار میدم (برای نمایش بزرگتر اطلاعات بروی عکس زیر کلیک کنید).


برای دیدن اندازه واقعی عکس کلیک کنید . سایز واقعی 640x464px.


گردآوری و ترجمه توسط :K.Moradifar

منبع: نیک صالحی