رز معطر زيباترين گل جهان

رز معطر زيباترين گل جهان شناخته شده است و بسيارى از شاعران و نويسندگان از زيبايى و عطر دل انگيز آن سروده و نوشته اند و چه بسيار هنرمندانى كه هنر خود را وقف بازآفرينى زيبايى فوق العاده اين گل كرده اند. اما گل رز علاوه بر زيبايى و عطرافشانى خواص فراوان ديگرى نيز دارد كه خواص دارويى چشمگير از آن جمله اند. گلبرگ ها و برگ هاى رز اثرى خنك كننده دارند و چنانچه همراه با چاى دم شده باشند قادرند تب را كاهش دهند و سموم را از بدن برانند.
خواص دارويى رز سال ها است كه شناخته شده و مورد بهره بردارى قرار مى گيرد. روميان باستان ۳۲ خاصيت دارويى براى رز قائل بودند و ابوعلى سينا كه براى اولين بار از رز گلاب گرفت از خواص درمانى آن بهره مى برد. ساكنين اوليه آمريكاى شمالى نيز براى تسكين سوزش سر معده و ناراحتى هاى معده چاى دم شده با گلبرگ هاى رز مى نوشيدند.
رز موجب افزايش مقاومت بدن در برابر بيمارى ها شده و شش ها را تقويت مى كند از اين رو براى افرادى كه بدنى ضعيف دارند و از مصونيت كمى برخوردارند مفيد است. چاى گلبرگ رز عوارض و نشانه هاى سرماخوردگى، آنفلوآنزا، زكام و گرفتگى هاى برونشى را از بدن دور مى كند.
انواع رز با عفونت هاى دستگاه گوارش مبارزه مى كند و خوردن آنها موجب مى شود پس از مصرف يك دوره آنتى بيوتيك در ميزان باكترى هاى بى ضرر و مفيد موجود در دستگاه گوارش تعادل برقرار شود. گلبرگ هاى رز مانند دكونژستان عمل مى كنند و در عين حال مدر هستند به همين جهت باعث دفع سموم و مواد زائد بدن از طريق توليد بيشتر ادرار مى شوند. تركيبات قابض موجود در رز موجب بند آمدن خونريزى ها، خشك شدن خلط و ترشحات و توقف اسهال مى شود. رز همچنين براى كبد مفيد است.
كاسبرگ رز و گلبرگ هاى آن اثر آرامش بخش و بهبوددهنده بر روى سيستم عصبى دارند و افسردگى را از ميان برده، خستگى را كاهش مى دهند.
پيش از جنگ جهانى دوم كاسبرگ رز وحشى يكى از منابع سرشار ويتامين «ث» در قلمرو گياهان شناخته مى شد. كاسبرگ رز همچنين غنى از ويتامين هاى «آ»، «ب» و «ك» است. در آن زمان از كاسبرگ رز شربتى تهيه مى شد كه در طول دوران جنگ جيره بندى شده بود و براى افزايش مقاومت بدن كودكان در برابر عفونت ها و درمان سرماخوردگى معمولى به آنها خورانده مى شد. اين شربت يا عصاره چنانچه از محفظه خالى دانه رز تهيه شود درمانى مفيد براى اسهال و ناراحتى هاى معده، سوءهاضمه و حالت تهوع است.
از طعم شيرين و عطر خوش رز نيز به عنوان پوششى براى طعم و بوى ساير گياهان دارويى در داروها بهره گرفته مى شود.
گلاب استخراج شده از رز پاك كننده ايده آل براى پوست است. پاك كردن پوست با گلاب چين هاى ظريف و سطحى پوست را باز مى كند و التهاب و سرخى آن را از ميان مى برد ضمن آنكه در درمان آكنه و دانه هاى سرسياه روى پوست مفيد است. گلاب بازسازى سلول هاى پوست را تسريع و خستگى و سرخى پلك ها را برطرف مى كند. همچنين التهاب خراش ها و تورم ناشى از پيچ خوردگى مفاصل را بهبود مى بخشد.
دم كرده رز دهان شويه اى مفيد است و براى درمان خشكى و ترك لب ها مى توان از روغن رز سود برد. اما مصرف خوراكى رز براى خانم هاى باردار توصيه نمى شود زيرا مى تواند موجب تحريك رحم شود.
در ايران از گلبرگ هاى گل رز محمدى مربايى خوش طعم تهيه مى شود كه در اينجا به روش تهيه آن اشاره مى كنيم.تقريباً هم وزن گلبرگ رز مورد نظرتان شكر در نظر بگيريد. مقدارى آب در قابلمه اى بريزيد و روى آتش اجاق گاز به جوش آوريد. گلبرگ هاى رز پاك شده را در آب جوش بريزيد و بگذاريد حدود دو دقيقه بجوشد سپس آن را در يك آبكش خالى كنيد و با آب سرد آبكشى نماييد. به اين ترتيب به اصطلاح تلخى گل گرفته مى شود. بگذاريد آب اضافى گل كاملاً رفته و تقريباً خشك شود.
شكر را با مقدارى آب در قابلمه اى بريزيد و بگذاريد بجوشد تا قوام آمده و به غلظت مورد نظر برسد، كمى زعفران در آن بريزيد و سپس گلبرگ ها را اضافه كنيد. بگذاريد چند جوش بزند. سپس مربا را در ظروف شيشه اى دردار استريل بريزيد ...


منبع:nature.harferooz.com