گفتگو با بانویی که هنگام بارداری گیاهخوار بود و نوزادش را هم گیاهخوار بار آورده :

(این بانوی گیاهخوار بر عکس بسیاری از بانوان باردار گوشتخوار که گرفتار سستی بنیه و کمبودهای فراوانی می شوند ، خوشبختانه نه خودش ونه فرزندش به هیچگونه کمبود ویتامین و و پروتیین و آهن و ... دچار نشدند )

پرسش: معمولا به خانمهای باردار توصیه می شود لااقل هفته ای دو تا سه بار گوشت مصرف کنند تا آهن کافی به بدنشان برسد. شما از چه موادی بجای گوشت استفاده می کردید؟

پاسخ : متأسفانه باید بگویم كه این توصیه‌ها قدیمی است و امروزه از نظر علمی در محافل علمی رد شده است. پزشكان برای رساندن آهن كافی به مادر قرص‌های آهن نیز تجویز می‌كنند كه پزشك من با دیدن نتیجة آزمایشات من متقاعد شد كه من قرص را هم مصرف نكنم! این البته برای خیلی‌ها باور نكردنی است! من با داشتن یك برنامة غذایی متعادل و كمك گرفتن از طب سنتی آیورودا ، با خوردن عسل ،مغزها مانند گردو و بادام و پسته و میوه‌ها مانند زرد آلو و خرما و هلو و سبزیجات تازه مانند جعفری و شاهی و غیره و لبنیات و حبوبات مانند عدس و ... بدون هیچ مشكلی دوران باردایم را پشت سر گذراندم.

پرسش: همچنین توصیه می شود که از هفت ماهگی به بعد حتما گوشت وارد غذای کودک شود، شما برای ساتیا چه چیزی جایگزین کردید؟ می توانید کمی بیشتر در مورد تغذیه یک کودک گیاهخوار صحبت کنید؟!

پاسخ : البته پزشك ساتیا هم در ابتدا با توجه به متونی كه دردانشگاه تحصیل كرده بودند این نظر را داشتند ولی پس از اینكه دیدند ما با استناد به كودكان گیاهخوار در كشورهای دیگر نسبت به این موضوع پافشاری داریم شروع به تحقیق درمورد دستاوردهای جدید پزشكی كردند و با این كار به نتایج جدید دانشگاه‌ها و مؤسسات تحقیقاتی و علمی مختلف مبنی بر عدم التزام گوشت در برنامة غذایی كودك دست یافتند.

باید توجه داشت كه درمورد مسائل علمی باید علمی نظر داد و نه نظری و متعصبانه یا ناآگاهانه! همة ما در جامعه بسیاری از كودكان گوشتخوار را می‌بینیم كه دچار سوء تغذیه هستند و از مشكل كمبود آهن رنج می‌برند. متأسفانه فرهنگ تغذیة سالم و طبیعی امروزه جای خود را به فرهنگ غذای تكمیلی و كنسروی داده است.

و بدن انسان به نظر می‌رسد علی‌رغم اینكه انتخاب دیگری ندارد ولی هنوز در برخورد با تغذیة ناسالم اعتراض خود را باشجاعت و به شكل ناهنجاری‌های مختلف نشان می‌دهد.

من غذای ساتیا را از 7 ماهگی به بعد با تركیبات پروتئینی سبك مثل آرد برنج و بادام شروع كردم و كم كم به آن ماش پوست كنده را افزودم. خرما و نان سبوس دار هم اغلب در برنامة غذایی ما بود. به او حلیم جوانة گندم می‌دادم كه سرشار از اسیدهای آمینة ضروری است.

می‌توانم بگویم بیشترین تأكید من بر دادن غذاهای تازه و متنوع بود . از كودكی نیز او را با میوه خوردن انس دادم. من هرگز نگران سلامتی فرزندم نبودم زیرا به لطف خدا همیشه نمودار رشد قد و وزن او بالای خط نرمال بود.

برگرفته از : تارنمای "وجتاریانیسم من"