دیده بان حقوق حیوانات: مدیر کل حفاظت محیط زیست خراسان جنوبی خبر داد: کشف بیش از ۱۰۰ قطعه پرنده قاچاق در بیرجند بیش از ۱۰۰ قطعه پرنده قاچاق در بیرجند کشف و ضبط شد.
به گزارش روابط عمومی خراسان جنوبی، مدیرکل حفاظت محیط زیست خراسان جنوبی با اعلام این خبر افزود: این پرندگان که از نوع مرغ مینا و طوطی سبز بودند در وضعیت بسیار نا مناسب نگهداری می شدند که تعدادی از آنها تلف و پرندگانی که باقی مانده اند وضعیت مناسبی ندارند.
حمید صالحی با اشاره به اینکه در این رابطه دو نفر متخلف دستگیر شده اند افزود: پرندگان زینتی معمولاً از مرزهای شرقی و از مسیر استان سیستان و بلوچستان به خراسان جنوبی وارد شده و سپس به شهرهای دیگر بویژه تهران منتقل می شود.
مدیرکل حفاظت محیط زیست خراسان جنوبی اعلام نمود: قاچاق پرندگان به دو صورت است.۱- پرندگان قاچاقی که از مرزهای شرقی وارد کشور می شود مانند طوطی، کاسکو، مرغ مینا که آمار کشفیات سال گذشته در این خصوص ۱۱۲۷ قطعه بوده است.۲- پرندگان قاچاقی که در داخل استان توسط افراد متخلف صید می شوند مانند کبک و گونه بسیار با ارزش هوبره که در سال ۱۳۹۰ تعداد ۸۳ قطعه از این پرندگان کشف شده است.
حمید صالحی، آمار شکار پستانداران در سال گذشته را ۱۵ مورد اعلام نمود و افزود: تعداد ۷۷ نفر متخلف شکار و صید در سال گذشته دستگیر شده اند که تعدادی از این کشفیات توسط همکاران ما در نیروی انتظامی صورت پذیرفته است. مدیرکل حفاظت محیط زیست خراسان جنوبی گفت: محیط بانان غیور ما در سراسر استان با تمام وجود از عرصه های طبیعی استان حفاظت می نمایند .